„Slibte mi, že vyřídíte vývojářům u vás doma, že jsou skvělí,“ přivítala mě v budově 44 v sídle Googlu v Mountain View Purnima Kochikar, ředitelka Google Play pro aplikace a hry. Některé informace o České republice si určitě nechala připravit svým týmem, ale její nadšení bylo přesvědčivé a nakažlivé.

S velkým úsměvem hovořila nejen o tom, jak Google Play dohání konkurenci, ale i o hrách. Jako nejpřínosnější změnu pro uživatele a vývojáře v rámci Google Play však bere rozšíření způsobů, kterými je za aplikace a další obsah možné platit. Právě nyní zavádí Google ve spolupráci s T-Mobilem možnost placení prostřednictvím mobilního operátora.

Purnima Kochikar, ředitelka Google Play pro aplikace a hryJak z pozice ředitelky Google Play pro aplikace a hry vnímáte Českou republiku?

V ČR máte neuvěřitelně aktivní komunitu vývojářů. Pokaždé, když pořádáme akce pro vývojáře, zájem z Česka je obrovský, jde o stovky lidí, a právě takové reakce mě nabíjejí energií.

Čeští herní vývojáři jako Madfinger Games, Craneballs, Hexage nebo Amanita Design patří k absolutní světové špičce, a mohou sloužit jako vzor pro další zájemce o tvorbu aplikací.

Díky zájmu vývojářů i fanoušků Androidu je pak Praha vždy v úzkém výběru lokací, když vybíráme místa pro vývojářské akce, ale Evropa je velký kontinent, a tak to nevyjde pokaždé, ale rozhodně o vás víme. A vaši vývojáři mají své fanoušky i v Silicon Valley.

Do Googlu jste přišla z podobné pozice v Nokii, v čem se podle vás tyto firmy nejvíce liší?

Mohu hodnotit jen svou práci a ta je ve spoustě věcí podobná, protože vývojáři mají podobné potřeby bez ohledu na platformu, je ale lepší, když máte na starost platformu, která roste.

V Googlu pracujete už více než rok, co pokládáte za svůj největší úspěch?

Jsem pyšná na tři věci – rozšířili jsme tým tak, aby dokázal poskytovat podporu vývojářům ve více časových pásmech.

Druhou věcí je, že jsme vývojářům už po třech čtvrtletích roku 2013 vyplatili 2,5× tolik peněz co za celý loňský rok.

Třetí je rozšíření podpory platebních metod, což se aktuálně týká i České republiky, kde bude možné platit prostřednictvím účtu za mobilní telefon, bez online platební karty.

Placení přes operátora zní trochu zastarale, jaký má pro uživatele smysl?

V tuto chvíli už má možnost placení prostřednictvím mobilního operátora přes 50 procent uživatelů a tam, kde jsme tuto platební metodu zavedli, jsme zaznamenali masivní zvýšení obratu. V Koreji nebo Japonsku šlo až o 13 až 14násobné zvýšení prodejů.

Google Play zatím zaostává za ostatními platformami v možnosti získat aplikace pomocí redeem kódů a také v možnosti darovat aplikaci nebo hru. Plánujete tyto funkce zavést?

Jsou věci, které bychom měli dělat a věci, které můžeme reálně udělat. Rozhodování o prioritách přitom vychází od zákazníků, což pro nás znamená aktuální důraz na zavádění nových platebních metod. Naší prioritou je odstranit jakékoliv bariéry, které brání prodeji aplikací. A zatím vám nemohu říct ani datum ani nic jiného, ale o poptávce po těchto funkcích víme.

Zatím nabízíme na některých trzích alespoň předplacené karty, které nasazujeme na nových a nových trzích co nejrychleji to jde.

Pokud máte podporu předplacených karet, znamená to, že máte mechanizmus pro redeem kódy k dispozici…

Máte pravdu, s předplacenými kartami vytváříme infrastrukturu potřebnou pro další možnosti distribuce aplikací, ale zatím nemáme nic, co bychom mohli veřejně oznámit. Totéž platí i pro možnost koupit aplikaci pro někoho jiného.

Android má největší uživatelskou základnu mezi mobilními platformami, ale spousta aplikací stále vychází nejdříve či exkluzivně na iOS, jak s tím bojujete?

