Dominance Googlu na trhu s chytrými telefony s androidem je další oblast, kvůli které kalifornská firma stane před soudem s obviněním ze zneužívání své pozice. Zatímco Evropská komise řeší zneužívání výsledků vyhledávání k propagaci vlastních služeb Googlu a znevýhodňování konkurence, v USA se terčem žaloby staly smlouvy Googlu s výrobci telefonů. Na žalobu upozornil server Re/code.

Smluvní podmínky mezi Googlem a výrobci telefonů se dostaly na veřejnost v průběhu druhého kola soudního sporu mezi Applem a Samsungem. Jejich název zní Smlouva o distribuci mobilních aplikací (Mobile Application Distribution Agreement, MADA), žaloba následovala bezprostředně.

„MADA je smlouva, která omezuje obchod a je navržená tak, aby zajistila pokračování a rozšíření monopolů v oblasti vyhledávání a mobilního vyhledávání,“stojí v podané žalobě.

Google na žalobu reagoval následujícím prohlášením: „Kdokoli může používat Android bez Googlu a kdokoli může používat Google bez Androidu. Uvedení Androidu způsobilo větší konkurenci mezi výrobci chytrých telefonů a přineslo uživatelům větší možnost výběru s nižšími cenami.“

Stížnosti i z České republiky

Ke kritice Googlu se přidaly i české firmy včetně Seznamu: „Za větší téma považujeme platformu vlastního webového prohlížeče od Googlu Chrome nebo mobilní operační systém Android,“ říká výkonný ředitel Seznamu Michal Feix. V prohlížeči, a zvláště na telefonech poháněných Googlem, jsou totiž už z výroby nainstalované jeho služby a vyhledávání.

To je hlavně v raketově rostoucí oblasti mobilních zařízení obrovská hrozba pro udržení tržní pozice Seznamu, který v tuto chvíli nemá dohodu s žádným výrobcem o předinstalaci svých služeb přímo do smartphonů nebo tabletů. „Z praxe víme, jak nereálné je mít v telefonech s Androidem předinstalovány třeba jak Mapy od Googlu, tak naše Mapy.cz,“ vysvětluje Feix. Největší českou internetovou firmu oslovili sami euroúředníci jako hlavního konkurenta Googlu.