Kim Dotcom spustil nový projekt pro archivaci a sdílení dat na internetu. Služba Mega navazuje na fenomén Megaupload, který před rokem vyřadila z provozu americká FBI na základě tlaku nahrávacích a filmových studií – důvod byl stejný jako kritika české služby Ulož.to – neustálé porušování autorských práv ze strany lidí, kteří na serveru nelegálně sdíleli chráněný obsah.

Mega slibuje větší odolnost proti případným zásahům. Hlavním prvkem ochrany je použití silného šifrování pro veškerou komunikaci a omezení zodpovědnosti provozovatele služby za obsah, ke kterému nemá přístup.

Klíč k obsahu souborů a datům, která nahráváte nebo stahujete ze služby Mega, máte jenom vy – vaše heslo. Soubory je možné sdílet použitím odkazů, které je možné posílat emailem, v sociálních sítích i na diskusních fórech. To znamená, že Mega přímo nebude soubory indexovat a nebude nabízet vyhledávání. Provozovatel totiž reálně nebude vědět, co je na jeho serverech uloženo.

Služba nabídne kromě bezplatného úložiště a omezené možnosti stahovat soubory také tři úrovně placených účtů s vyšší kapacitou pro ukládání vlastních dat a s různě vysokým objemem dat, která je možné stáhnout.

Měsíční předplatné v nejnižší verzi za 10 dolarů nabídne 500 GB prostoru pro vlastní data a možnost rychlého stažení 1TB dat (cca tisíc filmů ve standardní kvalitě). Prostřední varianta za 20 USD nabídne 2TB úložiště a 4TB datový limit. Dalších deset dolarů za nejvyšší variantu pak datové objemy pro ukládání i stahování zdvojnásobí.

Přehled cenové nabídky služby Mega

Proti standardním cloudovým úložištím jako je Dropbox, Skydrive nebo Google Drive Mega nenabízí, alespoň zatím, automatickou synchronizaci souborů nebo mobilní aplikace, zato je k dispozici i česká jazyková verze. Mega nabízí možnost napojení externích aplikací (API) a slibuje i vydání vlastních mobilních aplikací.

Registrovat si šifrované úložiště můžete na adrese mega.co.nz/#register, nečekejte ale, že budete službu moci hned naplno využívat – servery jsou absolutně přetížené souběžnými požadavky tisíci uživatelů. Během první hodiny od spuštění se do služby přihlásilo přes 100 tisíc lidí, po dvou hodinách je to přes 250 tisíc lidí, zpráva o spuštění služby se přitom teprve začala šířit.

Kim Dotcom je ze zájmu, který servery téměř zablokoval, nadšený a plánuje spuštění dalších služeb, i když jde možná o provokaci. Na Twitteru ukazuje makety serverů pro distribuci hudby a filmů, na které by musel získat práva od svých nepřátel z nahrávacích a filmových studií.

KimDotCom MegaMovie