reklama
reklama
20. 4. 2012 | poslední aktualizace: 20. 4. 2012  14:55
Koubský: E-knihy Čecha neuživí

Týden Petra Koubského: Co se dá kopírovat a jak je to s placeným obsahem na webu

Stav prodeje elektronických knih v Česku, nová aplikace Respektu pro iPhone i placení za přístup na weby se dostaly do hledáčku Petra Koubského. Lehce neveselé ale poučné čtení doplní tip na dioptrické brýle. Nebojte se, jsou hi-tech.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: e-knihy | aplikace | iPad | brýle | web | placený obsah
Čtečka Amazon Kindle
Čtečka Amazon Kindle
foto: archiv HN

Respekt doplnil ke své aplikaci pro iPad i verzi pro iPhone. K mému úžasu se to dá číst jen o trochu méně pohodlně než na tabletu, ale ne o moc, a přitom to pořád vypadá jako Respekt. Takže: respekt! Jen musím podotknout, že pěkná aplikace nemění nic na tom, že z některých článků v Respektu bych vyletěl z kůže.

Stejná aplikace zároveň jasně ukazuje, kde jsou meze možností časopisů a novin na přenosných zařízeních. Když to má vypadat hezky, zabírá to spoustu paměti. Kdyby to mělo vypadat ještě lépe a využít na doraz displej nového iPadu, zabíralo by to ještě více paměti. Články nelze volně sdílet ani si z nich dělat vlastní „výstřižky“, protože byste tím překročili hranici mezi placeným a neplaceným obsahem.

reklama

A když jsme u placení za obsah: Patrick Zandl s roztomilostí sobě vlastní podrobně popsal, jak prodal víc knížek než Stieg Larsson. Je to důležitý článek, protože bez příkras popisuje na dobře dokumentovaném příkladu trh elektronických knih u nás. A navzdory titulku je dost depresivní. Opravdu jsem myslel, že Zandl a koneckonců i Larsson toho prodají víc. Pět set padesát „výtisků“ stačí na bestseller. Bohužel ne na uživení.

Placený digitální obsah tak zůstává záhadou. Je jasné, že pro většinu médií není jiná cesta, ale přesvědčivých úspěchů je široko daleko moc málo. Slovenský systém společného předplatného Piano Media, vytvořený někdejším ekonomickým novinářem a komentátorem Tomášem Bellou, je možná na cestě k takovému úspěchu. Prošel totiž už druhým kolem financování a tentokrát získal 2 miliony euro rizikového kapitálu od fondu 3TS.

To není málo a Bella to nejspíš použije k mezinárodní expanzi. Své předplatné prodává už teď mimo Slovenska i ve Slovinsku. ČR se zdá být logickou volbou, jenže víc než na kulturní a jazykové blízkosti záleží na tom, jak jsou rozdány vydavatelské karty. Kdo z českých on-line vydavatelů vloží svůj prémiový obsah do Piana namísto toho, aby s ním podle vlastní úvahy zacházel sám?

Jako zákazníkovi by se mi to ovšem líbilo: systém jako Piano by mohl být v oblasti internetových médií tím, čím je kabelovka pro televizní stanice. Koupíte si blok kanálů podle vlastní volby od jediného dodavatele a máte vystaráno.

Technické novinky
Minule jsem se tu zmínil o hodinkách Pebble. Dnes chci další technickou vymoženost ve stavu vzniku: bifokální brýle s tekutými krystaly a akcelerometrem. Brýle poznají, kam se díváte a zaostřují se podle toho. Je to vysloveně pro starší a pokročilé: nedoceníte to, dokud si nevyzkoušíte, jak se s normálními multifokálními skly čte na obrazovce, na telefonu, jak se s nimi řídí auto či hraje badminton.

Brýle na noc do dobíječky? Ano, už se nemohu dočkat. Něco mi říká, že je budu mít dřív než dobře fungující model prodeje digitálních médií. Víte proč? Ano: nedají se (zatím) okopírovat a stáhnout. Tak jednoduché to bohužel je.

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Týden Petra Koubského: Co se dá kopírovat a jak je to s placeným obsahem na webu (luke)
Diky bohu Amazon bude v ČR to trochu hejbne s nákladným systémem...
Prodej (Mirek_)
To není jen o tom, za kolik se prodává, ale i jak se to prodává....
poznamka ohledne Piana (anonym)
expanze do Slovinska je logicka, protoze Piano funguje jako neformalni...
Respekt v Kindlu je na nic... (pepr)
..protože je kompletně bez grafiky a fotografií, tedy alespoň,...
A dyť to přesně odhadl (anonym)
A kolik bych se jich mělo v maličké ČR s jejich specifiky prodat?...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama