reklama
reklama
13. 11. 2012 | poslední aktualizace: 13. 11. 2012  22:54
Nokia chystá mapy pro iOS a Android

Nokia představila službu HERE: Nabídne mapy a navigaci i pro Android a iOS

Koupě telefonu se systémem od Microsoftu nebude jediný způsob, jak se dostat k povedeným mapám od Nokie. Firma nabídne mapové aplikace i pro konkurenční systémy. Aby mohla lépe soupeřit s Googlem, koupila Nokia firmu s vlastním "streetview".
Čtěte více o: Nokia | mapa | Google | street view | Android | iOS
Mapové služby Nokia HERE
Mapové služby Nokia HERE
foto: Nokia

Nokia překvapila podobně jako Microsoft, který chystá Office pro konkurenční platformy. Finská firma se rozhodla nabídnout své mapy a s nimi spojené aplikace uživatelům konkurenčních platforem v podobě on-line služby HERE. Webovou verzi je možné vyzkoušet už nyní.

Pod novou značkou se skrývá nová strategie. Nokia se podobně jako Microsoft nechce omezit na vlastní (a nejistý) podíl na trhu a bude hledat zdroje příjmů tam, kde jsou masy uživatelů. Šéf firmy Stephen Elop slíbil zejména rozšíření stávajících map o 3D rozměr. S tím má pomoci akvizice americké společnosti Earthmine.

reklama

Earthmine nabízí na první pohled stejnou technologii jako Google Streetview. Kromě sbírání fotografií v okolí speciálně vybavených vozů ale Earthmine shromažďuje i 3D data o stromech, sloupech a dalších objektech v okolí silnic. Nokia chce proces akvizice ukončit ještě letos, integrace do produktů Nokie však logicky potrvá déle.

Nové služby HERE budou vycházet z technologie HTML5 s podporou offline funkce, to znamená, že i hlasová navigace má být dostupná bez aktivního připojení k internetu. První verze nové služby má být dostupná během několika týdnů pro iOS a připravuje se i verze pro Android.

Nokia chce během jara 2013 nabídnout služby HERE nejen koncový uživatelům, ale i vývojářům, proto nabídne vývojářské nástroje, které umožní použití map od Nokie v aplikacích jako je Foursquare. Nokia se tak vymezuje vůči Googlu, který při dosažení určitého počtu požadavků přístup aplikací ke svým mapovým službám zpoplatňuje.

Součástí představených novinek bylo také oznámení spolupráce s Mozillla Foundation, která připravuje vlastní mobilní operační systém ve spolupráci s Telefonicou.

Krátké vyzkoušené betaverze služby HERE ukazuje, že má Nokia na čem pracovat hlavně v oblasti získávání podkladů - letecké snímky Česka jsou v nízkém rozlišení. Aktuálně je služba navíc přetížená, takže se informace nahrávají jen pomalu.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Letecké mapy (Dave)
Po rychlém vyzkoušení naší malé vesničky musím říct, že letecké...
Re: Nokia představila službu HERE: Nabídne mapy a navigaci i pro Android a iOS (Gandy)
No myslim, ze jsou az moc aktualni...ze by ze zeme kde zitra jiz...
Ovi mapy jsou špatné (Rak)
Na rozdíl od Googlu a Seznamu mají OVI mapy často špatná data...
Re: Nokia představila službu HERE: Nabídne mapy a navigaci i pro Android a iOS (Gandy)
To je jako kdyby jste rekl, ze se ma dat dohromady google, microsoft...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama