reklama
reklama
6. 4. 2012 | poslední aktualizace: 6. 4. 2012  11:24
Koubský: Vláda na webu boduje

Týden Petra Koubského: Vláda boduje, Instagram expanduje, BlackBerry (se) zachraňuje

Petr Koubský ve svém sloupku chválí rozpadající se vládu a připomíná, že divoké reakce na spuštění Instagramu pro Android jsou v IT běžné. Potřebujeme se mít o čem hádat, a Linux vs Windows už tolik neláká.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: e-Government | Apple | Android | BlackBerry
apple vs android
apple vs android
foto:

Pochvala pro vládu, a není to vtip? Ano, za jednu drobnou, ale důležitou položku v Akčním plánu České republiky - Partnerství pro otevřené vládnutí. To vláda schválila tento týden. Otázkou je, kde na to vzali čas, vezmeme-li v úvahu, čím se v těchto dnech zabývají především. Otevření některých důležitých databází veřejné správy formou API je však krok správným směrem.

To znamená, že do Obchodního rejstříku či Informačního systému o veřejných zakázkách budou moci vtrhnout roboti, začít jejich data propojovat a inteligentně s nimi pracovat. Data mining v datech státu jistě odhalí různé netušené souvislosti. Přispěje k průhlednějšímu prostředí a to je velká hodnota.

reklama

Zásadní zásluhu na tom má vsetínský internetový podnikatel Michal Berg a parta kolem webu Datablog, kteří příslušnou kapitolu prosadili. Poučení: i toto je lobbying. Jenže kdo o tom ví? Veřejnost má docela jiné zájmy.

Diskuse na webu, pakliže se nezabývají tím, jak slečna Kočí močí (pardon), se tento týden zaměřily hlavně na Instagram na Androidu. Aplikace (a svého druhu sociální síť) dosud dostupná jen v prostředí iOS vtrhla na novou platformu a jedni uživatelé se teď rafají s druhými ("Instagram je i pro Android, teď se budu muset koukat na to, co jí chudí lidé k večeři").

Dává to smysl, protože taková je celá historie počítačů: uživatelé A vedou vyhlazovací válku proti uživatelům B, jelikož jen hlupák může mít B. Kdysi: PC versus Mac. Basic versus Pascal. Dnes: značka telefonu. Flash versus HTML 5. PHP versus cokoli jiného. Vedou stejně vášnivé spory třeba malíři pokojů? O jedinou správnou značku akrylových barev? Kde se to bere?

Vezměte inteligentního profesionála A, zavřete ho do jedné místnosti s inteligentním profesionálem B a za hodinu si vyzvedněte dva slintající idioty. (Stačí se například zmínit, že i Mac se může nakazit virem. Anebo že HTC One S je hodně dobrý telefon.)

Co nevyvolá hate war, aspoň ne u nás, je konstatování, že s BlackBerry to je nahnuté. Firma konečně přistupuje k obsáhlejšímu otvírání své platformy. Nevyhnutelně, protože kravaťáci už nechtějí používat BlackBerry jako dřív, chtějí iPhone a Android — a ty, firemní ajtíku, to zařiď.

BlackBerry Mobile Fusion je proto správný krok, který může ostružince hodně pomoci. Zároveň to je ale ústup od tradiční kombinace hardwaru a softwaru. Do roka můžeme mít BlackBerry ve formě aplikace na ostatních mobilních platformách. Měla tam ostatně být už dávno, jenže málokdo překročí svůj vlastní stín. Třeba vláda určitě ne, takže doufejme, že nám po ní zůstanou aspoň ta otevřená data.

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
BlackBerry jako aplikace na jiné platformě (MaHa)
"Do roka můžeme mít BlackBerry ve formě aplikace na ostatních...
Lid je blb ? (e..)
Každý kdo zabije blba , dostasne tatranku, nebo jiný paskvil !!
Love people, not things. Use things, not people. (mezek)
Toto proste motto je zrejme naprosto cizi vsem tem, co se dovedou...
Lobbying? Ne! (aeronautilus)
Napsal byste "ragbyista"? Nejspíš ne, takže se ani nemusíte dívat...
Dropbox (Prima)
Už máte Dropbox? :-) http://db.tt/tXS2xG1f
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama