reklama
reklama
15. 12. 2013 | poslední aktualizace: 15. 12. 2013  19:30
Petr Koubský: Čína, Google a bezplatné knihy

Týden Petra Koubského: Čína se dostala na Měsíc, my máme bezpečné obrázky v Gmailu

Po 37 letech přistála na Měsíci kosmická loď. Čínská. Můžeme to vzít jako výzvu, že bychom měli začít brát vzdělání opravdu vážně. Podívali jsme se i na novinky od Googlu nebo na bezplatné knihy v Norsku, a s právní kličkou i v České republice.
Petr Koubský
Petr Koubský
analytik
Čtěte více o: Měsíc | Čína | Norsko | e-knihy | Google | vesmír
Západ Měsíc opouští, Čína se mu přibližuje
Západ Měsíc opouští, Čína se mu přibližuje
foto: Robert Nemiroff a Jerry Bonnell, NASA.gov

Podívejte, ať chceme, nebo ne, technologickou zprávou dne a nejspíš roku je to, že na Měsíci po sedmatřiceti letech zase přistála kosmická loď. Že tam odvezla robotické vozítko, a ne lidi, že je čínská, a ne americká, ruská nebo s dvanácti hvězdičkami v modrém poli — to jsou všechno informace k hlubšímu zamyšlení. Ukazatele, kterým směrem se mění doba. Čínští roboti létají na Měsíc. A my zase máme Snapchat.

Vím, že to je spíš efektní než spravedlivé srovnání. Nemáme (my = západní civilizace) jen Snapchat, máme taky třeba sondu Cassini, která dělá úžasnou práci v prostoru Saturnu, mapuje jezera a řeky na Titanu (bohužel a samozřejmě uhlovodíkové). Nebo Hubbleův teleskop, díky němuž jsme se právě dověděli, že na Jupiterově měsíci Europa tryskají vodní (!) gejzíry, dvě stě kilometrů vysoké (!!).

 

reklama

Přesto se zdá, že se úsilí a motivace Západu posouvají od velkých věcí k hračičkování a finančním spekulacím bez reálného podkladu a tak dále. Tohle jste ovšem poslední dobou (definujme „poslední dobu“ jako „od pádu Lehman Brothers“) taky už četli stokrát. Třeba nás z té dekadence čínský vesmírný program trochu vytrhne.

Tak… a teď bych měl psát, co nového kolem internetu. To jsem si pěkně naběhl, že? Inu, zkusme to a uvidíme, jaký bude celkový dojem.

Google zavedl v Gmailu obrázky. Méně drasticky řečeno, Gmail nyní může, když mu to nezakážete, stahovat obrázky uložené na externích adresách hned při načítání mailu, ne až po povolení jako dosud. Vtip je v tom, že je nestahuje přímo, ale přes svou proxy. Uživatel je tak chráněn proti malwaru, přinejmenším proti takovému, jemuž se nepodaří přelstít i Google. Současně je chráněn proti tomu, aby se majitel obrázku dověděl jeho IP adresu a jiné marketingově užitečné údaje.

V podstatě to je dobrá zpráva, pokud ovšem nejste zrovna ten, kdo by rád dělal on-line marketing touto cestou; k uživatelům Gmailu prostě nevede. Je to jeden z mnoha způsobů, jak Google definuje možnosti a meze marketingových technik.

Spotify má tři novinky: je v ČR, dohodla se s Led Zeppelin (jedna ze slavných kapel, které dosud tvrdě odmítaly být na streamingových službách) a dá se v základní verzi poslouchat zdarma i na mobilních zařízeních. Zda bude platit muzikantům lepší sazby než dosud, o tom se její zástupci nezmínili, pravděpodobná odpověď spíš zní: se stim smiř.

Díky právničce a spisovatelce Blance Čechové jsem se dověděl o existenci jiné „služby“, která se nazývá Online Knihovna a užívá právní kličku pro šíření copyrightovaných elektronických knih. Jsem všemi deseti pro rozumnou modifikaci autorského práva, aby lépe odpovídalo digitální realitě, tohle je ale jen další způsob, jak ošidit stávající systém a parazitovat na něm. Modifikace musí být kompromisní, ne jánošíkovská.

Trochu jinak na to jdou v Norsku, kde plánují digitalizovat a dát volně k dispozici každou knihu vydanou v norštině — úplně každou. Copyrightované knihy půjdou číst on-line (z norských IP adres). Ty, u nichž autorská práva již vypršela, si budete moci stáhnout. Mohou si to dovolit, protože jsou převelice bohatá země, a vláda tak má z čeho vydavatelům zaplatit slušné kompenzace. Předložit podobný návrh v ČR by samozřejmě mohl jen blázen. Ale nenašel by se? Nestálo by za to spočítat, kolik peněz by to stálo, jak by se to mohlo vrátit a jak to porovnat třeba s kanálem Dunaj—Odra—Labe?

Autoři: Petr Koubský
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
židovvský otřeepů krysa naplnění vaší zemi afrického lidoopy a moru kugut-androfagoi, vezměte si důchod, aby se práce 24 hodin denně, a vezme vašich vnitřních orgánů k transplantaci, rozdrtit židovský krysa (anonym)
židovvský otřeepů krysa naplnění vaší zemi afrického lidoopy a...
Čína se dostala na Měsíc (midgebill)
Ševče drž se svého kopyta - komentuj internet a ekonomiku a kosmonautiku...
Re: Týden Petra Koubského: Čína se dostala na Měsíc, my máme bezpečné obrázky v Gmailu (anonym)
V pořádku, potom jsme na tom ovšem ještě hůř, než to původně vypadalo....
Google má proxy na obrázky? No a? (Jenda)
Když budu chtít vědět jestli si ten který šmudla mail přečetl,...
Skvělý článek (ps)
Díky.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama