Hackerská skupina Phantom Squad na Facebooku vyhrožovala, že o Vánocích pomocí DDoS útoku na celý týden shodí herní sítě Xbox Live a PlayStation Network, podobně jako to před rokem udělala skupina Lizard Squad. Obě sítě zatím fungují a včerejší výpadky Steamu způsobila interní chyba; hackeři už ale zaútočili na servery EA.

DDoS – Distributed Denial of Service

DoS útok spočívá v tom, že cíl – nejčastěji webovou službu nebo server zodpovědný za chod webové stránky – v jednu chvíli přehltíte požadavky tak, aby nebyl schopný standardně reagovat. Zpravidla napadený systém buď selže a začne se pokoušet řešit zahlcení opakovanými restarty, nebo s běžnými uživateli sice komunikuje, ale jen částečně či zpomaleně.

V případě distribuovaného DoS útoku proudí data na napadený systém z mnoha zdrojů zároveň – například z počítačů infikovaných malwarem, jejichž síťový provoz může útočník kdykoli zneužít a zacílit proti oběti.

O hrozbě jsme už informovali v poslední bezpečnostní svodce. DDoS útoky pomocí botnetů jsou levné a jednoduché na provedení, ale zároveň je velmi těžké – až nemožné – se proti nim bránit. Odůvodnění útočníků, že pouze chtějí upozornit na nedostatečné zabezpečení herních sítí velkých firem, je jen výmluva. Důsledky útoku by ale přes Vánoce mohly pocítit miliony hráčů.