reklama
reklama
29. 9. 2013 | poslední aktualizace: 29. 9. 2013  18:28
Petr Koubský: Musíte být nenahraditelní

Týden Petra Koubského: Buďte nenahraditelní, i když je to těžké. Jinak o práci přijdete

Automatizace a globální konkurence berou lidem ve vyspělých zemích práci - banální pravda, o které nepřemýšlíme, dokud se netýká nás. Naopak chytré nápady a odvaha přinášejí dividendu. To je také banální pravda, ale její uskutečnění bolí.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: Nokia | zaměstnání
Petr Koubský
Petr Koubský
foto: Archiv HN

 

Dalo se to čekat: začíná se objevovat názor, že Stephen Elop úmyslně poškodil mobilní divizi Nokie, aby ji Microsoft mohl koupit levněji. Tomi Ahonen je Fin a k Nokii míval blízko, a tudíž rozhodně není nezaujatý, ale je to velice chytrý člověk a co o situaci říká, rozhodně stojí za přečtení. Ne že by se na tom dalo ještě něco změnit. Pro Finsko je to celé docela velká národní potupa, řekl bych, a potenciálně i makroekonomický problém. Nokia je jejich Škodovka (co do podílu na HDP ještě víc než pro nás Škodovka). A teď nikdo neví, co s ní vlastně bude dál. Microsoft podle všeho nějakou strategii teprv vymýšlí.

reklama

Naopak české firmy docela bodují. Apiary.io získala před dvěma týdny masivní investici, Socialbakers se ocitli na seznamu magazínu Business Insider jako jeden z „The 15 Hottest Pre-IPO Adtech Startups Right Now“ (a spustili novou analytickou službu) a Seznam začíná na kraji Prahy stavět nové datacentrum. Českou ekonomiku očividně netvoří jen zavírané doly.

Což bohužel neznamená, že lze ty doly nějak anulovat pomocí úspěchů v hi-tech. Rozhodně ne krátkodobě. Takhle totiž vypadá ta Schumpeterova kreativní destrukce v praxi: něco zaniká, něco jiného vzniká — jenže to, co vzniká, je jinde a prospěch z toho mají jiní lidé. (A ještě je třeba dodat: nečekejte, že to bude probíhat v duchu fair play!)

Není to jen náš problém, ba dokonce to vůbec není specificky náš problém. Tohle se děje s ekonomikou po celém světě. V těchto dnech vyšla vynikající kniha Tylera Cowena Average Is Over, která má sice podtitul „Jak postrčit Ameriku ven z éry velké stagnace“, ale taky není jen o Americe; je mimo jiné o tom, která zaměstnání jsou perspektivní a která ne.

Nehledě na Cowenovu analýzu, je to tak jako tak jasné. Perspektivu má to, v čem jste nenahraditelní, přičemž nahraditelnost je v zásadě dvojí: buď vás o práci může připravit automatizace, anebo globální konkurence. To druhé se týká například oněch ostravských dolů, to první velké části profesí spočívajících v ťukání do klávesnice. Včetně těch, které teď pokládáme za vysloveně intelektuální.

Světem obchází strašidlo nahraditelnosti. Seth Godin, další člověk pronikavých názorů a postřehů, se tento týden ve svém blogu zeptal: chceme lidi, kteří jsou lepší, nebo prostě jen ty levnější? A cituje článek z Harvard Business Review, kde se popisuje sklad Tesca v Irsku. Skladníci tam nosí chytré náramky, které jim jednak říkají, co mají dělat, jednak monitorují jejich efektivitu. Nemají z toho radost, jejich manažeři však ano, produktivita vzrostla. Technologicky je to mimochodem velice důmyslné a zajímavé.

Godin k tomu podotýká: „Tím vzniká další pracovní místo, kde nelze vyhrát, protože když jeden odejde, druhý okamžitě zaplní jeho pozici (…) Abychom vytvářeli skutečnou hodnotu, musíme si klást těžší otázky, zpochybňovat zaběhnutý řád věcí a zaměřit se na práce, které nemůže řídit ani měřit nějaký náramek.“

To se snadno řekne. Ale jiná cesta není.

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
nahraditelnost, automatizace a peklo... (pez)
Dělám a modifikuji software pro řízení výroby a automatizaci v...
dobrý, ale chtělo by to ještě vylepšit (anonym)
Co takhle jim ty pokyny posílat drátama přímo do mozku? A za chybu...
Týden Petra Koubského: Buďte nenahraditelní, i když je to těžké. Jinak o práci přijdete (anonym)
Bakalovi novináři právě poznali, že ani oni nejsou nenahraditelní...
Týden Petra Koubského: Buďte nenahraditelní, i když je to těžké. Jinak o práci přijdete (anonym)
Petr Koubský je nahraditelný velmi lehce. Minulý týden si to uvědomil....
Re: Týden Petra Koubského: Buďte nenahraditelní, i když je to těžké. Jinak o práci přijdete (Honza)
Ano, právě jsem dopsal generátor jalového technického blábolu...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama