Rozhodnutí Evropské unie o konci poplatků za roaming je pro zákazníky požehnáním. Nadnárodní operátoři proti ukončení poplatků ostudně bojovali dlouhá léta, aby uchránili svou dojnou krávu. Vzhledem k finanční síle O2, T-Mobilu nebo Vodafonu je vlastně zázrak, že Evropská komise dosáhla alespoň současného stavu.

Důsledkem největší změny telekomunikačního trhu v Evropě, zejména v případě dat, je ohrožení existence menších operátorů. Někteří, jako například Telia, roaming přestávají nabízet.

Až do června byla cena roamingových dat extrémně vysoká a operátoři na to zareagovali maximálně nabídkou o něco méně nevýhodných datových balíčků a cenovými stropy mírně nad tisíci korunami, aby předešli obscénním fakturám za své služby. Hodina hraní Pokémon Go v zahraničí ještě v roce 2016, kdy se ceny roamingu snížily, přišla na nějakých 50 korun, deset minut videa na YouTube na 160 korun a každá jedna písnička přes Spotify zhruba na osm korun.

Dnes to je i přes stále vysoké ceny dat v ČR přibližně osmkrát méně. To vychází z jednoduchého srovnání ceny 1,6 koruny za jeden megabajt dat v roamingu s cenou kolem 20 haléřů za megabajt v dnešních datových balíčcích s kapacitou 1 GB.

Změnu, kterou zrušení roamingu vyvolalo, je možné sledovat okamžitě na tom, jak zákazníci internet v zahraničí využívají. Podle zprávy ČTK vzrostl objem dat přenesených v roamingu na šestinásobek. To je dobrá zpráva. Lidé se už tolik nebojí používat internet v mobilu. Máloco je přitom v zahraničí tak užitečné, ať už potřebujete přeložit jídelní lístek, nebo najít cestu v navigační aplikaci Waze, která má nejaktuálnější informace o stavu dopravy, včetně omezení provozu na silnicích.

Zároveň je ale znát také to, že hlavní problém s mobilním internetem v Česku není v roamingu, ale v tom, že jsou data stále nemístně drahá. Představte si, že by osminásobně vzrostl objem přenášených "domácích" dat. O kolik chytřejší by byly mobilní telefony. O kolik více zábavy byste si mohli dopřát na cestách. Kolik nervů si ušetřit díky dětem zabaveným on-line hrami nebo videem na telefonech a tabletech.

To je ale utopie. Česko je stále v datové době kamenné, na chvostu v objemech přenášených dat a ochotě zákazníků používat mobilní internet. Řeči o datovém jaru a tlak na operátory přinesly více dat pro zákazníky, kteří je používali už dříve. Nestalo se ale nic, co by k mobilnímu internetu přilákalo masy. A sledování videa on-line? To je stále jen pro "horních deset tisíc".