V ceníku společnosti O2 lze od 1. února najít nový produkt. Internet Optimal Air Fix slibuje připojení k internetu pomocí technologie LTE s maximální rychlostí 20 Mbps pro stahování dat a neomezenou spotřebou dat. Cena tarifu je 499 korun při uzavření závazku na dva roky, cenu lze ještě snížit o stokorunu v kombinaci s mobilním tarifem.

Místo splnění snu o neomezeném mobilním internetu v Česku však O2 pouze ukazuje, jak nevýhodné jsou nabídky mobilních tarifů českých operátorů. Internet Optimal Air Fix je totiž přímá náhrada ADSL tarifu Internet Optimal se stejnými parametry a cenou. A se stejným zásadním omezením – lze jej používat pouze na jedné adrese.

Novou službu O2 primárně nabízí uživatelům tam, kde má pouze základní ADSL s rychlostí maximálně 8 Mbps a často ještě méně, zatímco v reklamách láká na rychlosti až desetkrát vyšší. Na takových místech pak O2 ztrácí zákazníky, kteří přecházejí k lokální konkurenci, která nabízí připojení na bázi wi-fi nebo optických pojítek. Firma nový tarif neuvádí na svém webu, pouze v ceníku, a zobrazuje jej, až když na webu s nabídkou xDSL služeb zadáte adresu bez dostupného rychlého internetu po metalickém vedení.

O2 v e-mailovém vyjádření uvádí, že Internet Optimal Air Fix je pilotní projekt s cílem "otestovat reakci trhu a zatížení LTE sítě v reálném provozu." Zmínka na webu ani ceník však o pilotním provozu nehovoří, Optimal Air Fix je vedený jako běžný komerční produkt ani před objednávkou uživatele na webu na status pilotního projektu nic neupozorňuje.

Výsledek poptávky internetu na webu O2.cz

Právě boj s konkurencí, kvůli které O2 ztratilo 26 tisíc předplatitelů služeb xDSL, je jediným vysvětlením jinak skryté nabídky tarifu Optimal Air Fix. Neexistuje totiž žádný praktický rozdíl, aby mobilní data přes LTE stála jednou 499 korun za 30 GB u služby Internet optimal Air a jednou 499 korun za teoretických 6 TB dat u LTE konzumovaného na jedné adrese místo několika povolených u "internetu na doma a na chatu". Cena za 1 GB se přitom liší dvousetnásobně: 0,083 korun za 1 GB oproti 16,7 korun.

Žádný rozdíl způsobený odlišnými uživatelskými návyky nebo nerovnoměrně rozprostřeným využíváním služeb v mobilu pak nemůže odůvodnit rozdíl v ceně mezi mobilním internetem používaným na jednom místě a v pohybujícím se mobilu. U společností O2 doporučovaného tarifu Free CZ je v ceně 749 korun 1,5 GB dat. Pokud budete chtít dokoupit za zvýhodněnou cenu dalších 1,5 GB dat, zaplatíte 100 korun za GB. Sto korun oproti osmi haléřům. A i při realističtějším výpočtu, kdy vezmeme 1 TB (obvyklý měsíční objem přenesených dat v autorově domácnosti), vychází cena za 1 GB dat u služby Optimal Air Fix na pouhých padesát haléřů.

LTE je jenom jedno...

ČTÚ stanovil velkoobchodní cenu 1 GB mobilních dat v LTE sítích na 100 až 150 korun za 1 GB a zároveň posvětil dramaticky rozdílné ceny fixního LTE, u kterých navrhuje velkoobchodní cenu 10 korun za 1 GB. To jsou ale stále řádově vyšší ceny, než za které je O2 schopné nabízet LTE svým zákazníkům v místech, kde má konkurenci. Měsíční spotřeba 1TB dat u modelové domácnosti by ve velkoobchodních cenách stála 10 tisíc korun. 

Za stažení jednoho gigabajtu při dokoupení dat u "středně výhodného" internetu do mobilu tak zaplatíte až 3333krát více. Síť je přitom stejná, využívá stejnou technologii, stejné přenosové pásmo, stejné základnové stanice, servery, stejný nebo obdobný účetní systém, obdobné zákaznické služby...

Jediný technický rozdíl mezi fixním a "mobilním" LTE je v tom, že aktuální nabídka mobilních tarifů neomezuje maximální rychlost a majitelům moderních telefonů nabízí stahování rychlostí i v řádu stovek megabitů. Tu ale na mobilních telefonech neocení. Už proto, že většina internetových služeb takovou rychlostí data uživateli dodávat neumí. Výjimkou je zejména Steam, ale to je herní služba pro PC. Nemluvě o tom, že i nejdražší veřejný tarif pro spotřebitele od O2 nabízí 10 GB dat, která by při využití maximální rychlosti zmizela za méně než 10 minut.

...a data skoro nic nestojí

Cena za samotný přenos dat, které protékají mobilními sítěmi, je mizivá a teoreticky se blíží oněm osmi haléřům za gigabajt. Peníze stojí vybudování sítě, licence na využití frekvencí, servery, opravy a další služby, za které zákazníci platí paušální poplatky. Je jednoznačné, že mnohem férovější a smysluplnější (pro zákazníky) je paušál za neomezený přenos dat, kde jediným omezením je rychlost připojení. I pevný internet se ve svých počátcích prodával po minutách připojení nebo po megabajtech. Díky konkurenci a rozvoji technologií je u pevného internetu něco takového dvacet let dávná minulost.

A nevěřte operátorům, že neomezené stahování dat zásadně zvýší náklady na provoz jejich sítí. Je to lež. Když Vodafone zpřístupnil mobilní internet k Vánocům všem svým zákazníkům, nestalo se vůbec nic, kromě toho, že firma měla spokojenější zákazníky. A pokud chtějí operátoři rychleji získat zpět peníze vydané na licence a stavbu sítí, měli by přilákat více pravidelně platících zákazníků než jen nějakých 15 procent majitelů LTE SIM karet, kteří se bojí podívat v mobilu na video, aby nebyli dvacet dní na EDGE.