Microsoft na veletrhu E3 během 90 minut ukázal luxusní hardware za příjemnou cenu a zklamal fanoušky, kteří doufali v záplavu nových exkluzivních her. Nový Xbox One X bude mít výkon počítače za 30 tisíc, zájemce ale přijde v přepočtu na méně než polovinu. Oficiální cena 499 eur znamená, že v ČR bude nový Xbox One X stát 13 490 korun, pouze o 500 korun více, než říká přímý kurzový přepočet.Ve výsledku je to o dva a půl tisíce tisíce více, než stojí PlayStation 4 Pro s výkonem o polovinu nižším.

Výhoda výkonu Xboxu One X se ale ztrácí při pohledu na herní nabídku. První vlnu zájmu o hraní ve 4k rozlišení musí uspokojit nový ročník závodní hry Forza Motorsport 7 se sedmi stovkami vozů a akční hra Crackdown 3, která ale nemá takovou sílu jako Gears of War a hlavně Halo. Microsoftu tak stále chybí odpověď na skvělý Horizon Zero Dawn nebo chystaný Uncharted The Lost Legacy.

Microsoft ale jedno herní překvapení nakonec nabídl: poté co oznámil, že hry pro Xbox 360 na nové konzoli hraje polovina majitelů Xboxu One, představil zpětnou kompatibilitu pro hry na původní šestnáct let starý Xbox.

 

 

Xbox One X a výkon v malém těle

Podrobné informace o hardwarové výbavě Xboxu One X oznámil Microsoft s předstihem. Nová konzole bude mít grafický výkon 6 TFLOPS (miliard operací za sekundu), o polovinu vyšší než PlayStation 4 Pro od Sony.

Nové informace z veletrhu E3 jsou ale také důležité: vedle ceny 13 490 korun, je to také vzhled nového zařízení a fakt, že Xbox One X bude ještě menší než Xbox One S – ten je přitom o 40 procent kompaktnější než první verze Xboxu One. Microsoftu se tak podařilo ve srovnání s Xboxem One dostat skoro pětinásobný výkon do polovičního těla.

Vysoký výkon Xboxu One X spolu s optimalizací hardwaru i softwaru má umožnit běh videoher v nativním 4K rozlišení v 60 snímcích za sekundu – alespoň u některých titulů. Na šedesát snímků za sekundu sází například Forza Motorsport 7. Microsoft přitom zdůrazňuje, že Xbox One X zvládne nativní 4K rozlišení proti přepočítávanému obrazu u PlayStation 4 Pro. V tomto ohledu by se mělo Microsoftu podařit zvrácení stavu, kdy hry na Xboxu One fungovaly v nižším rozlišení než u konkurence.

Xbox One X Pic

Vysoké rozlišení, nejčastěji v kombinaci s technologií HDR, nabídnou na Xboxu One X nejen nové tituly, ale také starší hry. To ale bude vyžadovat aktivitu tvůrců her – vydání aktualizací, které umožní vyšší rozlišení a přidají do her kvalitnější textury. Microsoft oznámil, že vylepšení se dočká Forza Horizon 3, Gears of War 4 nebo bojovka Killer Instinct. Updaty dostanou i hry dalších vydavatelských domů. Na plátně se mezi obrázky her, které budou podporovat výkonnější Xbox mihla i nejlepší hra posledních let – Zaklínač 3. To je překvapení, protože pro PlayStation 4 Pro CD Projekt Red aktualizaci využívající vyšší dostupný výkon nevydal.

Kromě toho Xbox One X automaticky zlepší běh řady her, které měly na původním hardwaru problém s poklesem snímkové frekvence nebo které používaly dynamické rozlišení, jež mohlo klesnout až na 720p.

Spousta her bez jasných hitů

Microsoft na letošní ročník veletrhu E3 slíbil nejnabitější herní nabídku ve své historii. Slib ale nesplnil. I když se během brífinku ukázalo 42 her a 22 z nich nebude na PlayStationu 4, ve výsledku Microsoft ani zdaleka nezměnil nepříznivou situaci, kdy má Sony více exkluzivních her, které kritici i samotní hráči hodnotí v průměru o něco lépe než hry na Xbox.

