reklama
reklama
20. 1. 2013 | poslední aktualizace: 20. 1. 2013  15:43
Pouzdro na mobil z 3D tiskárny?

Týden Petra Koubského: Problémy pro víc než jen nejbližších pět let

Národ se hádá o volbách, ale funkční období prezidenta trvá jen pět let. Zamysleme se raději nad vzdálenější budoucností, protože i ta tady bude co nevidět. A bude stát za to i bez televizních debat.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Šachy - ilustrační foto
Šachy - ilustrační foto
foto: ČTK/AP

Kolik programátorů je třeba k obsluze bojového vesmírného křižníku? Patrick Zandl tvrdí, že tato otázka je důležitá pro další rozvoj české ekonomiky. A co víc, umí to zdůvodnit. Co o tomhle, prosím, vědí prezidentští kandidáti?

Problémů pro budoucnost je však kolem nás daleko víc. Například jedna stockholmská základní škola zařadila do osnov výuku Minecraftu — za účelem rozvoje kreativního myšlení. Možná je to praštěný nápad a možná ne, to záleží hlavně na tom, kdo to učí a jak. Když si představím, jak by odpovědi na tyhle otázky zněly v českých podmínkách, nedoporučuji následovat švédského příkladu.

reklama

Nokia nabízí ke stažení data pro 3D tiskárnu, v nichž je zakódováno pouzdro k telefonu Lumia 820. Zajímavá ukázka, k čemu by se již brzy mohl 3D tisk začít používat: k dokončení a drobným individuálním úpravám nejrůznějších „konfekčních“ výrobků. Garážový byznys jak vyšitý!

Pavel Klusák píše o hudebním albu The Expanding Universe; vyšlo loni, ale obsahuje nahrávky ze sedmdesátých let, počítačovou hudbu, kterou tehdy její autorka Laurie Spiegel naprogramovala ve Fortranu (!).

Klusák upozorňuje, že staré programy mohou generovat další a další hudbu: „Vymyslela zkrátka mlýnek, který ještě nesemlel vše, co mohl. (…) neotevírá se tu (…) možnost, jak by aktivní tvorba mohla přežít svého skladatele?“ Otevírá, a nejen v hudbě, mnoho digitálních mlýnků se točí a bude točit dávno po smrti svých autorů. Dílo vždy mělo naději přežít tvůrce, teď se to týká i díla potenciálního, dosud nerealizovaného.

Už když jsem dávno v minulém století chodil na chemickou školu, říkali nám tam, že vrcholový sport je souboj mezi analytickými chemiky a biochemiky. To se nezměnilo, problém je však stále obecnější.

Světová šachová veřejnost si v těchto dnech kupříkladu láme hlavu nad jistým Borislavem Ivanovem. Na turnaji v Zadaru (ne, Martin Jaroš v tom prsty vážně nemá) hrál o tolik lépe, než by odpovídalo jeho dosavadní výkonnosti, že ho nakonec prohledali, zda u sebe nemá skrytou komunikační techniku. Což je ve světě šachu hodně neobvyklý postup. Nenašli nic.

Přitěžující okolností pro mladého bulharského hráče je především to, že se velká část jeho tahů přesně shoduje s tím, co by ve stejné pozici hrál Houdini 2, jeden z nejpoužívanějších šachových programů. Ve vyostřené debatě se teď mluví o implantátech. Ale taky o tom, že brzy dospějeme do stádia, kdy jakýkoli mimořádný výkon bude automaticky podezřelý.

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
nevolte ks (koubsky l.)
Miloš Zeman už mockrát dokázal, že je pro tuto zemi přínosem....
Re: Týden Petra Koubského: Problémy pro víc než jen nejbližších pět let (Karel)
Spláchněte se. Aspoň bude sranda
Já se těšil a on to bulvár titulek (chjo)
Já se těšil na mobil z 3D tiskárny nebo alespoň pouzdro na mobil...
Re: Já se těšil a on to bulvár titulek (Otakar Schön)
pokud vámnestačí možnost vytisknout si kryt na Lumii 820, zkuste...
to se děje ale jenom tay že se nonostop 365 dní v roce cpe do všech novin jenom politka (zase vtipnost)
poslední dobou to už ale začíná prosakovat i do ostatních rubrik,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama