reklama
reklama
31. 7. 2013 | poslední aktualizace: 31. 7. 2013  17:32
Weby a aplikace pro seriálové fanoušky

Nejlepší weby a aplikace pro seriálové fanoušky: Víme, kde a jak sledovat videa v češtině

Databáze epizod i herců, novinky ze seriálového světa, aktuální titulky i aplikace v chytrých telefonech - fanoušci seriálů dnes mají k dispozici obrovské množství zdrojů. Vybrali jsme weby a aplikace, které by divákům neměly uniknout.
Čtěte více o: televize | seriál | aplikace | web | Android | iOS
V zahraničí je nabídka mnohem větší
V zahraničí je nabídka mnohem větší
foto: Apple.com

Sváteční diváci i velcí seriáloví fanoušci najdou na internetu nepřeberné množství různých webů a magazínů, na kterých si mohou přečíst aktuální informace ze světa televizní zábavy, zajímavosti o svém oblíbeném seriálu nebo třeba stáhnout titulky k nejnovější epizodě.

V době chytrých telefonů navíc nezůstávají pozadu ani specializované aplikace, i když Češi mají v mnoha případech smůlu.

reklama

Pro občasné i náruživé diváky

Zájem diváků o seriály roste a dal vzniknout mnoha webům. Kromě fanouškovských, které se zaměřují obvykle na jeden seriál, vznikají i specializované databázové a zpravodajské weby – o přízeň návštěvníků a uživatelů v této kategorii soutěží SerialZone a Edna, populární jsou také Gorilla.cz a TVZone.cz.

Přehledné informace a databáze pak můžete najít i na webech, které se na seriály vyloženě nespecializují, například na ČSFD.cz nebo zahraničním IMDb.com. Na své si přijdou i milovníci webseriálů – kromě pravidelných odběratelů kanálů na YouTube to můžou být i ti, kteří nemluví anglicky, velké množství obsahu je totiž dostupné na webu VideaČesky.cz

Edna.cz 
www.edna.cz

Edna je přímý nástupce webu Lost.cz, který se věnoval seriálu Ztraceni, než ho stanice ABC zrušila. Server původně sdružoval fanouškovské stránky – nejdřív jako agregátor novinek ze samostatných webů, potom vznikaly samostatné stránky pro každý seriál právě na Edně, kde mohli dobrovolníci přidávat obsah, titulky a odkazy. Později začali správci a přispěvatelé budovat také vlastní databázi seriálů.

Na Edně najdete i zpravodajství a zajímavosti ze světa seriálů, hlavním lákadlem pro návštěvníky jsou ale titulky. Mezi uživatele často patří fanoušci konkrétního seriálu, kteří web pravidelně navštěvují, protože můžou velmi rychle očekávat překlady nejnovějších epizod – často hned v den, kdy nový díl běží v zemi původu.

Za rok 2011 zaznamenala Edna skoro 7,5 milionu návštěv, v roce 2012 se dostala do finálového kola Křišťálové lupy a v kategorii Zájmové weby skončila na 4. místě.

SerialZone.cz
www.serialzone.cz

I na SerialZone.cz najdete rozsáhlé zpravodajství a velké množství aktuálních titulků. Nabízí také největší databázi seriálů (přes 5 300) a jednotlivých epizod, 34 000 z nich i s popiskem děje. Kromě toho na webu najdete rozsáhlé statistiky hodnocení, oblíbenosti a uživatelských aktivit, například počet prosledovaných hodin.

Na rozdíl od relativně oddělených stránek na Edně ale cílí SerialZone hlavně na uživatele, kteří sledují víc věcí zároveň a chtějí mít přehled. Umožňuje vytvořit seznam oblíbených seriálů a zobrazovat upozornění na nové díly buď v tzv. watchlistu, nebo v kalendáři či denním přehledu. Upozornění také mohou fanouškům chodit e-mailem, případně je možné vygenerovat RSS či kalendářový iCAL.

Uživatelé, kteří aktivně hodnotí a diskutují, mohou sbírat kredity a vyměňovat je v Giftshopu za dárky od sponzorů projektu, na webu také probíhají soutěže. Od začátku roku 2013 už SerialZone.cz zaznamenalo 7,2 milionu návštěv 2,2 milionu unikátních návštěvníků.