Důležitost špičkových exkluzivních titulů se ukazuje nejen na náskoku Sony v prodejích konzolí, ale také na raketovém startu prodejů přenosné konzole Nintendo Switch. I když na ni měsíc po vydání existovala v podstatě jediná pořádná hra, Zelda to utáhla a prodalo se jí dokonce více kopií než kusů Nintenda Switch. Microsoft měl sice silnější podzim 2016 díky Gears of War 4 a Forze Horizon 3, ale do konce roku a na celý rok 2018 to vypadá slabě. Ostatně spousta ze 42 her se v průběhu konference objevila na pár sekund a v případě "exkluzivit" šlo často o hry, které je možné na PC hrát i několik let. Microsoft navíc kvůli podpoře Windows 10 zbavil Xbox exkluzivit. Hry jako Forza Motorsport 7 sice nevyjdou na PlayStationu 4, ale je možné je hrát na PC.

Forza Motorsport 7

Microsoft podle očekávání představil novou verzi Forzy, která vychází na střídačku s arkádovější Forzou Horizon. Sedmička poběží na Xboxu One X ve 4K rozlišení a 60 snímcích za sekundu i na Xboxu One S pak bude mít HDR efekty a dynamicky se měnící počasí. Microsoft slibuje také největší množství aut ve videohře – 700 různých kousků, včetně automobilů Ferrari nebo Porsche.

Proti předchozím titulům se nezmění pouze grafika, ale i ladění hry, ve kterém bude více vidět řidiče. Nejen při závodech v kabrioletech a formulích, ale také v animacích mezi závody. Ve hře, která se soustředí na auta, tak nakonec bude 300 různých modelů postav a hráči si řidiče budou moci upravit výběrem různých závodních kombinéz a doplňků.

Mezi hráče se nová Forza dostane ještě před zahájením prodeje Xboxu One X, v říjnu letošního roku. Pro Xbox One X jde ale o největší "startovací" titul.

 

Crackdown 3

Hra na superhrdinské policajty se dočká třetího dílu tři roky od svého oznámení. I když nejde o blockbuster ráže Halo, patří mezi nejočekávanější hry tohoto roku. Velkým lákadlem má být možnost kompletně demolovat celé město plné mrakodrapů. Tuto možnost ale nabídne pouze on-line hraní proti ostatním hráčům, protože k výpočtům potřebným pro věrohodný rozpad paneláků využívá výpočetní výkon serverů Microsoft Azure.

Příběhovou kampaň představil v traileru Terry Crews v roli velitele Jaxona v působivé komiksové grafice. Crackdown 3 se začne prodávat ve stejný den jako Xbox One X, tedy 7. listopadu.

The Sea of Thieves

On-line hra na piráty od Microsoftu se poprvé ukázala před dvěma lety a měla by patřit k největším novinkám od Microsoftu po zrušení Scalebound a nového dílu Fables. Trochu dětinská kreslená grafika skrývá hru s rozsáhlým světem, který lze objevovat s ostatními hráči. Součástí hry budou námořní bitvy, hledání zakopaných pokladů, střelba, šermování i obchodování. Kromě Xboxu One bude hra fungovat i na PC s Windows 10, ale letos se jí ještě nedočkáme, přitom měla původně vyjít už v loňském roce.

Super Lucky’s Tale

Xbox One dostane novou exkluzivní hru zaměřenou spíše na děti – houpačku s lišákem v hlavní roli. Vzhledem k úspěchu her, jako je Rayman Legends, to je dobře. Zvláště když PlayStation 4 má Ratcheta a Clanka. Lucky’s Tale ale není úplná novinka – jde o přepracovanou a vylepšenou hopsačku, která patří k nejlepším titulům pro systém virtuální reality Oculus Rift. Tvůrci ji ale rozšířili a upravili pro běžné monitory a televize. Ke hráčům se dostane 7. listopadu i s podporou 4K rozlišení.

