reklama
reklama
29. 7. 2013 | poslední aktualizace: 29. 7. 2013  11:25
Nejočekávanější 3D střílečky roku 2013

Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO

FPS pořád patří mezi nejpopulárnější žánry, i když fanoušci hrám v posledních letech vytýkají neoriginálnost. První polovina roku 2013 byla nadmíru úspěšná, herní studia ale zdaleka neřekla poslední slovo.
Čtěte více o: PC | Playstation | Xbox | videohra
Wolfenstein: The New Order
Wolfenstein: The New Order
foto: wolfenstein.com

Oficiální překladové označení „střílečka z pohledu první osoby“ je trochu kostrbaté, pohled skrz hledáček zbraně ale dodává hře na realističnosti a nezaměnitelné atmosféře, hráči proto FPS hry milují.

V posledních letech už nemají při prozkoumávání herních světů svobodu, jaká byla dřív standardem, v módě jsou naskriptované sekvence a jasně vyznačená herní cesta. Přesto je žánr populárnější než když dřív, a úspěšné tituly prodají desítky milionů kopií.

reklama

Tento rok už vyšlo několik špičkových FPS her, například Crysis 3, Bioshock: Infinite nebo Dead Island: Riptide, seznam ale v půlce roku rozhodně nekončí.

Mezi úvodní výběr nejočekávanějších her jsme zařadili Battlefied 4, bojových a vojenských simulátorů ale čeká na hráče víc. Vrací se také stará legenda v podobě Wolfensteina, a překvapení přichází z Ukrajiny. Tam se dal dohromady tým, který vyvíjel sérii S.T.A.L.K.E.R., aby nabídnul postapokalyptické MMO.

Wolfenstein: The New Order

(Q4, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, PC)

Co kdyby nacisté vyhráli druhou světovou válku? V roce 1946 porazil nacistický generál Wilhelm Strasse alias Deathshead s pomocí technologicky pokročilých zbraní Spojence.

Nyní se píše rok 1960 a svět ovládají nacisté a jejich armáda robotů a supervojáků, plně oddaných Deathsheadovi. Podmanili si i nejsilnější státy, a jen kapitán B. J. Blatzkowicz, válečný hrdina a protagonista všech předešlých dílů Wolfensteina, je může zastavit.

Špičkový příběhový trailer doplňuje také několik gameplay záběrů. Zdá se, že hra nebude dělat sérii ostudu, vyjít by měla na roku.

Battlefield 4

(29. října, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, PC)

V sérii Battlefield byl od počátku nejdůležitější režim online soupeření mezi hráči navzájem, a osvědčeného konceptu se drží i čtvrtý díl. Zajímavá by ale mohla být také kampaň, která se tentokrát bude odehrávat hlavně v Číně, konkrétně v Šanghaji, a bude soudě podle upoutávek akčnější než kdy dřív.

Hra využívá engine Frostbite 3, který přinese ještě realističtější zpracování herního prostředí. Tradiční je také polouzavřená beta, hra bude totiž v zájmu testování a odlaďování ještě před vydáním přístupná majitelům účtů Battlefield Premium a hráčům, kteří si čtyřku předobjednají.

Na videu si můžete prohlédnout jednu z multiplayerových misí, hru momentálně testují pouze sami vývojáři a vybraní testeři.

ArmA III

(Q3, PC)

ArmA je vojenský simulátor s otevřeným světem, který vyvíjí české studio Bohemia Interactive. Třetí díl úspěšné série se bude odehrávat ve třicátých letech 21. století na velmi realisticky zpracovaných řeckých ostrovech, kde proti sobě bojují NATO a Írán v rámci fiktivní Operace Magnitude.

Dramatický byl i samotný vývoj hry – dva z vývojářů byli v Řecku zatčeni za špionáž, když zdálky fotili vojenský objekt, a strávili 128 ve vazbě, než je tamější vláda propustila do ČR. Méně překvapivé už je to, že v Íránu bude prodej hry zakázán.

Video při příležitosti spuštění betatestu vyšlo před několika dny. Zúčastnit se mohou předplatitelé hry, za placený přístup do testovací verze totiž automaticky dostanete plnou hru, až bude vydaná

Call of Duty: Ghosts

(5. listopadu, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Wii U, PC)

Už od roku 2006 vychází každoročně nový titul ze série Call of Duty. Tentokrát se hráč podívá do ne příliš vzdálené budoucnosti. Blíže neurčený incident změnil rovnováhu sil ve světě a Spojené státy už nejsou supervelmocí.

Když se na prahu objeví nový nepřítel, dají se dohromady příslušníci bývalých elitních jednotek a vytvoří skupinu „duchů“ – Ghosts. Součástí hry bude také multiplayer, který je mezi hráči oblíbený mimo jiné proto, že na rozdíl od Army nebo Battlefieldu nesází tolik na realističnost, jako spíš na akci.

Na oficiálním webu najdete více videí se záběry přímo ze hry, my jsme vybrali podvodní misi. Moderním FPS hráči (právem) vyčítají linearitu, na originální zpracování misí si ale stěžovat nemůžeme.

Survarium

(Q4, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Wii U, PC)

Survarium, vyvíjené ukrajinským studiem Vostok Games, zaujme ze dvou důvodů. Je to MMOFPS, žánr, který se příliš často nevidí, a zpracováním ne náhodou připomíná slavného S.T.A.L.K.E.R.a, hru totiž vytváří stejný vývojářský tým.

Lidstvo ztratilo kontrolu nad světem. Přírodní a ekologické katastrofy a kontaminace velkých oblastí způsobily, že příroda pomalu vyhrává nad člověkem. V divočině je skoro nemožné přežít a ve zbytcích měst není situace o moc lepší. Jen odvážní průzkumnící si troufají vyrazit do okolních lesů a ruin, aby zjistili, co se stalo a jestli je možné svět zachránit.

Hra je zatím stále ve fázi alfa testování, zájemci se mohou přihlásit na oficiálních stránkách. Ve vývojářkých denících občas uvidíte také gameplay záběry, do finální podoby má ale hra ještě daleko.

 

Autoři: Zdeněk Král
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO (Phoenix)
Dead Space 3 není FPS (First Person Shooter - střílečka z pohledu...
Re: Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO (Zdeněk Král)
Dead Space se mezi ostatní už vydané hry opravdu připletl omylem,...
Re: Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO (Phoenix)
Co se týče Call of Duty: 2003 - jednička 2004 - Finest Hour, datadisk...
Re: Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO (Phoenix)
"Mezi úvodní výběr nejočekávanějších her jsme zařadili Battlefied...
Nejočekávanější FPS hry roku 2013: Vrací se Wolfenstein a vojenské hry, překvapí MMO (anonym)
Jak můžou chybět Killzone Shadow Fall (PS4) a Killzone Mercenary...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama