Google podle některých odborníků zrazuje uživatele internetu. Provozovatel největšího světového vyhledávače oznámil, že během následujících měsíců přestane ve svém webovém prohlížeči Chrome podporovat přehrávání videa ve formátu H.264. Místo toho Google prosazuje podle svých slov otevřenější projekt WebM. H.264 je však mezinárodní standard, který funguje nejen na webu, ale také v blu-ray přehrávačích, videokamerách a fotoaparátech Panasonic a Sony nebo v rámci digitálního televizního vysílání.

Google uvádí jako důvody pro zrušení podpory formátu H.264 zlepšení výkonů při zpracování i přehrávání videa a WebM a širokou podporu nového formátu ze strany webových prohlížečů (Chrome, Firefox a Opera), výrobců a vydavatelů obsahu. V poslední kategorii ale Google uvádí jediný opravdu důležitý server - vlastní Youtube, které v současnosti podporuje většinu dnes rozšířených formátů. Hlavní rozdíl mezi H.264 a WebM však neleží v technických nuancích, které definují video a audio složku videozáznamů, ale v licencování.

Použití H.264 je v některých případech vázané na licenční poplatky, které vybírá organizace MPEG-LA, WebM je dostupný bez jakýchkoliv poplatků. Pro bezplatné šíření videa je licence bez poplatku, ale pro uchovávání a převod videa do tohoto formátu jsou stanovené poplatky. Pokud je počet uživatelů menší než 100 000, poplatky se neplatí žádné. Do pěti milionů uživatelů pak platí poplatek 20 amerických centů za uživatele, nad pět milionů je licenční poplatek poloviční. Celková výše poplatků hrazených jednou firmou (právnickou osobou) má stanovenou maximální hranici 6,5 milionu dolarů.

Protesty a klingonština

Ústup Google od nejrozšířenějšího webového videoformátu, který podle serveru TechCrunch používá 66 procent všech videí na internetu, vyvolal bouřlivou odezvu. Ke kritikům patří i Microsoft, který patří mezi výrazné zastánce H.264. Tim Sneath, jeden z technických odborníků Microsoftu, v otevřeném dopisu Googlu přirovnal formát WebM k esperantu nebo klingonštině ve srovnání s angličtinou, kterou v prostředí videa na webu představuje formát H.264.

Podle Jasona Perlowa, který publikuje na serveru ZDNet a který pracuje pro IBM jako technologický poradce, za rozhodnutím Google nestojí otevřenost (Google ke Chrome přibaluje i Flash od Adobe) ani licenční poplatky, ale náklady na provoz největšího internetového zdroje videa - Youtube. Google očekává, že náklady na provoz Youtube a dalších služeb zvýší podíl nákladů na obratu firmu - Google bude v následujících letech méně ziskový.

Pokud Google začne videa na Youtube nabízet pouze ve formátu WebM, ušetří obrovské peníze díky snížení objemu skladovaných videozáznamů. Navíc by si tak vynutil podporu WebM od většiny důležitých firem včetně Apple a Microsoftu. Nikdo podle Perlowa nebude chtít komplikovat život svých uživatelů tím, že budou muset hledat důvod, proč jim nefunguje Youtube.