Fanouškovské weby

Fanoušci, kteří se zajímají jen o jeden vybraný seriál nebo se o něm chtějí dozvědět více podrobností, mohou navštívit některý ze specializovaných fanouškovských webů. Obvykle tam najdou jak detailní popisky postav i epizod, tak zpravodajství, aktuální titulky nebo diskusní fóra, kde mohou debatovat s ostatními fanoušky.

Mezi některé z mnoha povedených fanouškovských webů patří například Big-Bang-Theory.cz o seriálu Teorie velkého třesku nebo IceFire.cz, zaměřený na seriál Hra o trůny (Game of Thrones), který vede náš kolega Michal Ischia. Zajímavé jsou také stránky CWZone, původně zaměřené na seriály americké stanice The CW, dnes už rozšířené, nebo web Gordon.ura.cz, kde zkušení překladatelé zpřístupňují českým divákům pořady se slavným kuchařem Gordonem Ramsayem.

Zpravodajství

Zarytí seriáloví fanoušci kromě nových dílů sledují také novinky ze seriálového světa obecně. Kromě výše zmíněných webů se na zpravodajství zaměřují i specializované magazíny, například TVZone nebo Gorilla.cz, která se zabývá i filmy. Kromě novinek najdete na podobných magazínech i televizní tipy, střípky ze života celebrit, diskusní fóra, přehledy sledovanosti, informace o reality shows nebo českých seriálech apod.

ČSFD.cz
www.csfd.cz

Česko-Slovenská filmová databáze se na seriály jako takové přímo nespecializuje, jak ostatně vyplývá už z názvu. Mezi obrovským množstvím uživatelů se ale najdou i seriáloví diváci, databáze seriálů je velmi rozsáhlá a hodnocení vzhledem k počtu hodnotitelů relevantní. Užitečné jsou pak hlavně žebříčky, inspiraci můžete čerpat mezi nejoblíbenějšími i nejlépe hodnocenými.

VideaČesky.cz
www.videacesky.cz

Ani VideaČesky se nezabývají jen seriály, i těm ale věnují překladatelé čas, vedle talk show, reklam, filmových i jiných trailerů a dalších videí, která mohou návštěvníci zhlédnout v originálním znění s českými titulky. Mezi nejpopulárnější webseriály z mnoha patří The Guild o hráčích jedné MMO hry, Troopers – krátké skeče z prostředí parodujícího Star Wars, nebo Angry Video Game Nerd, ve kterém James Rolfe představuje ty nejhorší ze starých konzolových her jeho dětství.

IMDb.com
www.imdb.com

Z mnoha zahraničních webů je pro českého uživatele nejspíš nejdůležitější Internet Movie Database – IMDb.com. Nejrozsáhlejší internetová databáze obsahuje detailní informace o filmech, seriálech, hercích, epizodách i dalších zajímavostech spojených s filmovým průmyslem. Je nedocenitelná například v případech, kdy je vám některý z méně známých herců povědomý a chcete vědět, kde hrál, nebo pokud hledáte datum vysílání příští epizody nebo řady svého oblíbeného seriálu.

Vždy aktuální titulky

Rostoucí popularita zahraničních seriálů i mezi lidmi, kteří neovládají cizí jazyk na takové úrovni, aby mluvenému projevu rozuměli, si žádá kvalitní titulky.

Překladatelé obvykle nahrávají hotové soubory na více webů, zájemci je zpravidla najdou jak na zmíněných největších seriálových webech, tak na fanouškovských stránkách konkrétního seriálu. Kromě toho existují i specializované servery, které hotové titulky shromažďují v obrovských databázích, nebo stránky, jež sdružují překladatele a soustředí se na více projektů.

Titulky.com
www.titulky.com

Server Titulky.cz funguje už od roku 2004 a v současnosti ho podle dostupných informací navštěvuje až 50 000 unikátních návštěvníků denně. Velké množství překladatelů nahrává své titulky vedle fanouškovských webů také sem. Kromě archivu titulků seriálových tu najdete také ty filmové, zaměření webu je univerzální.

