reklama
reklama
14. 12. 2013 | poslední aktualizace: 14. 12. 2013  11:28
Vyzkoušeli jsme 10 her pro PS4

Hry pro PlayStation 4: Vyzkoušeli jsme téměř kompletní nabídku a víme, které hry koupit

Startovní nabídka her na PlayStation 4 není zdaleka tak omezená, jak by se mohlo na první pohled zdát v obchodech. Další hry lze koupit online a několik jich můžete získat zdarma. Téměř povinností je pak předplatné PS Plus.
PlayStation 4
PlayStation 4
foto: Playstation

Před příchodem PlayStation 4 muselo Sony oznámit, že jedna ze tří exkluzivních krabicových her premiéru nestihne. Závodní Driverclub se k hráčům dostane až počátkem příštího roku. Zdálo se, že úspěch PlayStation 4 závisí jen na dvojici her – Killzone Shadow Fall a Knack. Naštěstí to nebyla pravda.

V Praze a Bratislavě čekalo o půlnoci ze čtvrtka na pátek na zahájení PlayStation 4 celkem 600 lidí, více, než kdy v České republice čekalo na iPhone nebo iPad od Applu. I v ČR se tak opakuje úspěch nové generace konzolí ze zahraničí. Xboxu One i PlayStation 4 se prodaly více než 2 miliony kusů a jediné, co brání vyšším prodejům, jsou vyprodané sklady.

reklama

Vedle zájmu hráčů doprovází příchod PlayStation 4 dvojice exkluzivních her ze studií Sony i několik her, které už sice vyšly na jiných platformách, ale na PS4 mají stále co nabídnout v podobě kvalitnějšího grafického zpracování nebo exkluzivního obsahu. A pak tu jsou hry menší, ale často o to zábavnější, nabízené výhradně elektronickou formou.

PlayStation 4 přináší vedle placených her také hry s mikrotransakcemi, které lze hrát bez placení, a to i v online režimu. Sony, stejně jako tvůrci her doufají, že hráči utratí peníze za vylepšení do her, a chtějí nalákat co nejvíce zájemců.

Nutností pro přístup k většině her je kvalitní připojení k internetu, i bezplatné hry totiž mají velké instalační soubory a jejich stahování i na rychlém internetu může trvat několik hodin.

Zdarma jsou pro hráče také hry v rámci předplatného PlayStation Plus, které stojí 380 korun na čtvrt roku (180 korun na měsíc, 1 299 za rok). Hlavním lákadlem PS Plus měla být závodní hra Driverclub, ale i tak dvojice her Resogun a Contrast nabízí víc než jen průměrnou zábavu.

Resogun
Cena: 380 Kč/zdarma v ceně PlayStation Plus
Typ: arkáda
Hodnocení: * * * * *

video: Resogun - povedená akční hra pro PlayStation 4
resogun.mp4.jpg

Resogun je pro mě podobně příjemné překvapení jako Super Stardust HD na PS3. Obě hry spojuje žánr – klasická „automatová“ střílečka s raketkou, která bojuje s obrovskou přesilou. Resogun dává hráčům na výběr tři různé varianty raketky s různými vlastnostmi, ale cíl zůstává stejný, získat co nejvíce bodů za sestřely nepřátel a záchranu lidí, kteří čas od času vypadnou z „domečků“. Pokud je hráč nevezme na palubu lodi, skončí rychle jako oběť mimozemského útoku.

Klíčem k zábavě je snadné ovládání a skvělé vyladění hratelnosti. Pohyb raketky se ovládá levou analogovou páčkou, pravou páčkou potom hráč střílí - míří se nakloněním páčky požadovaným směrem. S nepřáteli se lze vypořádat také s použitím bomb, které vybílí celou obrazovku.

Hra má jen několik úrovní, ale protože hlavním smyslem je dosažení co nejvyššího bodového hodnocení, dá se hrát dokola a dokola, jedno kolo přitom nezabere moc času.

Killzone Shadow Fall
Cena: 1 599 Kč
Typ: 3D střílečka
Hodnocení: * * * *

Střílečka Killzone se má k PlayStationu jako Halo k Xboxu, a aktuální díl pro PS4 je vlastně jedinou „vlajkovou lodí“ Sony při uvedení nové konzole na trh. Svou úlohu plní Killzone hlavně díky vynikajícímu grafickému zpracování, které ukazuje potenciál nové generace konzolí.

Z čistě herního pohledu mi přijde Killzone Shadow Fall horší než Killzone 3 pro PS3. Příběh nuceného soužití Vektanů („hodných“ lidí) a Helghastů (těch „zlých“) oddělených velkou zdí není zpočátku zrovna poutavý, protože základní premisa sestěhování odvěkých nepřátel na jednu planetu jednoduše nedává smysl, ale v průběhu hry to tvůrci přece jen trochu vylepší.

Proti předchozímu dílu se trochu změnila hratelnost, místo pohybu v týmu je hlavní hrdina většinu času odkázaný sám na sebe a šikovného robota, kterého lze použít pro nepozorované útoky na nepřítele či jako kotvu pro lano sloužící jako cestovní prostředek. K ovládání robota pak slouží, trochu uměle, dotyková ploška na DualShocku 4.

Celkově je Killzone Shadow Fall také obtížnější než předchozí díly a osobně mi spíše chyběla absence podpory ovladače Move – trojku jsem podruhé dohrál právě s Movem ve spojení s plastovým „samopalem“ Sharpshooter, a byla to úplně jiná zábava než s klasickým ovládáním dualshockem.

Knack
Cena: 1 499 Kč
Typ: plošinovka
Hodnocení: * * *

Pohled na zahraniční recenze naznačoval, že Knack je propadák, ale není to tak úplně pravda. Knack je docela obyčejná, ale poctivě udělaná hra postavená na osvědčeném principu, který kombinuje spoustu skákání, jednoduchý soubojový systém a spoustu roztomilých postav – hlavního hrdinu a jeho nepřátele.

Knack je zvláštní tvor, jehož jádro tvoří tajemný artefakt, který Knackovi dává život a osobnost. Vastně jde o roztomilého golema složeného z kamenů a dalších kousků. S pomocí této „magie“ se Knack s lidskými přáteli pouští do boje proti armádě goblinů vybavených válečnými sekerami, luky a tanky.

Grafické zpracování Knacka připomíná animované dětské filmy, i příběh by možná v Pixaru vzali, a přes „dětskou“ grafiku ukazuje i Knack potenciál výkonu PS4 – každý kousek, ze kterého je Knack složený, je detailně vykreslený a samostatně animovaný.

Jediné, co se hře dá vytknout, je možná její vysoká obtížnost, na to, že jde o hru zaměřenou na děti. Samotné skákání a hledání cesty vpřed moc složité není, ale nepřátelé, kteří jednou ranou vezmou Knackovi polovinu „zdraví“, jsou trochu moc. A moc je také cena, za 1 500 korun se přece jen dá vybrat lépe.

Contrast
Cena: 390 Kč / zdarma v ceně PlayStation Plus
Typ: příběhová
Hodnocení: * * *

Contrast nabízí zajímavý herní princip založený na hře světa a stínu. Hlavní hrdinkou hry je Dawn, jež pomáhá holčičce Didi dát dohromady její rodinu. Dawn, imaginární kamarádka malé Didi, dokáže využít stínů k tomu, aby se dostala na místa, kam Didi nemůže. Jednoduchý koncept má ve hře jen omezené využití, kdy hráč musí správně nastavit světla a pak vytvořenou cestu použít k přeskákání na cílové místo.

Příběh hry je docela zajímavý, ale provedení zaostává. Je znát, že jde o nízkonákladový projekt, který má skvělý nápad a atmosféru, ale hra je hodně krátká a obsahuje spoustu přecházení „odnikud nikam“ jen proto, aby neskončila po hodině. K negativům lze přidat i občasné technické zádrhele a hledání přesného místa ke skoku v řádu milimetrů. V rámci předplatného PlayStation Plus však za vyzkoušení stojí.

FIFA 14
Cena: 1599
Typ: sportovní simulace 
Hodnocení: * * * * *

FIFA nikdy nebyla moje oblíbená hra, protože ke kopané nemám takový vztah, ale na PlayStation 4 mě jako jediná sportovní hra, kterou jsem měl k dispozici, překvapivě hodně bavila. Ve srovnání s loňským ročníkem na Play je největší změnou grafické zpracování, po kterém už celá série volala – vyšší rozlišení hodně pomáhá.

Z pohledu herních režimů a samotné hratelnosti se vlastně nic moc nezměnilo, což není na škodu. FIFA 14 je za ta léta vypilovaná a pro fanoušky fotbalu je to absolutní nutnost, i když ve hře stále chybí česká liga a týmy, které hrají evropskou ligu.

Assassin’s Creed Black Flag
Cena: 1 599 Kč
Typ: akční
Hodnocení: * * * * *

Nejnovější díl zabijácké série vsadil na větší důraz na námořní boje, a prospělo mu to. I na předchozí generaci konzolí byla hra výborná a na PS4 se přidává hezčí grafika, která sice nepřináší skokový rozdíl, ale vyšší rozlišení i tady pomáhá k tomu, aby hra působila přesvědčivěji.

Ani vyšší rozlišení a hezčí textury nepomohly s věcmi, které jsou v jádru hry, tedy s animacemi, ale na hru dostupnou při startu konzole odvádí Assassins’s Creed Black Flag výbornou práci. Pomáhá také to, že podporuje vzdálené hraní – možnost hrát hru puštěnou na PS4 prostřednictvím PS Vita.

http://tech.ihned.cz/hry/c1-61190380-assassins-creed-iv-black-flag

Lego Marvel Super Heroes
Cena: 1 499 Kč
Typ: akční
Hodnocení: * * * * *

Nejlepší poměr cena/výkon mezi hrami pro PlayStation 4 nabízí další v řadě perfektně zpracovaných her ze série LEGO. Výsledkem spojení kostiček a světa superhrdinů ze stáje Marvel je skvělá hra pro dospělé i pro rodiče s dětmi. A navíc nabízí obrovské množství zábavy. Najít nějakých sto padesát superhrdinů a superzloduchů a jejich přisluhovačů (z nichž většinu pravděpodobně poznáte až díky hře) je práce, tedy spíše zábava na dlouho.

