Apple prodává hudbu už deset let (a dva roky v Česku) a jeho iTunes Music Store je populární mezi uživateli i hudebníky. Důraz na tradiční prodej hudby u Applu ale otevřel dveře konkurenci, která hudbu jen pronajímá za měsíční poplatek. Šanci využil i Google, který v květnu představil službu Google Music All Access - Google Play Hudba Naplno. Tu v noci na úterý otevřel i českým uživatelům.

Přístup k asi 18 milionům skladeb nabídne Google do 15. listopadu za měsíční předplatné 129 korun (nižší cena platí, dokud trvá předplatné), uživatelé, kteří si službu aktivují později, zaplatí za měsíční neomezený přístup k hudbě 149 korun. V nabídce Googlu jsou i skladby českých interpretů zastupovaných celkem padesátkou vydavatelských domů.

Google není první, kdo v Česku umožní poslouchat hudbu v podstatě bez omezení, již několik měsíců je v Česku možné využívat tři podobné služby – český MusicJet a zahraniční Deezer a Rdio, které obě nabízejí podobný rozsah hudby. Výhodou Googlu je ale jednoznačně cena, Rdio i Deezer za měsíc přístupu požadují 6,99 eura, tedy asi 180 korun (reálná platba po převodu v bance), Musicjet se stejným přídomkem Naplno s mnohem omezenější nabídkou hudby stojí 149 korun.

Google také nabízí měsíční bezplatný zkušební přístup, Rdio i Deezer nabízejí kratší zkušební dobu. Konkurence, včetně českého projektu MusicJet, nabízí také levnější variantu služby pouze pro poslech na osobním počítači s připojením k internetu za asi 75 až 90 korun.

Google Play Hudba Naplno funguje na principu předplatného, podobně jako knihovny. Za měsíční poplatek si uživatel může do telefonu stáhnout (a potom poslouchat i bez aktivního připojení k internetu) nebo online poslouchat libovolné skladby z kompletní databáze Googlu, ve které je aktuálně až 20 milionů skladeb.

Nabídka hudby nepokryje všechny žánry a skladby kdy vydané, ale obsahuje jak archivní alba, tak novinky. Vedle sebe tak je například sedmdesát verzí Ravelova Bolera, i nejnovější album Nirvany – výroční verze alba In Utero (20. výročí) se 43 skladbami.

Globálně i s českým OSA

V tiskové zprávy Google uvádí, že k dispozici je „téměř kompletní česká produkce různých žánrů od známých i méně známých interpretů včetně kapely Lucie, Karla Gotta nebo Anety Langerové“. Další skladby budou přibývat s tím, jak Google uzavře další partnerství a jak svou hudbu ve službě Google Music začnou nabízet nezávislí interpreti.

Google pro spuštění hudební služby v Česku a dalších šesti evropských zemích využil panevropskou licenci, o které jsme psali již v listopadu. Hudbu na Google Play mohou nabízet i nezávislí interpreti a kapely, pokud vlastní všechna autorská práva na svou tvorbu. Hudbu mohou prodávat i nabídnout v rámci předplatného. U prodeje funguje systém jako u aplikací – Google si bere 30 procent, majitel práv 70 procent, u předplatného Google podmínky nezveřejňuje, stejně jako konkurence.

Součástí služby Hudba Google je i online úschovna a přehrávač pro vlastní hudbu. Na servery Googlu můžete nahrát 20 tisíc skladeb ze svého archivu – hudbu zkopírovanou z vašich CD nebo například koupenou na iTunes. Apple nabízí podobnou službu již od prosince 2011 pod názvem iTunes Music Match. Proti Googlu však online úložiště pro vlastní hudbu zákazníků zpoplatňuje 25 eury na rok.

Hudba Google umožňuje také sdílení hudby v rámci sítě Google+. Nasdílenou skladbu si ostatní uživatelé mohou jednou přehrát v plné délce, i když sami nemají předplatné služby Naplno.

Hudba od Googlu v praxi

Google Music je možné poslouchat na osobních počítačích přes webové prostředí nebo v mobilních telefonech s operačním systémem Android a nainstalovanou aplikací Hudba Google, která je na části telefonů prodávaných v Česku předinstalovaná a jinak je dostupná bezplatně v Google Play.

Google sliboval i aplikaci pro iPhone, ale ta zatím není k dispozici. Důvody Google nesdělil, ale pravděpodobně jde o problémy s licenčními podmínkami Applu, který však aplikace konkurenčních služeb jako Spotify, Deezer nebo Rdio distribuuje.

Nabídku hudby dělí Google do několika kategorií. Základní obrazovka Okamžitý poslech (Play Now) zobrazuje přehled alb a rozhlasových stanic na míru pro konkrétního uživatele. Google při výběru využívá informace o tom, co ve službě posloucháte a i informace z vyhledávání a svých dalších služeb.

Výrazný vliv na nabídku má také jednoduché hodnocení písniček palcem dolů nebo nahoru. To se hodí zejména u rozhlasových stanic na přání, u kterých Google nabízí unikátní možnost zobrazit si playlist dopředu a skladby z něj rovnou vyřadit.

Do nabídky Okamžitý poslech Google přidává také novinky hned v okamžiku jejich vydání, takže nemusíte sledovat, kdy vychází album oblíbené kapely – až vyjde, bude čekat přímo na základní obrazovce.

Další sekci aplikace, na webu i v mobilu, tvoří Moje knihovna, kde jsou písničky nahrané do Google Music z počítače, a celá alba či skladby, které jednoduše označíte, že je chcete do své knihovny přidat.

Třetí sekcí jsou seznamy skladeb, které je poměrně jednoduché spravovat, libovolnou skladbu lze přes kontextové menu zařadit do libovolného seznamu. Google také automaticky vytváří seznamy kladně hodnocených skladeb, skladeb naposledy přidaných do knihovny a skladeb dostupných zdarma v rámci promoakcí. Ceny skladeb se pohybují mezi deseti a čtyřiceti korunami.

Kvalita zvuku je na dobré úrovni - Google používá MP3 s datovým tokem 320 kbps, což není optimální pro audiofily (obchod Supraphonu prodává i bezztrátové soubory), ale pro poslech z mobilních zařízeních i počítačů jde o rozumný kompromis. Při poslechu hudby online Google automaticky přizpůsobuje datový tok, je ale možné v nastavení vynutit streamování ve vysoké kvalitě.

Ve srovnání s největší konkurencí v podobě Spotify není Google Music tak propracovaná, nemá desktopovou aplikaci a nefunguje na iOS, ale pro většinu uživatelů v Česku bude lákavá nízkou cenou i tím, že na ně bude čekat přímo v telefonu.

Ještě něco chybí

Google spuštěním hudbení služby v Česku potvrdil důraz na specifický lokální trh, na kterém bojuje se Seznamem. Z nabídky Googlu ve Spojených státech a dalších "vyspělejších" zemích chybí ještě nabídka časopisů, filmů a také přímý prodej zařízení řady Nexus a chromebooků.

Při několika příležitostech zástupci Googlu uvedli, že nabídku služeb v Česku plánují rozvíjet a že předpokladem pro prodej zařízení je nabídka obsahových služeb na Google Play.