reklama
reklama
31. 12. 2012 | poslední aktualizace: 31. 12. 2012  20:08
Nejlepší produkty roky 2012: Nejen Apple

Nejlepší produkty roku 2012 podle HN Tech: Boduje Acer, Apple, Asus i Samsung

Co z desítek počítačů, telefonů, tabletů a další elektroniky vyvolalo v redakci největší nadšení? Stejně jako u čtenářů příchod levných kvalitních tabletů s androidem, ale to není všechno.
Čtěte více o: tablet | smartphone | Windows 8 | počítač
Tablet Nexus 7 se systémem Android 4.1 (Jelly Bean)
Tablet Nexus 7 se systémem Android 4.1 (Jelly Bean)
foto: archiv HN

Během posledních 12 měsíců prošly redakcí Hospodářských novin desítky počítačů, telefonů, tabletů a dalších zařízení s nejmodernější technikou. Stovky těch nejlepších produktů jsme vyzkoušeli na veletrzích spotřební elektroniky.

Před koncem roku jsme vybrali osm produktů, které nás nejvíce zaujaly a které ukazují, kterým směrem půjde další vývoj výpočetní a spotřební techniky. Nechte se inspirovat.

reklama

Asus Nexus 7

Nejlépe prodávaný tablet s Androidem přišel po téměř půlročním čekání. Levný tablet s menší úhlopříčkou, ale s kvalitním displejem a vysokým výkonem slíbil výrobce mobilních procesorů a grafických karet nVidia již na veletrhu International CES 2012 počátkem ledna, tablet Nexus 7 se ale začal prodávat až v polovině července, v Česku až na podzim.

Kombinace nízké ceny a kvalitního hardwaru změnila vnímání tabletů s Androidem a vyvolala i větší zájem mezi tvůrci aplikací, kterých je pro tablety se systémem od Googlu zatím stále výrazně méně než pro konkurenční iPad. Popularita Nexu 7 je zřejmá i z toho, že recenze tohoto tabletu byla nejčtenější recenzí na HN Tech a zároveň nejčtenější článek roku s výjimkou textového online přenosu z odhalení iPhonu 5 a skoku Felixe Baumgartnera. Mezi nejpopulárnější články na Techu patří i recenze dalších produktů z našeho výběru.


Samsung Galaxy S III

Třetí generace Galaxy S potvrdila výsadní postavení Samsungu mezi výrobci telefonů s Androidem. I když Samsung prohrál první kolo soudních sporů v Kalifornii a má zaplatit miliardu dolarů kvůli kopírování iPhonu, firmě se to vyplatilo. Galaxy S III už ale nekopíruje design iPhonu, místo toho se soustředí na drobná vylepšení v ovládání telefonu. Přesto lze na telefonu najít nedostatky - AMOLED displej má horší rastr a plastové tělo telefonu nepůsobí tak solidně jako u iPhonu nebo u telefonů Nokia a HTC se systémem Windows Phone.


Apple iPhone 5

iPhone letos nepřinesl žádnou revoluční změnu, přesto zvládl minimálně vyrovnat to, co nabízí konkurence s Androidem i Windows Phonu a na absolutní špičce je v oblasti průmyslového designu. Apple vytvořil až nepřirozeně tenký a lehký telefon, který je zároveň odolný a absolutně pevný. Zvětšení úhlopříčky a použití displeje s výraznějšími barvami jsou z pohledu většinových zákazníků krok dopředu, stejně jako zvýšení výkonu - tak rychlý není zatím žádný jiný telefon. Bohužel nový konektor Lightning znamená, že iPhone 5 přišel dočasně o výhodu v podobě obrovské nabídky příslušenství.


Nový iPad od Apple

Apple během jednoho roku představil hned tři tablety, ale jako nejlepší z nich vychází "nový iPad", tedy iPad s úhlopříčkou 9,7" představený na jaře. Nový iPad přinesl výraznou změnu - obrazovku s vyšším rozlišením 2048 x 1536 bodů. Apple tak po iPhonu změnil vnímání "dostatečné" jemnosti displeje i na tabletech. Drtivá většina tabletů s Androidem i po devíti měsících nabízí jen standardní rozlišení 1280 x 800 bodů. iPad třetí generace si navíc ještě zachoval klasický konektor pro připojení příslušenství.


Acer Aspire S7

Vlajková loď Aceru drží pozici nejtenčího ultrabooku s Windows 8 a zároveň ukazuje, jak se výrobce za poslední rok dva změnil. Z dodavatele převážně méně kvalitních a nevýkonných notebooků a netbooků k výrobci počítačů s perfektním designem, zpracováním i výkonem.

Aspire S7 si nás získal kombinací tenkého těla s výborným dotykovým displejem s rozlišením 1920 x 1080 bodů. K dokonalosti chybí jen větší výdrž baterie; vyšší rozlišení displeje znamená, že notebook vydrží v běžném provozu maximálně 5 hodin. Ale zase ho můžete použít místo kuchyňského prkénka (video v recenzi).

Ještě vyšší rozlišení, mnohem větší výdrž i o něco vyšší výkon má Macbook Pro s Retina obrazovkou, ten jsme ale bohužel nemohli vyzkoušet, snad příště.

 


Microsoft Windows 8

Nová verze Windows přišla na trh v okamžiku, kdy se prodeje tabletů začínají přibližovat počtu prodaných počítačů. Windows 8 jsou na vlnu tabletů připravené díky podpoře dotykového ovládání a novému uživatelskému prostředí i aplikacím, které fungují i na mobilních zařízeních s procesory typu ARM.

Pod novým uživatelským prostředím se skrývá vylepšené prostředí známé z Windows 7, ale rychlejší s kvalitnějším vyhledáváním. Hlavní síla Windows 8 je ve spojení výhod tabletu se zázemím tradičních Windows. V novém roce pak budou počítače s dotykovou obrazovkou a hybridní modely schopné fungovat jako tablet. Už nyní stojí nejlevnější dotykový notebook s Windows 8 asi 13 tisíc korun.


Sennheiser Momentum

Luxusní sluchátka k mobilním telefonům dlouho za hodně peněz nabízela jen design a značku místo opravdu kvalitního zvuku. Letos se situace změnila, nejprve jsme testovali sluchátka Philips Fidelio L, která byla kvalitní, krásná, ale zvuk byl stále hodně basově zabarvený. Sluchátka Momentum od Sennheiseru už se do špičkového zvuku trefila perfektně. Dávají prostor basům, ale nedovolí jim zvuk ovládnout. Skvěle díky tomu zahrají hiphop, rock, jazz i klasiku, a navíc jsou neuvěřitelně pohodlná.

 

Nikon D800

Digitální zrcadlovka Nikon D800 nemění, co funguje, ale proti všem ostatním modelům v nabídce Nikonu výrazně zvyšuje rozlišení. Nový snímač má 36,3 milionu obrazových bodů a nový systém ostření, které je rychlé a přesné i při natáčení videa.

I amatér díky špičkové automatice a perfektnímu ostření zvládne udělat výborné obrázky. Nikon má i slabiny, z neprofesionálního pohledu marginální, ale nejpřímější konkurent EOS 5D Mark III od Canonu zvládá rychlejší sériové snímání, a je tak lepší pro reportážní nebo sportovní fotografii.


Samsung DA-E750

Samsung už získal dobré jméno jako výrobce ledniček, televizorů i mobilních telefonů, ale v oblasti zvuku měl velké rezervy. Ty se podařilo letos zaplnit dockovací reprosoustavou pro iPhone a zařízení s Androidem DA-E750.

Tělo zařízení tvoří masivní dřevo afrického palisandru (Guibourtia demeusei, bubinga), které se používá i pro výrobu bicích nebo částí akustických i elektronických kytar a baskytar. Více než dřevo ale zaujme odkrytý elektronkový předzesilovač, který působí zejména jako designový prvek.

Kromě perfektního designu má DA-E750 také výborný zvuk. Perfektní práci Samsung odvedl při reprodukci alba Watch The Throne od Jay-Z, kdy vynikl kultivovaný subwoofer, ale také při poslechu alternativního rocku v podání Amandy Fucking Palmer na albu Theatre is Evil. Zvukově jde rozhodně o největší překvapení celého roku.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nejlepší produkty roku 2012 podle HN Tech: Boduje Acer, Apple, Asus i Samsung (anonym)
S těma Windows 8 to je snad vtip. Vždyť to nikdo rozumný krom...
Re: Nejlepší produkty roku 2012 podle HN Tech: Boduje Acer, Apple, Asus i Samsung (Frank)
Ale tomu, co tady onen redaktor píše snad přece věří jen málokdo....
Já ti nevim Karle... (Garf)
...tedy Otakare... Dávat W8 na seznam nejlepších produktů roku...
Re: Já ti nevim Karle... (Otakar Schön)
Win 8 jsou velký produkt a stejně jako u Vist - bez ohledu na...
absolutní souhlas (miron)
tipuju že W7 bude uživateli nejvíc oprašovaná verze Windows s...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama