reklama
reklama
24. 12. 2012 | poslední aktualizace: 24. 12. 2012  11:44
Dárky koupíte i v poslední minutě

Knížky, hudba, časopisy i videohry: Digitální dárky koupíte i na Štědrý večer

Na poslední chvíli nakupuje dárky desetina Čechů. Díky internetu je to snazší. Vánoční dárky lze koupit kdykoliv, třeba i od štědrovečerní večeře. Díky popularitě chytrých telefonů a tabletů je snadné udělat radost knihami, hudbou nebo hrami.
Čtěte více o: Vánoce | dárek | videohra | e-knihy
Vánoční tipy na dárky pro hravé přináší redaktor Ota Schön.,
Vánoční tipy na dárky pro hravé přináší redaktor Ota Schön.,
foto: Ilustrace: David Böhm

Elektronická komunikace a digitální distribuce, to jsou dvě technologie, které usnadňují nákupy dárků a umožní zachránit situaci, když nedorazí objednané dárky včas. Zboží lze elektronicky objednat kdykoli a díky digitální distribuci se pak dárek dostane okamžitě k obdarovanému.

Jednoduchá možnost objednat a doručit takto dárek se z povahy digitální distribuce týká "obsahu". Pod toto označení se vejde hudba z iTunes, přístup k placeným internetovým službám, videohry pro osobní počítače i mobilní zařízení, elektronické knihy nebo časopisy a noviny včetně HN nebo Respektu.

reklama

Elektronická distribuce výrazně mění tradiční média, která začínají klást zásadní důraz na elektronickou distribuci svého obsahu. Časopisy je možné číst na čtečkách elektronických knih, chytrých telefonech a nejpohodlněji s barvami a fotografiemi na tabletech.

Možností přístupu k elektronickým časopisům je více - od aplikace Kiosek pro iOS a časopisy ve čtečkách, jako je Kindle nebo eReading, přes možnost stáhnout si PDF verze časopisů nezávisle na platformě až po aplikace, jako je Publero, které jsou nezávislé na platformě.

Objednat lze předplatné i přímo od vydavatelů, klidně v zahraničí. Například populární časopis Wired stojí 20 dolarů ročně s doručením fyzických výtisků do ČR, ale hlavně s přístupem k verzi pro tablet. Koupit lze také třeba digitální přístup k The New York Times.

Kde nakupovat

iTunes Store
apple.com/itunes

Apple nabízí možnost darovat hudbu, aplikace a filmy i v České republice. K nákupu je potřeba počítač s aplikací iTunes nebo mobilní telefon či tablet od Applu. Nákup je snadný, u každé položky lze vybrat volbu "Gift this". Hudbu je možné darovat komukoliv - soubory jsou v nechráněném formátu, se kterým si poradí nejen zařízení od Applu, ale také telefony s Androidem nebo Symbianem či Windows Phone. Pro přehrávání filmů je nutné mít aplikaci iTunes nebo zařízení od Applu - filmy totiž využívají ochranu před kopírováním.

Amazon Kindle Store
www.amazon.com 

Amazon podobně jako Apple umožňuje darovat konkrétní elektronické knihy volbou "buy as gift", ale toto tlačítko není dostupné například u předplatného k časopisům včetně Respektu. Řešení je snadné - stačí v Amazonu koupit dárkovou kartu s možností "doporučení" toho, co si má obdarovaný koupit. Amazon umožňuje nastavit datum odeslání e-mailu s dárkovou kartou na konkrétní datum (ale bohužel ne na konkrétní hodinu), nabízí i možnost vytištění dárkové karty.

Publero
www.publero.cz 

Projekt Publero funguje jako trafika s výběrem časopisů a novin od různých vydavatelů. Koupená média je možné číst na počítači i na zařízeních s IOS a Androidem, což je výhoda proti aplikaci Kiosek od Applu, ve které navíc nelze předplatné darovat. Publero nabízí vánoční dárky formou Vánočních poukazů s desetiprocentní slevou. Nákup je trochu komplikovanější - nutné je nejprve se zaregistrovat, následně dobít kredit a teprve potom poukaz koupit.

Steam
www.steampowered.com

Největší on-line obchod s hrami je proslavený předvánočními slevami a hry v nabídce lze snadno poslat jako dárek tím, že v průběhu objednávky zvolíte "Zakoupit jako dárek" - Steam na uživatele mluví česky. Dárek lze odeslat e-mailem. V nabídce Steamu jsou hry pro Windows a OS X i několik neherních aplikací. Pro spuštění her je nutné nainstalovat aplikaci Steam, ale všechny potřebné informace obsahuje e-mail s kódem pro přístup k darovaným hrám.

Palmknihy
www.palmknihy.cz

Palmknihy možnost nákupu vánočních dárků nijak nezvýrazňují, ale pod záložkou "kredity" on-line knihkupectví vysvětluje, že kredit pro nákup knih v on-line obchodě lze dát jako dárek. I Palmknihy nákup kreditu podporují slevou, v tomto případě 5 procent.

Koupený kredit zákazníkovi přijde e-mailem ve formě jednorázového kódu, který je nutné zadat na webu Palmknih v nastavení uživatelského účtu. Starost o doručení dárků a grafický návrh dárkové karty jsou plně na zákazníkovi.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
No abych doplnil ... Kosmas (Jenda)
Možnosti jsou dvě. Buď elektronický dárek (vyberete e-knížku nebo...
Knížky, hudba, časopisy i videohry: Digitální dárky koupíte i na Štědrý večer (F)
Jdi s těmi žvásty do hajzlu alespoň dnes! A kup si konečně jiný...
Re: Knížky, hudba, časopisy i videohry: Digitální dárky koupíte i na Štědrý večer (Otakar Schön)
Čistě ze zvědavosti.: 1, vás někdo nutil na ten článek kliknout?...
Re: Knížky, hudba, časopisy i videohry: Digitální dárky koupíte i na Štědrý večer (anonym)
:-)
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama