Pro Google je Česká republika specifický trh, o který největší internetová firma bojuje se Seznamem. Díky tomu máme k dispozici propracované vyhledávání v češtině a lokalizovanou podobu většiny služeb. A nově i masivní pokrytí Street View. Podobně podorbné je pokrytí Street View snad pouze v USA.

Street View nabízí virtuální procházky podél silnic a návštěvy památek díky technologii prostorového snímání okolí ve 360°a propojení snímků s mapovými daty. Google v loňském roce nasnímal většinu území ČR a nyní data uvolnil.

Google oficiálně oznámil, že do Street View přidal 50 měst a 80 památek. Speciální automobil ale snímal i přesuny a zaznamenal téměř všechny ulice i v malých městech, jako jsou třeba turisticky nezajímavé Kralupy nad Vltavou (cestou na naopak zajímavé zámky v Nelahozevsi a Veltrusech).

Kromě městských ulic, u kterých jsou pro uživatele i Google podstatná data o obchodech a komerčních provozovnách, Street View nabízí výlety na hrady a zámky i do zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Google se podrobně věnoval i snímkování památek UNESCO: Kutné Hory, kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, Litomyšle nebo historického centra Kroměříže.

Pokryti Street View v USA

Google kvůli funkci Street View čelí i nepříjemnostem. V Británii firmu vyšetřuje tamní úřad na ochranu osobních údajů. Skandál vyvolalo zjištění, že automobily Street View kromě snímků sbíraly také informace o bezdrátových sítích včetně obsahu komunikace.

Poloha Wi-Fi sítí samotná je užitečná pro zpřesňování zaměřené pozice uživatele mobilních zařízení. Jakub Čížek, redaktor serveru Zivě.cz letos v anketě Aplikace roku uspěl s projektem Wifileaks, který s využitím dobrovolníků vytváří mapu Wi-Fi sítí v Brně a dalších městech.