O popularitě videoher už není třeba vést debaty. Chytré telefony přiblížily videohry masám lidí, kteří se na počítačové hry dívali s despektem. Videohry ale sužuje jiný problém než nedostatek hráčů. Jen zlomek lidí, kteří si hru pořídí, ji dohraje. Statistiky říkají, že konec příběhu si ve většině her užije čtvrtina až třetina hráčů. Platí to i pro nejpopulárnější videoherní série s miliony prodaných kopií.

Prázdniny jsou ideální čas, kdy má smysl tuto statistiku zkusit změnit. Během léta vychází minimum nových titulů, a tak je čas vrátit se ke hrám, které vyžadují k dokončení více času. Populární videohry mohou zabrat jednotky, ale častěji spíš desítky hodin jen k tomu, abyste zjistili, jak to s hrdiny dopadne. My jsme vybrali šest her, které si vaši pozornost a čas zaslouží, a hlavně vás odmění kvalitním vyprávěním.

 

Witcher 3: Wild Hunt − Game of the Year Edition

Pro: PC, PlayStation 4, Xbox One

Doba na dohrání: 50–100 hodin

Příběh Zaklínače Geralta ve hrách vychází z fantastického světa Andrzeje Sapkowského, který se vymyká standardu důrazem na věrohodné lidské (a nelidské) chování a vztahy. Není černobílý a často neexistuje správné rozhodnutí, jen menší zlo. Hráče osloví i odkazy na slovanské pohádky a výborný český překlad. Vedle samotného příběhu je součástí hry také výborná karetní minihra Gwint, vynikající je i soundtrack.

 

Legend of Zelda: Breath of the Wild

Pro: Nintendo Wii U, Switch

Doba na dohrání: 45–80 hodin

Za třicet let existence herní série Legend of Zelda se prodalo přibližně 70 milionů kopií a Breath of the Wild patří mezi ty nejúspěšnější tituly z řady. Právě Zelda stojí do značné míry za úspěchem nové konzole Switch, i když je dostupná i pro starší Wii U. Příběh nové Zeldy není  úplně originální. Hrdina v zelené čapce opět zachraňuje princeznu a království Hyrule. Zpracování příběhu i hry samotné je ale na jedničku.

 

Dragon Age Origins (Prameny)

Pro: PC, PlayStation 3, Xbox One

Doba na dohrání: 50–70 hodin

První díl trilogie Dragon Age je klasická fantasy sága s rozsáhlým světem s vlastní mytologií a poutavými vedlejšími postavami. Právě vztahy mezi nimi a možnost užít si začátek hry v šesti různých variacích podle původu hlavní postavy řadí Dragon Age Origins k nejlepším z žánru her s hrdiny. Navíc si osm let starý titul můžete zahrát za pár korun i na obyčejném notebooku včetně těch od Applu.

 

Uncharted 4: A Thief's end

Pro: PlayStation 4

Doba na dohrání: 20 hodin

Hledat nejlepší herní sérii pro PlayStation není složité. Uncharted s každým dílem posunul hranice toho, jak se hra může blížit filmovému zpracování. Nejnovější díl je zároveň nejdelší. Příběh o konci slavného lovce pokladů Nata Drakea zabere asi dvacet hodin. Pokud by to nestačilo, můžeme jen doporučit kolekci tří předchozích dílů, která dohromady vydá na dalších 40 až 50 hodin.

 

Middle-Earth: Shadow of Mordor

Pro: PC, PlayStation 4, Xbox One

Doba na dohrání: 20–30 hodin

Fenomén Pána prstenů se projevil i v herním průmyslu. Zatím nejpůsobivější zpracování Tolkienovy Středozemě nabízí akční hra Shadow Of Mordor zasazená do období těsně před knižní trilogií. Příběh hraničáře Taliona se protkne i s Glumem a Sauronem a mezi jeho lákadla patří interakce s nepřáteli, kteří si pamatují svá vítězství i porážky a podle toho se k hráčově postavě chovají.

 

Horizon Zero Dawn

Pro: PlayStation 4

Doba na dohrání: 30–50 hodin

Největší překvapení letošního roku přinesla hra Horizon Zero Dawn v níž hlavní hrdinka Aloy objevuje pravdu o zdánlivě pravěkém světě plném mechanických dinosaurů. Kombinace sci-fi prvků s omezeným arzenálem zbraní a skvěle napsaným příběhem funguje bez chyby. Mezi nejlepší zážitky patří šplhání na obří brontosaury nebo jízda na krocených dravých strojích.

 

Forza Horizon 3

Pro: Xbox One

Doba na dohrání: 30–100 hodin

Z výběru her, které zaberou spoustu času, jsme vyloučili on-line tituly i sportovní hry. Jednu výjimku je nutné udělat. Forza Horizon 3 je nejlepší závodní hra aktuální generace videoher, a i když nemá skoro žádný příběh, ježdění ve stovkách vozů po virtuální Austrálii je skvělé. Povedená jsou i rozšíření, která přidávají ježdění na sněhu v horách a šílené kaskadérské závody Hot Wheels.