Google ve středu představil nový tablet – aktuálně nejlépe vybavený sedmipalcový tablet vůbec. Větší pozornost však vzbudilo zařízení ve tvaru USB klíčenky, které má potenciál vzít výrobcům televizorů stovky milionů dolarů, které vydělávají na funkcích „chytrých“ televizorů. Chromecast udělá chytrou televizi z jakéhokoliv displeje s HDMI. A je o něj zájem – na Amazonu už je vyprodaný.

Google staví na nepovedeném experimentu s přehráváním videa z YouTube na televizi přes elegantní zařízení Nexus Q, které se ani nedostalo do prodeje – bylo příliš drahé a skoro nic neumělo. Chromecast na to jde trochu jinak – fungovat bude na stovkách milionů telefonů a miliardě počítačů. A to už může uspět.

Myšlenka nahradit aplikace v televizi něčím flexibilnějším a s pohodlnějším ovládáním není nová. Všechny chytré televize podporují bezdrátový přenos videa, obrázků a zvuku z počítačů i telefonů přes technologii DLNA, ale tu nikdo nepropaguje. Snad jen trochu Samsung pod názvem AllShare Cast.

Malá krabička AllShare Cast Dongle (EAD-T10EDEG) se začala prodávat někdy před rokem a dnes se prodává za 1500 až 2000 korun a funguje do značné míry podobně jako Chromecast, ale pouze s vybranými telefony a tablety od Samsungu. Vlastně toho umí o trochu více – zvládne plně zrcadlit obrazovku mobilního zařízení na televizoru, ale jen v rozlišení 720p, nikoliv ve full HD.

I tak spojení libovolné televize s chytrým telefonem strčí co do nabídky služeb a aplikací do kapsy libovolnou televizi včetně modelů za sto tisíc korun, které mají i dotykové ovladače. Ovládání jakékoliv aplikace je na dotykovém displeji s virtuální klávesnicí daleko snadnější, a samotné aplikace také fungují rychleji – a to i na mainstreamových telefonech.

Výhodu ovládání chytrých funkcí přes tablet nebo chytrý telefon pochopili i další výrobci, kteří mají vlastní aplikace pro ovládání televize. Touto cestou se vydal například Panasonic, jehož mobilní aplikace je asi nejlepší na trhu a funguje bezvadně.

Problém je v tom, že chytré televize stojí více než „hloupé“, a hlavně majítele LCD a plazmových televizorů bez internetových funkcí snadněji přesvědčíte o tisícikorunové investici než o nákupu nového televizoru. Zvláště když podle dostupných statistik používá on-line funkce chytrých televizí pouze 15 procent jejich majitelů.

Za hranice jedné značky

Do této situace vstupuje Google s malou krabičkou za 35 dolarů, tedy asi 850 korun. Kromě samotného Chromecast donglu potřebuje uživatel televizi s HDMI konektorem, a buď USB port, nebo místo v elektrické zástrčce pro zdroj, který je v podstatě telefonní nabíječkou s microUSB konektorem. A samozřejmě domácí wi-fi.

Chromecast bude fungovat s každou obrazovku s HDMI konektorem a video do televize je možné posílat z obrovského množství zařízení. Nastavení má být snadné, stejně jako používání. Háček se ale skrývá v detailech, a sice v aplikacích. Alespoň prozatím budou muset Chromecast podporovat přímo aplikace.

Google má dobře nakročeno díky tomu, že mu patří YouTube, které v nejnovější verzi tuto funkci nabízí. V USA pak stačí přidat Netflix, který už podporu pro Chromecast také přidal, a většinový zákazník má o video na televizi postaráno. Ale i tak chybí Hulu nebo aplikace jednotlivých televizních stanic. Stejné je to s hudbou. Hudbu do televize a k ní připojených reproduktorů dostanete z aplikace Google Music, ale ne ze Spotify.

Mimo USA je potenciál Chromecastu zatím slabší. Zatím – než jeho podporu začlení autoři populárních multimediálních přehrávačů. Místo toho ale Google nabízí univerzálnější možnost přenést bezdrátově na televizi přes Chromecast obsah libovolné webové stránky včetně webového videa.

Nakolik bude přehrávání videa z webu přes počítač na televizi fungovat, se zatím neví, funkce je dostupná pouze v testovacím režimu a Chromecast zatím neprošel klasickými recenzemi – zato už je vyprodaný na Amazonu i Google Play. Kombinace nízké ceny a služeb od Googlu, zdá se, funguje Nepochybně bude fungovat i v Česku, až se sem Chromecast dongle dostane. Koupit si ho vlastně můžete už teď, na eBayi se prodává asi za dvojnásobek doporučené ceny, s poštovným pak vyjde na trojnásobek. I to je známka popularity.