Po výrazném zvýšení počtu filmů a seriálů s českými titulky představil Netflix další příjemnou novinku. Stahovat video ke sledování mimo připojení k internetu už mohou nejen majitelé mobilních telefonů a tabletů, ale také majitelé počítačů. Před sezonou dovolených je to výborná zpráva i proto, že počítače mají často řádově větší úložnou kapacitu než mobily.

Možnost stáhnout si filmy a seriály do počítače umožňuje Netflix prostřednictvím své aplikace pro Windows 10, k nové funkci se tak dostane asi čtvrtina všech majitelů počítačů. Pro ně je ale nová funkce o to příjemnější, že používání Netflixu na větší obrazovce mimo dosah wi-fi není tak praktické jako na telefonu. Třeba i proto, že Windows a nainstalované programy přistupují k internetu nekontrolovaně.

Netflix pro Windows 10

Nová funkce funguje stejně jako na mobilních zařízeních, na kterých Netflix stahování videa nabídl již před čtyřmi měsíci. Uživatelé si mohou vybrat mezi vysokou a standardní kvalitou videa. Hodina kvalitního záznamu zabere na disku asi 1 GB dat. Ke stažení je k dispozici jen výsek z rozsáhlého katalogu, samozřejmostí je možnost stažení všech „Netflix Originals“, naopak věci z dílen BBC stáhnout nejdou. Nabídka se postupně rozšiřuje tak, jak Netflix uzavírá nové nebo prodlužuje stávající smlouvy.

Nabídka dostupného obsahu se liší také podle regionu, filmy stažené v USA nemusí jít přehrávat v Česku a naopak. Dobrou zprávou pak je, že stažené tituly obsahují i titulky, což je příjemné s ohledem na to, že titulků v češtině na Netflixu přibylo několik desítek. Stáhnout k off-line sledování lze i dětské seriály o pokémonech s českým dabingem.

Netflix neuvádí, kolik filmů nebo epizod seriálu si můžete maximálně stáhnout najednou. Říká jen, že v některých případech můžete narazit na omezení, i když se Netflix snaží, aby bylo možné stáhnout alespoň celou sezonu seriálu. U titulů od Netflixu toto omezení logicky není a třeba ani u seriálu Vikingové jsme na něj nenarazili. Naopak při stahování zábavy na delší cesty narazíte na jednu nepříjemnou vlastnost, a sice nutnost dát stahovat každou epizodu seriálu zvlášť; tlačítko „stáhnout vše“ chybí.

Netflix pro Windows 10

Po stažení je možné obsah sledovat maximálně 30 dní bez připojení k internetu, poté je potřeba se připojit a případně obnovit licenci k off-line sledování. Opětovné stahování naštěstí není nutné. U některých titulů může licence vypršet také po uplynutí 48 hodin po prvním zhlédnutí. A kvůli licenčním podmínkám pak nemusíte dostat možnost licenci obnovit. Takový film je pak možné pouze streamovat – to vše v závislosti na licenčních podmínkách, které stanovili majitelé autorských práv.

Netflix shodou okolností těsně po představení novinky pro Windows 10 přidal další změnu - hodnocení titulů bude nyní jednodušší, místo hvězdiček prostý palec nahoru nebo dolů. Netflix chce tímto způsobem nalákat více uživatelů k tomu, aby zhlédnutá videa hodnotili. Tato možnost ale ve verzi pro Windows chybí.

Nová verze Netflixu pro Windows 10 má nakonec ještě jeden nedostatek: Ani na počítači s Windows 10 Creators Update nevyužívá Netflix novou možnost spustit „moderní aplikaci Windows“ v plovoucím okně, jako to umí nativní přehrávač videa „Filmy a TV pořady“ od Microsoftu.