Snažíme se prezentovat čísla. Když se můžete použít meziroční růst obratu o 250 %, vývojáři na to slyší lépe než jen na příslib toho, že bude lépe. Zatím mohu říct, že stále více vývojářů a velkých firem publikuje souběžně na obou platformách nebo s odstupem v řádu dnů.

Stále více aplikací a her využívá systém mikrotransakcí, vidíte prostor pro klasické placené aplikace?

Ze strany vývojářů je pochopitelné, že využívají možnosti, jak získat peníze průběžně, nejen ve chvíli, kdy si uživatel stáhne, respektive koupí aplikaci. Zákazníkům obecně mikrotransakce nevadí a v zemích, kde jsou hry populární, jako je Korea nebo Japonsko, nám často volají lidé s prosbou o zvýšení limitů pro platby prostřednictvím operátora, aby mohli do her vložit více prostředků.

Vedle her založených na mikrotransakcích ale existuje stále velký prostor pro klasické placené aplikace i pro aplikace sponzorované reklamou. Obrat nám roste ve všech těchto obchodních modelech.

Součástí Google Play je také nová herní služba Google Games, na její zavedení se čekalo několik let. Co Googlu trvalo tak dlouho?

Při přípravě herní služby, která slouží jako sociální síť pro hráče, jsme museli vytvořit odpovídající zázemí a připravit celou službu tak, aby nabízela vše, co hráči a hlavně vývojáři potřebují, a to si vyžádalo nějaký čas. Důležité je také to, že naše služba funguje na různých platformách a všude nabízí online hraní proti nebo s dalšími hráči a online ukládání stavu hry.

Podpora velkých herních vývojářů nám říká, že jsme to nakonec udělali správně. Ještě více nás v tom utvrzuje například zájem tvůrců aplikací v rámci Google Play pro školství, protože spousta výukových aplikací má herní prvky.

Nejen hry, ale i další aplikace je občas těžké objevit – doporučení ani vyhledávání nefunguje vždy stoprocentně a občas i přesně zadaný název aplikace nabídne něco jiného. Plánujete nějaká vylepšení v této oblasti?

Pokud se vám zdají výsledky vyhledávání v nepořádku, určitě nám to dejte vědět, to platí pro jakýkoliv problém s Google Play. Když se o tom dozvíme, můžeme to napravit.

Jinak samozřejmě pracujeme neustále na tom, jak vylepšit doporučování a vyhledávání aplikací. (Google aktuálně nabízí novou verzi aplikace Google Play se sekcí s doporučeními přátel a kontaktů ze sítě Google+, pozn. red.)

Uživatelé si neuvědomují, že Google Play existuje teprve rok a půl. Nešlo jen o změnu jména z Android Marketu, ale o kompletně přepracovanou službu, která zahrnuje nejen aplikace a hry, ale i další obsah a zařízení a také nové služby pro tvůrce aplikací.

Změna z Android Marketu na Google Play je z uživatelského ohledu hlavně změna jména, co se změnilo z pohledu Googlu?

Změnila se celá strategie. Místo obchodu s aplikacemi vzniklo jedno místo, kde uživatelé najdou veškerý obsah. Zároveň jsme udělali spoustu úprav důležitých pro vývojáře a jejich úspěch. To je pro nás zásadní věc, ať už to znamená lepší nástroje na propagaci aplikací, více možností, jak mohou uživatelé zaplatit, jak umožnit prodej aplikací na globální úrovni a zajistit rychlé vyplácení utržených peněz, nebo možnost odpovídat na uživatelské recenze.

Spousta aplikací dostupných ve Spojených státech není v Česku dostupná, pracujete na tom, aby se geografické hranice tolik neprojevovaly?

Děláme všechno proto, aby byl obsah na Google Play dostupný v co největším počtu zemí. Vývojářům například usnadňujeme lokalizaci aplikací. Ve výsledku však vždy závisí na samotných vývojářích, kde chtějí své aplikace nabízet a jaké si stanoví priority. My jim můžeme ukázat, kde mají zákazníky, ale nemůžeme je nutit prodávat tam, kde nechtějí.