reklama
reklama
1. 5. 2012 | poslední aktualizace: 30. 4. 2012  20:32
Android původně kopíroval Blackberry

Android u soudu: První pokus nekopíroval iPhone ale Blackberry, měl mít levný datový tarif

Soudní proces mezi Googlem a společností Oracle má k rozuzlení daleko, ale díky svědectví manažerů Googlu se na veřejnost dostaly zajímavé informace o mobilním systému Android. Na trh měl přijít i s dotovaným mobilním internetem.
Čtěte více o: Google | Android | YouTube
Prototyp Google telefonu
Prototyp Google telefonu
foto: The Verge

Informace o tom, že první prototyp zařízení s Androidem měl klávesnici a chyběl mu dotykový displej, není nová. V průběhu soudního sporu mezi společnostmi Oracle a Google se na veřejnost dostaly i obrázky a další dosud tajné informace o vývoji dnes nejrozšířenějšího mobilního systému.

Manažeři Googlu u soudu kromě prototypu museli ukázat i čísla – údaje o ziskovosti divize mobilních zařízení a odhady růstu Androidu. Zveřejněná čísla se týkala roku 2010, kdy byl Android ještě málo rozšířený a Google na jednom telefonu s Androidem zaznamenal menší příjmy než u jednoho iPhonu.

reklama

Prototyp Google Phone, se kterým šéf vývoje systému a dnes viceprezident mobilní divize Googlu Andy Rubin, přípomínal Blackberry – obrazovka na šířku, pod ní qwertz klávesnice. Telefon, který chtěl Google uvést na trh ve spolupráci s americkým T-Mobilem v roce 2006, měl mít 200MHz procesor, 64 MB operační paměti, 2MPx kameru a USB konektor.

Google navrhoval vytvoření sponzorovaného datového tarifu pro přístup ke službám Googlu včetně webu a Gmailu. Neomezené prohlížení webu a stahování e-mailů mělo stát 9,99 dolarů. Mělo jít o podobný systém, jaký nabízí Blackberry, které má v ceně služeb neomezený přístup k e-mailu a webu. Google následně celý koncept přepracoval v reakci na iPhone, který Apple představil v roce 2007. První telefon s Androidem, T-Mobile G1, vstoupil do prodeje v říjnu roku 2008.

Aplikace hlavně zdarma

Zajímavé údaje přinesly i zveřejněné finanční rozvahy Googlu ve vztahu k Androidu. V roce 2009 utržil Google za zobrazení reklamy na android zařízeních pouze 16,8 milionu dolarů. V polovině roku 2010 už to bylo 158,9 milionu dolarů.

Ze zobrazení reklam na zařízeních od Applu Google v roce 2010 získal 281 milionů dolarů. Průměrné tržby na jedno zařízení byly ale u Applu menší – 6,7 dolaru oproti 9 dolarům ze zařízení s Androidem, protože Google část obratu přenechával Applu. Data jsou dnes již zastaralá, v roce 2010 měl Android přibližně desetinový počet uživatelů.

Data z Googlu také ukázala velký nepoměr mezi tržbami z prodeje aplikací a příjmy z reklamy. Zatímco reklama přinesla 158,9 milionu dolarů, za aplikace Google utržil pouze 3,8 milionu dolarů. Google v roce 2010 odhadoval že v roce 2012 bude na jednu prodanou aplikaci připadat 99 stažení bezplatných aplikací.

Odhady Googlu nicméně nebyly úplně přesné. Firma odhadovala, že v roce 2011 bude na trhu 190 milionů aktivovaných zařízení s androidem. Ve skutečnosti jich bylo o několik desítek milionů více.

Neúspěch v hudbě a videu

Dokumenty předložené soudu ve sporu mezi Oracle a Googlem přinesly i odhalení velkých ambicí Googlu ve vztahu k Youtube a službě Google Music. U obou Google předpokládal vysoké obraty – Youtube měla podle dva roky starých odhadů už v roce 2013 generovat 5 miliard obratu – 3 miliardy z toho měla mít na starost platforma GoogleTV, která se setkala s nezájmem trhu. Jediný výrobce set-top-boxů s tímto softwarem, švýcarský Logitech, výrobu ukončil kvůli nezájmu zákazníků. Prodej hudby měl Googlu přinést v loňském roce 738 milionů dolarů a pro letošek Google odhadoval obrat z prodeje hudby ve výši 1,5 miliardy.

Android nebyl pro Google klíčový 

Soudní líčení už na svém počátku přineslo další zajímavou informaci: tvrzení šéfa Googlu Larryho Page, který uvedl, že Android pro Google nebyl v roce 2010 zásadně důležitý produkt: "Myslím, že Android byl tehdy pro Google velice důležitý. Neřekl bych ale, že byl zásadně důležitý (kritický)," řekl pod přísahou Page.

Na otázku, zda vedení Googlu prezentovalo Android jako zásadní produkt představenstvu firmy, Page uvedl, že by ho nepřekvapilo, kdyby to tak bylo, ale že si není jistý. "Byli jsme frustrovaní, měli jsme ve skříni 100 různých telefonů, a žádný z nich nepracoval s naší technologií správně. Bylo téměř nemožné pro ně vyvíjet," uvedl Page u soudu.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
spam (mp)
Halo, redakce... To vazne neni mozne blokovat tyhle spamery? Vzdyt...
Re: Android u soudu: První pokus nekopíroval iPhone ale Blackberry, měl mít levný datový tarif (anonym)
Huh, jaky spam? Vas, ci smazany prispevek, ci chytre lhani Page,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama