Chromebook byl ještě nedávno synonymem levného počítače, po kterém mohou studenti lít kafe a děti šlapat. I první reklamy Googlu ukazovaly chromebook neekologicky jako snadno nahraditelnou hromádku plastu. Situace se mění a Chromebook Pixel se výbavou i cenou řadí mezi špičkové elegantní počítače.

Ještě více než u ostatních chromebooků ale vyvstává otázka: má vůbec smysl? Dá se na něm pracovat? Odpovědí může být více, ta správná zní: „Samozřejmě, ale nemusí to být tak jednoduché.“

Pixel vypadá naživo výrazně lépe než na produktových obrázcích. Strohé tvary a netradiční poměr stran působí na fotografiích mírně neohrabaně, v praxi je ale Chromebook Pixel prostě krásný stroj. Tělo počítače z hliníku má výrazně tmavší barvu než macbooky, rozdíl dokresluje i touchpad, který má téměř černou barvu.

Strohé tvary a střídmě elegantní barvu narušují pouze dva svítící prvky – kroužek konektoru nabíječky, který indikuje stav napájení, a barevná lišta na víku displeje, která většinu času svítí modře, při vybitém počítači červeně, a designéři ji vymysleli, „protože vypadá cool.“ O tom se dá polemizovat, ale geekovské nátuře lidí z Googlu to pravděpodobně bude vyhovovat.

video: Google Pixel: Počítačová obdoba iPadu s Retina obrazovkou není pro každého
Chormebook_Google_Pixel.mov.jpg

Displej jen s malou výtkou

Otevření víka displeje odhalí první designerský ne přímo nedodělek, ale minimálně promrhaný potenciál. Displej lze otevřít i jednou rukou, to je dobře, ale snadné zatlačení displeje pokračuje i do nejzazší polohy. U běžného notebooku by to nevadilo, ale Chromebook Pixel má displej s dotykovou vrstvou, proto by mu více slušel dvoustupňový odpor, jakým jsou vybavené ultrabooky řady S7 od Aceru.

Ve chvíli, kdy se displej rozsvítí, na výtku zapomenete. Pokud jste někdy měli v ruce iPad s retina obrazovkou, tenhle pocit znáte. Chromebook Pixel díky displeji s rozlišením 2560 x 1700 bodů na 12,85” úhlopříčce nabízí ostré, perfektně vykreslené písmo, takže i obrazovka s přihlášením nového uživatele vypadá luxusně.

Displej působí mnohem lépe než notebooky s FullHD s Windows 8, protože Chrome OS obsahuje v podstatě všechny prvky ve vektorové podobě. To znamená, že se automaticky vykreslí ve správné velikosti s maximem detailů, bez zubatých okrajů. Ve Windows 8 to funguje v režimu moderního uživatelského prostředí, ale v desktopu ne.

Asketické konektory

První opojení displejem, spojené s prozkoumáváním nabídky filmů v rozlišení 4K na Youtube, rychle odhalí hlavní nevýhodu Chromebooku – potřebu rychlého připojení k internetu, které není vždy dostupné. Firemní Wi-Fi nestačí zajistit dostatečný datový tok, takže na video je nutné čekat. Ethernetový konektor chybí. To je škoda, protože Wi-Fi je zatím v praxi stále výrazně pomalejší než klasický ethernet, v korporátní praxi i řádově.

Google se nepředal ani s dalšími konektory. Dvěma USB 2.0 porty a minidisplay portem na jedné straně, doplněnými o čtečku paměťových karet na straně druhé, se vyrovná Macbooku Air 13”, k Macbooku Pro nebo ultrabookům od Toshiby má daleko.

Při běžném provozu ale bude nejvíce mrzet právě absence obyčejného HDMI výstupu na připojení druhého displeje. I když, kdo by chtěl koukat na FullHD rozlišení na 23” displeji, hrubost písma na běžných zobrazovacích jednotkách už po chvíli s Pixelem trhá oči. To bohužel platí i pro prohlížení webových stránek s grafikou, která není na HD displeje připravená.

Co se týká vnitřní výbavy, Google mohl klidně i ušetřit. Intel Core i5 a 4 GB operační paměti na odlehčený Chrome OS stačí s absolutním přehledem. Ale... Chrome OS se mění a nárok na výkon bude stoupat s tím, jak Google přidává nové plnohodnotné aplikace. S Pixelem například přichází podpora offline čtení kancelářských dokumentů. I klasické Google Docs už na chromebooku fungují v offline režimu, a to alespoň tak, že se text a další změny ukládají, ale nefunguje třeba kontrola pravopisu.

Nutno říct, že při přehrávání UltraHD videa z Youtube se počítač umí hezky zahřát, takže tam je výkon potřeba. Pokročilejší editace fotografií nebo střih videa ale zatím musí probíhat online, kde výkon dodávají servery Googlu, případně u provozovatelů jiných služeb, jako je třeba PicMonkey.

Volba procesoru Core i5 byla nejspíše volbou z rozumu s ohledem na výdrž, i5 je úspornější než pomalejší procesory a Chromebook Pixel tak vydrží při kancelářskou práci s dvoutřetinovým jasem přes pět hodin, se staženým jasem a bez WiFi se dá dostat i přes šest hodin, což není žádný zázrak, ale hodnota, se kterou už se dá žít.

Google se u Pixelu drží malé kapacity úložiště, chce, aby lidé měli většinu dat na jeho serverech. Majitelům Pixelu proto na tři roky dává 1 TB prostoru na službě Google Drive. To mimochodem znamená, že Pixel je vlastně zdarma k tříletému pronájmu webového úložiště. 1 TB místa na Google Drive totiž stojí 50 dolarů měsíčně (1800 USD za tři roky), Pixel přijde na 1300 dolarů.

Ovládání s rezervami

Za zmínku z HW výbavy stojí ještě klávesnice a touchpad. Obojí má své mouchy, ale celkově jde o špičkovou pracovní výbavu. Touchpad citlivostí a základními funkcemi odpovídá tomu, na co jsou zvyklí uživatelé macbooků, proti ovládání OS X ale chybí pokročilejší gesta. Chrome OS zvládá posun stránek tažením dvou prstů nebo zoomování, ale chybí třeba možnost snadno přesunout okno s aplikací tažením tří prstů nebo zobrazení všech spuštěných aplikací. (doplnění: v experimentálním vývojářském režimu je možné pokročilá gesta zapnout)

Klávesnice je ostrůvková a od macbooků a notebooků s Windows se liší absencí speciálních kláves, takže levý alt a control mají minimálně dvojnásobnou velikost. Naopak kratší je backspace, menší je i enter, protože obrazovka není tak široká jako displeje v podstatě všech dnes prodávaných počítačů.

K ovládání patří ještě dotyková obrazovka. Ta je asi nejslabším prvkem ovládání Chrome OS. Chybí totiž podpora gest jako u iOS nebo Windows 8 a ovládací prvky jsou pro prsty dospělých uživatelů stále příliš malé. Navíc aplikace pro dotyk nejsou ani připravené, třeba v prohlížeči a editoru fotografií nefunguje ani zvětšování a zmenšování obrázků pohybem prstů k sobě a od sebe.

Předběžný verdikt

Celkově závisí smysl používání chromebooku Pixel a hlavně vysokého výdaje na jeho pořízení na tom, jak používáte počítač. Pro firmy, které fungují „na webu“ je to skvělý stroj. Omezení Chrome OS lze navíc částečně obejít pomocí virtualizace a připojení k Windows nebo OS X přes funkci vzdálená plocha.

Pro většinu lidí ale bude lepší podobně drahý notebook s FullHD rozlišením a Windows 8. Tam je ostatně možné používat Chrome a jeho rozšíření také. Osobně bych svůj Macbook Air s rozlišením 1366x768 nahradil Pixelem hned, stejně snadno bych jej vyměnil i za Aspire S7 s Windows 8 a FullHD displejem. Lidské oči si prostě zaslouží obrazovky s vyšším rozlišením. 

Za zapůjčení notebooku Google Pixel děkujeme společnosti Netmail.