State of Decay 2

Na jaro 2018 chystá Microsoft pokračování zombie akce State of Decay, ve které velkou roli hrálo budování vlastní základny. Ta bude důležitá i v nové verzi, která bude mít výrazně lepší grafiku a rozsáhlejší herní svět. I když s jinou zombie hrou Deadrising 4 Microsoft díru do světa neudělal, State of Decay 2 má šanci. Bohužel přijde až skoro za rok, na jaře 2018, a to jen pokud nedojde k odložení data vydání.

Minecraft

Microsoft chystá už na léto sjednocení Minecraftu napříč systémy včetně mobilů a Nintenda Switch. To znamená stejnou nabídku funkcí a rozšíření i možnost hraní s kamarády, kteří mají k dispozici jiné zařízení než Xbox nebo PC. Přijde i oficiální podpora VR technologie a také 4K rozlišení.

Minecraft dostane zcela nový grafický kabátek, který bude volitelný a nebude už tolik kostičkovatý. Aktualizace oficiálně označená jako Super Duper Graphics Pack bude minimálně na velkých televizích vypadat o hodně lépe a nabídne i HDR efekty.

Ori The Will of the Wisps

Ori z kouzelného lesa se vrací. Vypadá to, že Microsoft chce opravdu zlepšit nabídku dětských her, která sestává hlavně z titulů pro Xbox 360 v režimu zpětné kompatibility. Už původní Ori vypadal skvěle, druhý díl s podtitulem The Will of the Wisps ale vypadá ještě lépe a na Xboxu One X poběží samozřejmě ve 4K. Zachovat by si přitom měl atmosféru ne nepodobnou českým hrám Samorost a Botanicula.

Ashen

Určitou naději v boji proti konkurenčním exkluzivitám v sobě možná skrývá akční hra na přežití ve světě bez slunce s názvem Ashen. Nejde o úplnou novinku, Microsoft Ashen představil poprvé před třemi lety, ale od té doby o ní nepadlo ani slovo. Ashen se od prvních ukázek vizuálně příliš nezměnil – má stále netradiční podobu s postavami v podstatě bez obličejů. Jednodušší grafika ale není překvapení, jde v podstatě o nezávislý titul vyvíjený malým týmem vývojářů. Obtížné hry typu Bloodborne nebo Dark Souls jsou ale populární a Ashen přidává také prvek kooperativního hraní – spolupráce dvou hráčů údajně bude výhodná pro oba.

 

Nejlepší na hraní cizích her

Microsoft při zahájení prodeje Xboxu One X i při prodeji stávajícího Xboxu One S bude muset spoléhat na multiplatformní hry. U nich chce, aby na Xboxu One X byly co nejlepší, lepší než na PlayStationu 4 a na většině herních PC mezi lidmi. To se může podařit díky výbornému poměru výkonu a ceny. Vyžaduje to ale také, aby si hráči co nejvíce kupovali moderní televize se 4K rozlišením a HDR funkcemi – na FullHD obrazovce totiž zlepšení bude, ale ne tak výrazné.

Microsoft schopnosti Xboxu One X ukazoval hned na dvou hodně očekávaných titulech. Jako první dostaly prostory záběry z nového dílu Assassin’s Creed, který bude dostupný i na konkurenční PlayStation 4 a samozřejmě na PC. Novinka s podtitulem Origins míří do starověkého Egypta, kde dojde ke vzniku hašašínské sekty. Hra nabídne nové herní prvky včetně "dronu" v podobě orla, který hlavnímu hrdinovi umožní prozkoumat svět z ptačí perspektivy. Na novém Xboxu poběží Assassin’s Creed opět ve 4K s HDR efekty.

Podobná vylepšení nabídne také druhý díl série Středozem od Warner Bros. Po titulu Shadow of Mordor přichází nová verze s vylepšenou grafikou, rozšířenými herními režimy a schopnostmi hlavní postavy, hraničáře Taliona. I ta na Xboxu One X nabídne kvalitnější grafiku a plynulejší běh.

Svou prezentaci pak Microsoft ukončil záběry ze hry Anthem od Bioware oznámené v neděli. Ta nakonec připomíná on-line střílečku Destiny v jiném prostředí s postavami, které mají k dispozici obrněné obleky s jetpackem. Podle všeho ale Anthem nabídne větší důraz na příběh.