Googlu se v roce 2012 dařilo v mobilních zařízeních nejlépe z velké trojky Apple, Google a Microsoft, to je zřejmé a nemá smysl si to schovávat jako překvapení na konec. Googlu se daří i v dalších oblastech – patří mu největší světový vyhledávač dat na internetu, nejpoužívanější internetový prohlížeč a uživatele nabírá i sociální síť Google Plus.

Stejná firma se ale stává terčem vyšetřování regulátorů v EU i USA kvůli možnému zneužívání dominantního postavení na trhu. Český pohled potom říká, že Google nás už nebere jako svůj oblíbený trh - na obsahové služby a skvělé telefony a tablety za skvělé ceny si počkáme.

Jsou to kyselé hrozny, a tak se jich zbavíme nejdříve: Nejsilnější kritika vůči Googlu z Česka (ale nejen z Česka) zaznívá kvůli nezvládnutému projektu Nexus. Pod touto značkou Google nabízí zařízení s čistým Androidem, ale nové modely nabízí pouze na vybraných trzích, kde může de-facto dotované ceny vyvážit potenciálními příjmy z prodeje hudby, filmů, časopisů a knih.

V Česku Google obsahové služby neposkytuje ani rok poté, co hudbu, filmy i knihy začal v Česku prodávat Apple. Indicie naznačují, že Google na změně pracuje, ale trvá to. Ani uzavření rámcové licenční smlouvy Googlu s novou organizací, která licencuje hudbu pro celou EU, nepřineslo žádnou oficiální informaci o spuštění nových funkcí obchodu Google Play.

A dokud nebude Google Play s hudbou a filmy, nebude tablet Nexus 10 ani levný Nexus 4 přímo od Googlu, i když Nexus 7 se v Česku prodává, byť přišel se zpožděním. LG jako výrobce plánuje telefon Nexus 4 v Česku prodávat ne za osm tisíc, ale za dvanáct. To je příplatek za luxus 50 procent.

Podobné je to i s Chromebooky - v Česku si nový Chromebook od Samsungu mohou koupit pouze firmy a s vysokým příplatkem za možnost centrální správy, kterou firmy o pěti lidech těžko využijí. Spotřebitelé pak mají smůlu, přestože v USA i Velké Británii patří nový Chromebook k nejprodávanějším počítačům vůbec. Naštěstí alespoň Chromebooky je snadné objednat v britského Amazonu.

Google má nicméně logistické problémy i v zemích, kde zařízení Nexus prodává. Telefonů Nexus 4 i tabletů Nexus 10 je málo a Google navíc nedodržel při vyřizování objednávek v Británii pořadí objednávek a později koupené telefony expedoval dříve než první objednávky.

Apple proti tomu, přestože jsou dodávky omezené, začíná svoje produkty v Česku prodávat rychle po uvedení v USA, v případě iPadu mini to bylo dokonce ve stejný den jako v USA.

Jízda jménem Android

Android Googlu nevydělává moc peněz (pravděpodobně), spíše naopak (firma neuvádí tržby a zisk podle produktů). Android také Googlu přidělává starosti kvůli patentovým sporům, ale pro image Googlu a jeho postavení na mobilním internetu je to skvělá investice.

Android za poslední rok zvýšil tržní podíl z 50 na 75 procent (data za 3. čtvrtletí, růst je zejména na úkor Symbianu) a nejeví známky zpomalení. V létě představená nová verze Androidu s označením 4.1 Jelly Bean přinesla zásadní pokrok z pohledu uživatelů. Systém se plynulostí přiblížil hladkosti chodu iOS na iPhonu a Google přidal desítky drobných vylepšení, které Apple jen pomalu dohání.

V roce 2012 Google podle očekávání výrazněji promluvil i do světa tabletů. Nexus 7 se rychle stal nejprodávanějším tabletem s Androidem od Googlu (Amazon neuvádí kusové prodeje svých tabletů s upraveným Androidem bez přístupu ke službám Google Play). Na sklonku roku pak Google ukázal také větší tablet Nexus 10 vyráběný Samsungem, který má vyšší rozlišení než iPad s retina obrazovkou.

Ani Android jako nejrozšířenější mobilní systém na světě ale není úplně bezchybný. Aktuální verze 4.2 dostupná pouze pro zařízení řady Nexus přinesla možnost vytvořit více uživatelských účtů na jednom tabletu a přidala funkce fotoaparátu, ale také přinesla spoustu chyb.

Většina zařízení s Androidem na trhu stále používá starší verze systému a i u špičkových modelů trvá přechod na novou verzi měsíce. Nic z toho ale nezpomaluje růst prodejů chytrých telefonů s Androidem. Rizikem je pouze situace v Číně, kde má většina telefonů v prodeji Android, ale bez služeb Googlu. To ale může trápit akcionáře, ne evropské uživatele.

Android má také pár slepých uliček a pomalejších rozjezdů - GoogleTV se stále neprosadila a multimediální přehrávač Nexus Q se po oznámení na Google I/O ani nezačal prodávat, Google ho po kritických recenzích stáhl z nabídky. Není divu, elegantní koule byla krásná, ale v podstatě nic neuměla a její výroba v USA by byla příliš drahá.

Problematická Motorola

Nejvíce starostí má Google se svou dvanáctimiliardovou akvizicí. Na konci roku se firmě podařilo prodat výrobu set-top-boxů pro kabelovou televizi, ale i tak Motorola Mobility kazí Googlu hospodářské výsledky i pověst. Jen za třetí čtvrtletí Motorola prodělala půl miliardy dolarů a stáhla se z několika trhů.

Telefony Motoroly zatím zaostávají za špičkovou konkurencí, i kdy pod vedením Googlu už firma představila poměrně zajímavý Razr M s minimálními okraji kolem obrazovky a telefon s procesorem od Intelu. Na skutečný „google telefon“ se ale čeká. Podle The New York Times se na něm pracuje pod kódovým označením Phone X.

Motorola je problematická i kvůli patentům, kvůli nimž Google Motorolu koupil. Soudní spory s Microsoftem a Applem narazily na Evropskou komisi, která podobně jako u Samsungu vidí v soudních sporech založených na patentech potřebných pro fungování průmyslových standardů zneužití dominantního postavení, za které hrozí pokuta ve výši až 10 procent ročního obratu viníka.

Vyhledávač pořád lepší

Základem úspěchu Googlu byl kvalitní internetový vyhledávač. I když to tak nepůsobí, pro Google je stále klíčovým produktem, na kterém závisí úspěch nejziskovější aktivity Googlu – reklamy. Vyhledávací algoritmy a na ně napojené reklamní systémy probíhají každý rok stovkami úprav tak, aby výsledky vyhovovaly uživatelům a zobrazená reklama byla relevantní a lákala ke kliknutí.

Google během roku 2012 mobilní verzi vyhledávání rozšířil o funkci Google Now, která výsledky vyhledávání ukazuje ještě dříve, než se uživatel zeptá – do počítačů se údajně Google Now dostane v některé z dalších verzí prohlížeče Chrome.

Další novinkou ve vyhledávání je začlenění informací z e-mailu a sociální sítě Google+ (ta je vlastně také úspěchem Googlu, aktivita uživatelů je stále nízká ve srovnání s Facebookem, ale počet registrovaných uživatelů rychle roste díky kvalitním mobilním aplikacím). Z menších změn lze zmínit například změnu ovládání při vyhledávání obrázků.

Ani vyhledávání se ale nevyhnulo kontroverzi. Google změnil některé parametry vyhledávání u erotických materiálů. Pokud má vyhledávaný výraz více možných významů, Google ukáže výsledky týkající se toho neerotického, i když má uživatel vypnuté “bezpečné hledání”. Google doporučuje zadat do vyhledávače specifičtější víceslovný dotaz, aby bylo zřejmé, že uživatel opravdu chce pornografické výsledky.

Wow faktor

Googlu se v roce 2012 podařilo vyvolat obrovský zájem o nové technologie, i když ne ve všech oblastech. Bezkontaktní platby přes Google Wallet zatím čelí problémům, protože se banky i mobilní operátoři a karetní asociace snaží prosadit vlastní formáty plateb, ale Google Glass zaujaly masy.

Brýle s Androidem a kamerkou umožňují zobrazovat kontextové informace o tom, co má uživatel před očima. Google koncept Google Glass představil povedeným videem, které ukázalo potenciál brýlí a počítačů nošených na těle obecně.Google Glass se staly hitem vývojářské konference Google I/O, kde si tvůrci aplikací mohli brýle předběžně objednat.

Spíše do rubriky Life pak patří projekt robotického automobilu, který získal řidičák v Nevadě a Kalifornii, a obyvatelé Mountain View či Palo Alto mohou vozy s radarem na střeše potkávat celkem běžně.

Google vyvolává pozitivní reakce i díky dalším aktivitám jako je budování optických sítí do domu v Kansas City (za 120 dolarů měsíčně i s VoIP televizí s rychlostí 1 Gbps a tabletem Nexus 7 jako ovladačem k televiznímu set-top-boxu nebo za 70 dolarů jen samotný gigabitový internet.).

video: Project Glass - Google
Project_Glass_One_day....mp4.jpg

Komplikované finance

Ani Google koncem roku neprošel v ideální finanční pohodě. Výsledky za třetí čtvrtletí přinesly nepříjemné překvapení v podobě nižších než očekávaných zisků, navíc unikly předčasně. Výsledkem byl výrazný pokles hodnoty akcií Googlu.

Google doplácí zejména na koupi Motoroly, kterou částečně rozprodává a částečně zeštíhluje.
Googlu i mimo výdaje na Motorolu klesají provozní náklady, zejména na mzdy a finanční analytici se obávají také tlaku na snižování cen online reklamy. I tak Google končí rok s vyšší hodnotou akcií než s jakou do roku 2012 vstoupil.

Hodnocení

Google má za sebou úspěšný rok, který kalí zejména obavy z možných postihů ze strany Evropské komise. Google letos nedokázal využít akvizici do Motoroly a stále se potýká s fragmentací Androidu a z českého pohledu mu lze vyčítat absenci obsahových služeb a s nimi provázaného hardwaru. Stejně jako Apple si tedy zaslouží dvojku, z českého pohledu doplněnou mínusem.