Addic7ed.com
www.addic7ed.com

Server Addic7ed (z angl. addicted = závislí) je jedním z nejlepších zdrojů titulků v angličtině (a jiných cizích jazycích). Využijí ho například fanoušci, kteří se učí anglicky a jsou už na takové úrovni, že nepotřebují český překlad, ale stále si netroufají na samotný mluvený projev. Seriálů je na webu více než 2 500, často v několika sezonách. Server Addic7ed.com také bývá jeden z prvních, kde se čerstvé titulky objeví.

neXtWeek.cz
www.nextweek.cz

Na webu neXtWeek najdete zpravidla rychle, ale hlavně kvalitně přeložené titulky k mnoha aktuálním seriálům. Každý překlad zaštiťují zkušení překladatelé, kteří se v minulosti podíleli nebo stále ještě podílí na překladech k populárním seriálům, jako jsou The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku), Lost (Ztraceni), NCIS: Los Angeles (Námořní vyšetřovací služba) a další. Hotové titulky navíc procházejí kontrolou a korekturou, řadí se tedy opravdu k těm nejkvalitnějším, i když ne vždy jsou hotové hned v den domácí premiéry.

Aplikace spíše jen v cizině

Seriálových webů existuje dost, ale s aplikacemi je to horší, o využívání těch nejlepších z nich totiž může Čech jen snít. Na Android i iOS si mohou fanoušci pořídit aplikaci ČSFD.cz, stejnou možnost mají i předplatitelé služby VOYO.cz (Android/iOS). Anglicky mluvící uživatelé pak využijí oficiální aplikaci IMDb Movies & TV (Android/iOS) – například na hledání podrobností o seriálu přímo při jeho sledování na monitoru počítače.

Nejlepší z mobilních aplikací si ale v České republice oficiálně neužijete. Předplatitelé služeb, jako jsou Hulu+ nebo Netflix, získají přes tablety a telefony přístup k ohromné databázi seriálů i filmů. Nejnovější epizody oblíbených seriálů mohou fanoušci sledovat také přes oficiální aplikace zahraničních televizních stanic. Tyto služby ale nejsou dostupné v ČR a poskytovatelé obsah na našem území blokují.

Existují způsoby, jak se k blokovaným službám dostat, rozhodně ale nejsou „košer“. Bývá nutné přihlásit se pod „falešnou“ IP adresou, tedy tvářit se jako cizinec, a měsíční poplatky hradit přes platební kartu s nepravou adresou (bydliště v cizině). Technicky není problém ani jedno, ale v praxi jde o porušení obchodních podmínek daných služeb, které sledování mimo vybraná území nepovolují.

U nás podobnou službu nabízí oficiální aplikace iVysílání České televize (Android/iOS). Nabídka seriálů v archivu není příliš velká, na druhou stranu je aplikace i přístup k obsahu zdarma a kromě seriálů pro dospělé najdete v archivu i některé večerníčky, zabavit tedy můžete i děti.

Ze zahraničních kanálů je výjimkou HBO a aplikace HBO Go. Ta je dostupná na iOS, Android i Windows Phone a funguje také na chytrých televizích LG, případně umožňuje streamování v okně internetového prohlížeče. Potěší například možnost zvolit originální znění s případnými titulky nebo dabing, podle preferencí diváka. HBO Go si můžou čeští uživatelé předplatit u vybraných operátorů, některé pořady jsou dokonce dostupné i bez registrace, vyzkoušet službu můžete na www.hbogo.cz.

 

Autor textu působí od roku 2011 na webu SerialZone.cz jako příležitostný přispěvatel. Vlastníci ani správci žádného ze zmíněných webů, včetně SerialZone.cz, se ale na výběru nepodíleli, zařazení neovlivňovali a autor ani redakce iHNed.cz nemají žádný přímý finanční ani jiný užitek z toho, že byly weby a aplikace v textu zmíněny.

Autoři: Zdeněk Král
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Doporucujem (Adrian)
Osobne doporucujem stranku http://www.topserialy.sk/ je tam kopec...
Nejlepší weby a aplikace pro seriálové fanoušky: Víme, kde a jak sledovat videa v češtině (anonym)
já osobně sleduju seriály různě na webech jako jsou sledujuserialy...
Vybíráme weby a aplikace pro seriálové fanoušky: To nejlepší pro občasné diváky i závisláky (Václav Šmoldas)
"...weby a aplikace, které by divákům neměli .." Ať Vás v exkotlárně...
Re: Nejlepší weby a aplikace pro seriálové fanoušky: Víme, kde a jak sledovat videa v češtině (Zdeněk Král)
Děkuju, opraveno. Legrační historka: Na HN jsem se dostal právě...
A co Slovensko (Randl)
Já bych upozornil třebe na před pár dny pro iPhone 5 aktualizovanou...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama