Xiaomi Mi Band je tak trochu legenda. Extrémně levný fitness náramek Mi Band se prodává za pět set korun a má spoustu fanoušků. Nízká cena totiž neznamená horší zpracování ani horší funkce. Čínské Xiaomi prostě dodalo na trh výborný produkt, který nemá nadstavbové funkce, virtuální trenéry a spoustu partnerů. Jen funguje. A nyní je na trhu nová generace, která je mnohem lepší.

Mi Band 2 se od předchozích modelů liší přidáním jednoduchého OLED displeje. Díky němu se stává mnohem užitečnějším. Displej je většinu času vypnutý, ale když prudce pohnete zápěstím nebo se dotknete senzorického tlačítka na náramku, ukáže aktuální čas. Po dalším dotyku ukáže ušlé kroky, odhad vzdálenosti nebo změří aktuální tepovou frekvenci. A umí toho ještě víc.

Xiaomi Mi Band 2

Jednoduchý design a velké možnosti

Základní model Mi Bandu 2 je čistě funkční. Stejně jako předchozí verze má zařízení dvě části – hlavní jednotku s displejem a senzorem tepové frekvence je nutné vložit do pryžového náramku. Ten má podobně jako Gear Fit 2 pouze jednoduché zapínání cvočkem, který se prostrčí otvorem v silikonovém náramku.

Po měsíci používání z něj mám lepší dojem než z Fitu, který mi několikrát sklouzl z ruky. U Xiaomi se to nestalo ani jednou, ani náznakem. Základní verze je černá, ale i v Česku se dají koupit náhradní náramky za 200 až 300 korun. U nich je nabídka barev větší; zahrnuje asi deset odstínů včetně červené nebo maskáčové varianty. Na čínských e-shopech je nabídka ještě mnohem větší, nechybí ani verze s koženým řemínkem nebo kovovým tahem.

Jádro Mi Bandu 2 je kompaktní, senzorické tlačítko je broušené se vzorem soustředných kruhů a je zapuštěné do krycího skla. Mechanické tlačítko by zbytečně narušilo integritu, takto Mi Band 2 solidně odolává vodě i prachu. Slibuje ochranu podle standardu IP67, tedy půl hodiny v metru vody. Není to úplně na vytrvalecké plavání, ale nemusíte náramek sundávat při mytí nádobí nebo ve vaně.

Xiaomi Mi Band 2

Jedinou nepříjemností z pohledu designu je systém napájení. MiBand vyžaduje zasunutí jádra náramku do speciálního kabelu. Ten se pak napájí z USB portu počítače nebo telefonní nabíječky. Vzhledem k tomu, že to budete dělat přibližně jednou za tři týdny, není to to vůbec žádný problém. Jen ten kabel nesmíte ztratit. Z Číny se případně dá náhradní objednat asi za 50 korun, jen trvá několik týdnů, než dorazí.

Měření spánku i jemný budík

S aplikací MiFit pro Android a iOS toho Mi Band 2 zvládne ještě více než jen měřit kroky nebo tep. Sportovci by mohli ocenit možnost průběžného měření tepu v rámci sportovní aktivity, i když spíše se bez této funkce obejdete. Jako užitečnější se jeví automatické měření kvality spánku. Náramek s hmotností 7 gramů v noci na ruce nepřekáží – během dvou dnů jsem o něm nevěděl, zatímco chytré hodinky na spaní sundavám.

Aplikace MiFit je jednoduchá, ale funguje spolehlivě. Spárování s náramkem je rychlé a automatické, stačí pustit aplikaci se zapnutým Bluetooth a to je vše. Není ani problém mít údaje z náramku ve více zařízeních. Zatímco u hodinek s Android Wear musíte při změně telefonu hodinky resetovat, Mi Band 2 nic takového neřeší. A přes uživatelský účet se synchronizují i historická data.

V aplikaci najdete možnost nastavit notifikace. Náramek upozorní na zprávy z libovolné aplikace, jen neukáže jejich obsah a neumožní na ně reagovat; ale většině uživatelů to bude stačit. Pokud znáte jiné majitele náramku od Xiaomi, můžete si s nimi porovnávat data podobně jako u chytrých hodinek. Xiaomi se domluví také s aplikací Google Fit.

Protože v náramku jsou v podstatě jednoduché digitální hodinky, které fungují i bez připojení k telefonu, přidal výrobce i funkci budíku, který se snaží spáče vzbudit vibracemi. A funguje to. I jemné drnčení náramku dokáže probudit, postrádá ale sílu vytáhnout vás z postele, jakou má hlasitý budík umístěný mimo dosah vašeho lože.

Ve výsledku se náramku Mi Band 2 těžko něco vyčítá. Za tisíc korun je vlastně bez konkurence.

 

Náramek Mi Band 2 na test zapůjčil obchod xiaomimobile.cz