reklama
reklama
15. 6. 2012 | poslední aktualizace: 15. 6. 2012  12:40
Petr Koubský a problémy Prvního světa

Týden Petra Koubského: Mapy, malé starosti, velké starosti a 451 stupňů

Co zajímavého se událo na internetu za poslední týden? Hýbaly jím mapy, české i zahraniční. A kromě Googlu, Apple a Seznamu? Máme problémy téměř k smíchu a málo čteme. Knihy už není ani potřeba pálit.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: mapa | čtení | čtečka
Ilustrační foto - mapa světa
Ilustrační foto - mapa světa
foto: Google Maps

Tradice výtečných map sahá u nás v Rakousku-Uhersku až k Marii Terezii; je skvělé, že v digitálním věku nezanikla a že ji dál rozvíjí právě náš Baťa jednadvacátého století, tedy Seznam.cz.

Jeho Mapy jsou z hlediska kvality podkladů určitě to nejlepší, co můžete mít na desktopu i mobilu (pokud tedy jde o zobrazení našeho území). Na podzim prý přibudou off-line turistické mapy pro iOS, Android i Windows Phone, což potěší uživatele a nepotěší výrobce a prodejce outdoorových navigací.

reklama

Nevím, kam sahá tradice výtečných map v Americe, momentálně tam došlo k definitivnímu velkému rozkolu mezi dvěma giganty, takže v iOS 6 budou, jak jistě víte, mapy od Apple, nikoli od Google. Kvalita mapových podkladů, jak jsme je zatím měli možnost vidět, je nevalná. K tomu je ale nutné důrazně dodat, že jde o testovací verzi pro vývojáře přibližně čtyři měsíce před uvedením na trh.

Má to tři aspekty, které stojí za úvahu. Za prvé, mapy od Google jsou vynikající a chce-li Apple přesvědčit své uživatele, že jedná v jejich zájmu, musí předložit něco srovnatelného. Za druhé, iOS je pro Google velmi důležitou platformou, pokud jde o návštěvnost služeb, tedy i map.

Za třetí, nejde ani tak o aplikaci samotnou (Google Maps v této podobě jistě budou existovat dál, stejně jako jsou k dispozici Mapy.cz pro iOS), ale o návaznost na další aplikace. Například české vyhledávače jízdních řádů na iOS pracují s Google Maps, zobrazují na nich trasu.

Apple připravil změnu z hlediska vývojářů co nejpohodlněji, prý není třeba měnit vůbec nic v kódu, systém prostě přepne z jedněch map na druhé. Bude si to uživatel moci přehodit zpět na Google Maps, nebo dokonce třeba na Mapy.cz? Myslím, že tak hloupou otázku společnosti Apple ani pokládat nemusíme.

Tahle celá starost mimochodem patří mezi typické problémy Života v Prvním Světě, což je jeden z nejzábavnějších twitterových účtů, jaké jsem poslední dobou objevil. Funguje jednoduše — shrnuje typické povzdechy nás lidí ze Západu, aniž by je ironizoval. Jen tím názvem, ničím jiným, je staví do kontrastu s obtížemi, jimž je třeba čelit dejme tomu v Kamerunu nebo v Laosu.

Tak například: „Jedno z mých aut má poruchu.“ Nebo: „Mám v kapse příliš mnoho drobných a když jdu, cinká to.“ Nebo ještě: „Musím brzy vstávat.“

Ke Starostem Prvního Světa patří také internetové diskuse. Celkem rozšířený názor, který ostatně většinou sdílím, říká, že fungují jako přetlakový ventil. Ukonejší k slastnému uvolnění ty, kteří by jinak dělali horší věci — přepadali spoluobčany v temném parku nebo třeba pracovali politicky. Budiž; jenže když to člověk čte, zmocní se ho občas přání dát některým těm diskutujícím přes hubu, což je natolik asociální, že se musíte odreagovat zapojením do diskuse, třeba nějaké jiné… a tak dále. Věra Pohlová blahé paměti měla možná víc pravdy, než tuší všichni ti, kdo si z ní utahují.

Magdaléna Platzová v Respektu píše (na okraji smrti Ray Bradburyho): „V jednom podstatném se ale mýlil. Čtení není třeba lidem zakazovat. Zájem o ně vymírá pomalu sám od sebe, stejně jako knihy, které by komukoli stálo za to pálit.“

Taky mám ten dojem — občas. Občas ale ne. Elektronických čteček rychle přibývá i u nás, Ariana Huffington zas ze svého někdejšího blogu udělala nejen velký internetový deník, ale teď už i časopis (pravda, virtuální). Celkem bych řekl, že se čte, ale jinak a jiné věci. Tohle je taky Starost Prvního Světa, ale pro změnu vážná; aby se nestal světem hasiče Montaga.

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Twitter (Frantisek Frolik)
Hezký den. Já jsem na Twitteru zase nedávno objevil @NinjaRAWLegend....
seznam jako zdroj map? (pragrez)
Když mluvíte o mapách, nemohu si pomoci, ale Seznam pro mne opravdu...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama