Facebookový profil Marka Zuckerberga, zakladatele nejrozšířenější sociální sítě na světě i v Česku, je nedostupný. Může za to vzkaz, který na stránku umístili zatím neznámí hackeři. „Začněme hackovat: Jestli Facebook potřebuje peníze, proč místo cesty do banky nenechá do Facebooku investovat jeho uživatele? Proč nepřeměnit Facebook ve společensky prospěšné podnikání tak, jak jej popsal nositel Nobelovy ceny Muhammad Yunus. Co si myslíte vy? #hackercup2011.?"

Vzkaz na nyní nedostupné stránce je podle všeho reakcí na nedávné oznámení dohody mezi Facebokem a investiční bankou Goldman Sachs, která má umožnit 750 lidem investovat do Facebooku, který není veřejně obchodovatelný. Tento týden jde již o druhý úspěšný pokus o přístup hackera na stránku známé osobnosti, na profilu francouzského prezidenta Sarkozyho se objevila neautorizovaná zpráva, podle které měl Sarkozy oznámit, že v roce 2012 nebude svůj post obhajovat.

Hackeři soutěží

Kdo stojí za pokořením bezpečnosti veřejného profilu Marka Zuckerberga se zatím neví, ale termín #hackercup2011 odkazuje na soutěž Facebook Hacker Cup 2011. Její organizátoři vyzývají počítačové experty k řešení blíže nespecifikovaných problémů v časovém limitu a tím, že vítěz tříkolového klání získá hlavní cenu 5000 dolarů. Finanční ceny dostanou i hackeři na dalších čtyřech místech. Nejlepších 300 účastníků pak dostane alespoň tričko. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je být hackerem, můžete se pokusit o vyřešení hádanek od pořadatelů soutěže, nutností jsou však znalosti anglického jazyka a programování.

Stránka soutěže přímo na Facebooku ale zatím neobsahuje žádné vyjádření k pozměněnému obsahu stránky Marka Zuckerberga, podle zadání soutěže ale napadení stránky nebylo soutěžním úkolem. Chybí také vyjádření Facebooku nebo Marka Zuckerberga, přestože od incidentu již uplynulo téměř 24 hodin. Odpověď na přímé dotazy nedostali ani redaktoři serveru TechCrunch, kteří mají na manažery Facebooku výborné kontakty.

Facebook bezpečnější

I když Facebook zatím neposkytl žádné přímé vyjádřené k bezpečnostnímu incidentu, představil novou bezpečnostní funkci – možnost používat Facebook přes zabezpečené připojení, které šifruje veškerou komunikaci mezi Facebookem a uživatelským počítačem.  Stejnou technologii používá například internetové bankovnictví.

Alex Rice, bezpečnostní inženýr Facebooku, na blogu spojil nový bezpečnostní prvek s pátečním Dnem zabezpečeného soukromí dat, který si klade za úkol zvýšit povědomí o důležitosti kontroly nad osobními daty na internetu. „Klíčovou součástí kontroly nad informacemi byla vždy ochrana proti bezpečnostním hrozbám, jako jsou viry, škodlivý software a hackeři,“ píše Rice ve svém příspěvku.

Bezpečnější metodu přístupu k Facebooku je možné aktivovat v nastavení účtu, v české verzi Faceboku se ale tato možnost zatím neukazuje.  Nová funkce bude dostupná postupně, jak to Facebook u nových funkcí často dělá.