Nolan Bushnell a Ted Dabney před čtyřiceti lety vytvořili první komerční videohru v podobě herního automatu. O rok později založili herní firmu Atari. Sláva pionýrů herní zábavy skončila v roce 1993 neúspěchem konzole Jaguar. Po dvou dekádách se chce Atari do domácností vrátit. Nostalgické fanoušky chce nalákat na Ataribox.

Pod názvem Ataribox se skrývá konzole, na níž půjde podle oficiálních informací hrát klasické hry z dílen Atari, jako jsou Space Invaders, Pac-Man nebo Moon Patrol, ale také nespecifikované moderní tituly. E-mail rozeslaný fanouškům obsahuje fotografie navrhovaného designu staronové konzole s dřevěnými prvky a vekou nabídku konektorů včetně ethernetu a čtyř USB portů.

Sázka na klasické tituly je logická. Konkurenční Nintendo, s nímž se Atari neúspěšně soudilo, vyvolalo retromanii svou konzolí NES Classic Edition. Úspěch hračky, která obsahovala videohry staré desítky let, překonal očekávání firmy. Výsledkem je příprava dalšího retro herního systému Nintendo Super NES (SNES) Classic Edition, který kopíruje novější, 27 let starou generaci konzole od Nintenda. SNES Classic Edition se začne prodávat na konci září.

Francouzskou společností Infogrames vlastněné Atari zatím termín zahájení prodeje nezná. Firma testuje zájem o svou retro konzoli a podle informací pro investory teprve připravuje crowdfundingovou kampaň. K dispozici nejsou ani údaje o vnitřní výbavě konzole, nabízených hrách ani ceně. Je v podstatě jisté, že to Atari letos nestihne.

Zajímavé bude sledovat, jaké "současné" hry Atari na Atariboxu nabídne. Firma totiž v roce 2014 po bankrotu zveřejnila novou produktovou strategii, v níž se chtěla vedle licencování svých herních značek soustředit na gay komunitu, on-line casina a gambling s reálnými penězi.