Wii U je mrtvé, ať žije Switch! První hráči už mají v rukou novou generaci konzole, která má napravit špatnou pověst Wii U a posílit pozici Nintenda na trhu. Nebude to ale mít snadné. Fanoušci jsou sice unešení z nového dílu příběhu o Zeldě, ale většina zákazníků se zarazí už nad cenou. Ta je o tisíc korun vyšší, než se čekalo: Switch se prodává za 8990 korun.

Většina recenzí nové konzole se nicméně shoduje, že se Nintendu povedlo najít skulinu na trhu. Hlavní výhodou Switche je možnost hrát stejné hry doma i na cestách, a to bez složitostí. Právě to spolu s věrností fanoušků Nintenda stojí za aktuální nedostupností v USA nebo Velké Británii. V Česku je ale Switch k dostání bez omezení.

Stejné hry doma i ve vlaku

Koncept hybridní konzole, na níž lze hrát doma i na cestách, má něco do sebe. Znají to i majitelé herních notebooků, byť jejich mobilní zařízení váží v nejlepším případě dvě kila. Switch proti tomu nabízí 6,2“ (16cm) obrazovku, měří na délku 24 cm s připojenými ovladači a váží 400 gramů. Nejlépe se dá přirovnat k ovladači konzle Wii U – je přibližně stejně velký, ale tenčí s 1,4 cm tloušťky.

Proti hernímu notebooku je Switch v podstatě kapesní zařízení. Ve srovnání s velkými mobilními telefony je ale obří: Huawei Mate 8 se 6“ obrazovkou měří 16 cm na délku a váží 185 gramů. Jasný kompromis se týká i výkonu. Nintendo vsadilo na mobilní procesor Nvidia Tegra X1, který známe z herního a multimediálního systému Nvidia Shield TV.

Switch používá mírně vylepšenou verzi Tegry X1 a jeho výkon je i v kapesním režimu vyšší než u Wii U. Po zapojení do napájecího adaptéru a připojení k televizi prostřednictvím dokovací stanice Switch zvyšuje takt grafických jader na dvojnásobek, aby hry mohly běžet ve vyšším rozlišení. Samotný Switch má totiž pouze HD obrazovku s maximálním jasem pouze 240 nitů, což je přibližně polovina jasu, jaký zvládají špičkové smartphony. Je zřejmé, že jde o kompromis daný nutností omezit spotřebu při provozu na baterii.

Ani přes nižší rozlišení ale nelze čekat, že Nintendo vydrží třeba let do New Yorku. Podle testů Digital Foundry pro Eurogamer totiž při hraní náročnějších her s polovičním jasem vydrží Switch tři hodiny. S plným nastavením jasu, které bude nutností při hraní venku kvůli méně jasnému a lesklému displeji, Switch vydrží hraní Zeldy pouze dvě a půl hodiny. Ono to není nic překvapivého, i předchozí kapesní konzole 3DS měla výdrž kolem tří čtyř hodin a Switch proti tomu nabízí mnohem jasnější a hlavně jemnější displej.

Samotné hraní na cestách má nicméně Nintendo zvládnuté podle recenzí dobře, navíc umožňuje hrát ve dvou lidech na jednom tabletu nebo přes bezdrátovou síť až v osmi lidech – i mimo dosah elektrické sítě.

Pokud Nintendo dokáže využít tento potenciál, bude to pro Switch obrovské plus. Sedět v parku se spoustou lidí a hrát společně Mario Kart zní hodně zábavně,“ píše ve své recenzi pro The Guardian Keith Stuart.

Pomalý rozběh

Nejvíce kritiky si Nintendo vysloužilo za chybějící funkce, jako je například podpora multimediálních služeb typu Netflix nebo Spotify, a slabší nabídku her, kterou tvoří více méně přepracované verze z Wii U. I největší hvězda Nintenda, Legend of Zelda: Breath of the Wild vychází zároveň i na Wii U.

„Hry jako 1-2 Switch a Zelda jsou parádní, ale bez většího počtu her a on-line služeb (které budou dostupné později) dělá Switch dojem beta testu,“ píše hned v podtitulku své recenze pro The Wall Street Journal Nathan Olivarez-Giles.

Nedostatek nových her zatím nepomůže vyřešit ani virtuální konzole, tedy možnost koupit si hry pro starší konzole od Nintenda. Termín spuštění této služby Nintendo zatím neoznámilo, stejně jako stále chybí detaily placené on-line služby po vzoru Xbox Live a PlayStation Plus, která by měla hráčům nabízet každý měsíc právě přístup ke starším titulům.

Nindendo Switch má také menší technické problémy. Ovladače Joy-Noc, které lze používat zasunuté do boků „tabletu“ nebo jako bezdrátové ovladače, občas ztrácejí spojení s konzolí. Může za to blokování signálu částmi těla. „Testy jsme provedli znovu po aktualizaci systému a ve všech případech zůstávají problémy beze změny, levý ovladač má prokazatelně slabší dosah než pravý Joy-Con,“ uvádí Digital Foundry.

Vysoká cena za kompromisy

Většina recenzentů hodnotí Switch celkově pozitivně, ale shodují se také na tom, že většina lidí by měla s nákupem počkat. Důvodem je vysoká cena ve srovnání s konkurencí a omezená nabídka her. Switch za 8990 korun má pouze 32GB úložiště a není k němu přibalená žádná hra. Už nyní navíc existují hry, které se v případě digitální verze do Switche nevejdou. Recenzent Kirk Hamilton z Kotaku navíc spočítal, že hráč, který si bude chtít Switch užít naplno, zaplatí jen za doplňky, jako je powerbanka nebo ochranný kryt displeje a lepší ovladač, alespoň další dva tisíce korun.

Pro srovnání: domácí konzole od Microsoftu i Sony s výrazně vyšším výkonem a řádově větší nabídkou her se dají pořídit asi za šest tisíc korun i s jednou hrou a v případě Sony i s druhým ovladačem. Samozřejmě že PS4 ani Xbox One si s sebou hráči nevezmou do vlaku, ale většina potenciálních zákazníků pravděpodobně bude na cestách hrát na mobilu.