Apple začíná ztrácet kontrolu nad americkým trhem. Výrobci se už nechlubí propojením se Siri a HomeKitem. Místo toho nabízejí propojení s asistentkou Alexa od Amazonu a spolupráci se službami, které jsou dostupné i na Androidu. Veletrh CES tak potvrdil, že Apple je aktuálně mimo hlavní proud inovací.

I když Apple na veletrhu CES tradičně nevystavuje, rozdíl ve vlivu firmy byl masivní. Novinky se rovnou představují s aplikacemi pro Android, i při prezentaci softwaru a služeb je Android mnohem častější, a to v Americe, kde je podíl iOS a Androidu vyrovnaný. Rozdíl byl vidět i v kapsách návštěvníků. Dvě třetiny z nich jsou z USA, ale vidět bylo více Galaxy S7 Edge než iPhonů.

Nahradit nedostatky Applu

Novinky určené fanouškům iOS se na CES také našly a jako tradičně se snažily využít mezery, které na trhu nechává Apple pro výrobce příslušenství. Nabídka držáků a pouzder na iPhony ale působila vždy spíše depresivně, protože 99 procent nabídky je v podstatě pět stejných pouzder s jinou značkou a grafikou.

Nejvíce se tak vymykal systém OWC DEC. Přenosná dockovací stanice pro MacBook Pro, která k tenkému notebooku přidá 4TB pevný disk, čtečku SD karet a klasické USB porty, dokonce i ethernetový konektor. Má to ale háček – dockovací stanice je tlustší než samotný MacBook – více než jedenapůlkrát tlustší – a výrobce zatím ani neoznámil její hmotnost.

OWC DEC

Další novinkou, která má napravit opomenutí Applu, je pouzdro na iPhone 7, které výrobce Incipio vybavil konektorem jack pro sluchátka. Pouzdro je sice tenké, ale už tak k velkému iPhonu přidává odhadem další dva centimetry na výšku. Ostatně i samotná plně bezdrátová sluchátka nabízely i další firmy, včetně těch, které je ukazovaly už dva roky před představením AirPodů. Nás zaujalo provedení od LG, které se drží svého typického "náhrdelníku", který slouží jako dobíjecí stanice a "držák", abyste sluchátka neztratili, když je nemáte v uchu, a aby byla stále po ruce.

LG Tone Free

Další zajímavou novinku ve vztahu k Applu ukázal… Samsung. Korejská firma na CES oznámila, že hodinky Gear S3 mají aplikaci pro iOS, pokud by někdo s iPhonem chtěl hodinky s kulatým displejem. Není zřejmé, jakou šanci Gear S3 na iOS mají, ale samy o sobě patří podle našich prvních dojmů mezi nejlepší chytré hodinky na trhu.

Alexa místo Siri

Zpravodajským hitem týdne, ve kterém probíhal CES, byla lavina nechtěných nákupů domečku pro panenky na Amazonu. Televizní zpravodajství informovalo o dítěti, které si přes hlasovou asistentku Alexu objednalo bez vědomí rodičů hračky. A protože moderátorka vyslovila kouzelnou větu, spustila tím nákupy v desítkách domácností, které mají chytrý reproduktor s Alexou.

Televizní epizoda je ideální podkres pod náladu na CES. Integrace různých služeb s Alexou a v menší míře s Google Home totiž plně nahradila dřívější posedlost Siri od Applu. Je to zvláštní, protože Siri toho umí méně i než Google Now, respektive nový Google Asistent, ale značka Apple lépe prodávala. Nyní všichni sází na Alexu. Tak moc, že například Lenovo představilo vlastní chytrý reproduktor se systémem od Amazonu.

smartassistant

S Alexou si povídá také domácí robot a lednička od LG, vysavač od Samsungu, lampička od General Electric, auta značky Ford nebo systém Mattel Aristotle, což je také chytrý reproduktor s Alexou, který však přidává výukový systém pro děti. Opravdový, od Matella. A co je největší překvapení, integraci s Alexou nabídne během několika týdnů v USA také telefon Huawei Mate 9.

Všichni proti MacBookům

Notebooky od Applu jsou stále populární, ale doby, kdy celá pracovna pro novináře na CES jela na MacBooku Air a majitel počítače s Windows působil jako úplný exot, jsou pryč. Pohled do newsroomu, ve kterém se Surface počtem vyrovnal MacBookům a k tomu přibyla spousta Dellů a k tomu sem tam Acer a Lenovo, je ale jen jedno nevědecké měřítko.

Druhý pohled pak nabízely expozice výrobců počítačů, často mimo samotnou výstavní plochu. Asus například ukázal luxusní ZenBook 3 Deluxe se 14" displejem ve 13" těle, jako to umí Dell. Do tenkého těla Asus dostal 3 USB Type-C porty a čtečku otisků prstů.

Ještě zajímavěji vypadal Dell XPS 13 2 v 1. Dell se konečně pustil do „konceptu yoga“, tedy počítače s pevnou klávesnicí, který se otočením displeje o 360° promění v tablet. Dell i u tohoto modelu zachoval typické rámečky, které jsou tenké jen pár milimetrů, pod displej se ale vešla dvojitá kamerka, která podporuje funkci Windows Hello – přihlášení k počítači rozpoznáním obličeje.

Dell XPS 13 2v1

I s vysokým rozlišením displeje 3200 × 1800 bodů přitom Dell slibuje 15 hodin výdrže, čemuž samozřejmě nevěříme, v běžném provozu ale bude fajn i poloviční výdrž. V nabídce bude i verze s FullHD displejem, který je rozumnější volbou; navíc vzroste i ona reálná výdrž.

I Lenovo se snažilo a ukázalo inovovanou kompletní řadu počítačů s novými procesory od Intelu. Nejlépe vypadá logicky „vlajková loď“ Thinkpad Carbon X1 s krásnou matnou obrazovkou, tenkým tělem a nekompromisní výbavou. I nový Carbon má tenké rámečky, které zmenšily půdorys notebooku na úroveň „běžných“ strojů s 13,3" obrazovkou.

Hry a pozměněná realita

Apple logicky ztrácí také v oblasti, ze které se během posledních dvou let stal jeden z nejsilnějších trendů nejen veletrhu CES, ale technologií obecně: Ve hraní a ve virtuální realitě. Apple pro hráče nedělá nic, MacBooky i iMacy mají jen slabé grafické karty, se kterými nemá moc smysl zkoušet ani nové hry, natož virtuální realitu.

Proti tomu pak stojí spousta nových herních notebooků s grafickými čipy GeForce 1050, které za cca 25 tisíc korun nabídnou možnost hrát s přijatelnými kompromisy i nejnáročnější tituly, jako je Zaklínač 3. Kromě toho na CES ukazovali všichni výrobci výkonné herní notebooky i stolní sestavy, které obsahují i grafické čipy GeForce 1080.

Oblastí, kde je Apple zcela mimo dění, je pak virtuální realita, která se prolínala celým veletrhem. Vedle vyhrazených herních sekcí i sekce určené přímo pro virtuální realitu byl Oculus Rift, ale mnohem častěji HTC Vive, k vidění na spoustě stánků. A kde nebyly počítačem poháněné systémy virtuální reality, byly alespoň mobilní systémy, jako je Gear VR od Samsungu.

HTC mělo také vlastní expozici v jednom hotelovém tanečním sále. To je ale téma na samostatný článek, který nutně potřebuje video.