Příběh hry není v podstatě tak důležitý, ale honba hrdinů za zlomky kosmického surfu Silver Surfera, o které mají zájem i superpadouši vedeni Dr. Doomem, je skvělý způsob, jak ke spolupráci donutit superhrdiny, kteří se spolu jen tak nepotkávají.

Po dokončení příběhu hra nekončí, ale začíná. Režim free play nabízí minimálně jednou tolik zábavy při návratu do již objevených herních oblastí se superhrdiny podle vlastního výběru.Při hraní s dětmi se navíc baví i rodiče. I když je ovládání jednoduché, hledání správného postupu chce občas čas a trpělivost nebo právě dětské oči.

Need for Speed: Rivals
Cena: 1 599 Kč
Typ: závodní
Hodnocení: * * * * *

Herní série Need For Speed působila spíše unaveně, ale verze, která se dostala i na nové konzole, přece jen přináší osvěžení v návratu klasického soupeření mezi nelegálními závodníky a policisty ve stejně rychlých vozech.

Ve verzi pro PlayStation 4 vypadá hra lépe než na konkurenčních platformách, a skutečnost, že jde o jedinou aktuálně dostupnou závodní hru pro PS4, dělá z Need for Speed: Rivals jasného adepta na koupi.

Autoři vytvořili virtuální svět Redview County s více než 150 kilometry silnic, dálnic a cest, a do hryzačlenili i dynamické změny času a počasí. Příběhový režim, ve kterém může hráč zaujmout roli policisty nebo závodníka, je hodně volný, a hráč v kariéře postupuje plněním sad zadaných úkolů. Ty se dají plnit v podstatě mimochodem v průběhu ježdění po kraji a stíhání závodníků, nebo naopak úniků před policií.

Rivals do jednoho celku spojují klasickou hru o samotě s multiplayerem. Pokud máte konzoli připojenou k internetu, na silnicích jsou kromě systémem ovládaných aut i živí partneři a protivníci. Výsledek? Fantastický.

Battlefield 4
Cena: 1 599 Kč
Typ: akční FPS
Hodnocení: * * * *

Battlefield 4 je na PlayStationu 4 srovnatelný s PC verzí, kterou jsme recenzovali v listopadu. Mezi vylepšení patří mimo jiné to, že si majitelé PS4 mohou zahrát obrovské multiplayerové mapy v 64 hráčích. I na PS4 tak můžete zažít to, čemu ve studiu Dice říkají All-out War (Válka naplno).

Je škoda, že hra neběží ve Full HD – u kombinace právě vydané hry a zbrusu nové konzole, která by měla na trhu vydržet mnoho let, je to trochu zklamání, které však padá na hlavu vývojářů – Killzone i konkurenční Call of Duty ukazují, že PS4 potřebný výkon má. Hra ale i tak vypadá výborně, v bitevní vřavě si rozlišení nakonec ani nevšimnete.

Hra na konkurenci tradičně ztrácí v kampani pro jednoho hráče, která je přes zlepšení proti předchozímu dílu stále jen druhotnou záležitostí – u téhle hry hraje primární roli hra po síti proti živým nepřátelům.

Call of Duty: Ghosts
Cena: 1 599 Kč
Typ: akční FPS
Hodnocení: * * * *

Druhá slavná série stříleček z vlastního pohledu je na PlayStation také k dispozici hned od začátku a s Battlefieldem hraje v podstatě vyrovnanou hru, i když CoD přece jen klade větší důraz na příběhovou část hry. Ani v tomto případě ale není příběh nějak extra zajímavý a je jen záminkou pro předvedení co největšího počtu různých způsobů, jak zabíjet v guerillové válce.

Ghosts vsadili hodně na novinku v podobě bojového psa, kterého lze ovládat i z pohledu vlastních očí, ale žádný velký zázrak to není. Stejně tak nepomáhá, že hra běží ve Full HD rozlišení, když rozstřílíte počítač a na obrazovce zůstane monitor se zrnitou texturou obrazovky s šedými skvrnami po kulkách. Do opravdového „next-gen“ to má daleko Vývojáři si ani nedali moc práce s optimalizací, což škoda, protože přes veškerou kritiku je Call of Duty i v nejnovější verzi povedená hra.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
A kde je Zelda? (Shigeru)
Kde není Zelda ani ň nekvete. Děkuji nechci. Pa...
Re: A kde je Zelda? (Otakar Schön)
No, ony spíš nekvetou prodeje wii u, 10 tisíc kusů prodaných v...
to jste ale ve špatné sekci (tektzby)
zelda bude vždy nintendo
nehápu (tektzby)
A to upřímě Vaše přízpěvky, pokud tu chcete kárat, tak jděte do...
Hry pro PlayStation 4: Vyzkoušeli jsme téměř kompletní nabídku a víme, které hry koupit (petr)
Nechápu, k čemu jsou dobrá tato videa, která vůbec neukazují,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama