Veletrh CES tradičně slibuje tisíce nových produktů. Drtivá většina z nich je generická. Obaly na telefony, nabíječky, bluetooth reproduktory a další drobnosti, které časem najdete v Tesku nebo Lidlu pod privátní značkou za pár korun. Vedle nich jsou ale špičkové technologie, které postupně mění svět.

Letos se můžeme těšit na nové technologie pro automobily, protože se z CES pomalu stává další automobilový veletrh, na kterém se Audi, BMW, Ford a další přetahují o pozici inovátorů. Svůj první produkční vůz má představit i automobilka Faraday Future. A záplava tiskových zpráv říká, že start-upy z celého světa nabídnou desítky způsobů, jak rychleji a tvrději usnout nebo lépe sledovat vlastní fyzickou kondici.

Telefony před Barcelonou

V Las Vegas se letos ukáže spousta nových telefonů. Čekat můžeme nové telefony pod značkou BlackBerry, Honor chystá na CES představení nového mainstreamového modelu a Sony chce napravit chybu se starším procesorem u modelu Xperia XZ představením hned dvou nových telefonů s čipy Snapdragon 820 nebo 821. Alespoň to říkají zatím neoficiální zprávy.

Nové telefony má představit i LG. Podle všeho ale půjde spíše o méně zajímavé mainstreamové přístroje, vlajkové lodi představuje LG tradičně na jaře. I když firma třeba obnoví tradici, kdy dva roky za sebou na CES ukazovala ohebné telefony LG FLex.

Naopak nic nového v telefonech se nedá čekat od Samsungu, který se soustředí na novou generaci Galaxy S, která má vynahradit propad zisků způsobený stažením modelu note7 z trhu po problémech s baterií.

Kromě v Česku zavedených značek bude na CES k vidění také řada mobilů čínských značek, jako je LeEco, a hlavně se veletrhu poprvé oficiálně zúčastní také Xiaomi, které slibuje uvedení nového produktu. U něj se ale dá čekat spíše nějaká kulišárna, ne nový telefon, ty firma představila nedávno a v USA je zatím nenabízí.

Televize s OLED v čele

Loňský CES přinesl zásadní novinku v podobě technologie HDR, kterou se povedlo standardizovat a rychle integrovat do televizorů, byť se to neobešlo od tradičních kompromisů, které u nejlevnějších modelů znamenají jen mírné zlepšení obrazu, daleko od toho, co dokážou nejlepší televizory. Letos se dá očekávat vylepšení televizorů, zvýšení maximálního jasu a kontrastu a zlepšení kvality HDR u levnějších modelů.

Nejvíce zvědavosti vzbuzuje ale technologie OLED, která je pro většinu zákazníků neprakticky drahá, ale která nabízí fantastický obraz. Po průkopnickém LG a Samsungu, který si ILED vyzkoušel, aby se vrátil k LCD, se přidávají další výrobci. LG dodává panely Panasonicu a Philipsu, na CES se do party údajně přidá Sony. Od Sony se dá čekat také větší počet modelů s inovativním systémem podsvícení, které nabízí vyšší kontrast i u LCD obrazovek.

Loňský CES byl unikátní díky oznámení šéfa Netflixu, který v průběhu své přednášky zpřístupnil největší on-line videopůjčovnu v globálním měřítku. Tentokrát už podobné oznámení nelze čekat, poslední "neglobální" velkou videoslužbou je po spuštění Amazon Prime Videa americké Hulu vlastněné televizními stanicemi - a pro ty by to bylo hodně netypické.

Vedle televizorů se bude pozornost upínat také k projektorům a virtuální či rozšířené realitě. Na výstavišti bude nespočet různých variant Google Cardboardu, respektive jeho nové generace Android Daydream, HTC chystá novinky spojené se systémem HTC Vive a pozadu nezůstane ani Sony, které aktuálně bojuje s nedostatkem systémů PlayStation VR na trhu - zájem zákazníků výrazně převyšuje výrobní možnosti.

Test: PlayStation VR vzbuzuje nadšení i přes kompromisy v grafice
Test_PlayStation_VR_vzbuzuje_nadseni_i_pres_kompromisy_v_grafice.jpg

Start-upy s inovacemi i nesmysly

Posledních několik let sílí na CES pozice start-upů a tentokrát bude jejich počet ještě výrazně vyšší než před rokem. Obrovské zastoupení má Francie, letos ale národní výpravy vyšle také Nizozemsko, a dokonce i Česká republika.

Nabídka start-upů bude hodně různorodá, ale nejčastěji půjde o "chytrá" a často zbytečná zařízení, jako jsou na dálku ovládaná krmítka pro zvířata, sledovače kvality spánku nebo telefonem řízené osvěžovače vzduchu. Skutečně bizarně vypadá také třeba "chytrá" gumová kačenka se třemi mobilními aplikacemi Edwin The Duck. Na druhou stranu na místě budou i malé začínající firmy, které mají vlastní roboty nebo vlastní pojetí inteligentních asistentů podobných Google Home nebo Amazon Alexa.