Fenomén hackathonů ovládl velké firmy. Soustředění programátorů do jednoho místa na několik hodin nebo dní a tvorba jednoduchých aplikací nebo jejich prototypů se stala módou a formou marketingu. Většinou z podobných sešlostí nevzejde nic světoborného nebo užitečného. Existují ale i výjimky.

Mezi hackathony, které se podle všeho povedly, patří aktivita hackujstat.cz, respektive Hackathon veřejné správy. Programátorské soustředění zaměřené na využití veřejně dostupných dat státních organizací se od typických hackathonů lišilo už na první pohled. Stála za ním pečlivá příprava a hlavně skutečný zájem "zadavatelů".

Akci totiž pořádali vysocí úředníci a přímo se jí účastnili. Mezi pořadateli je Nejvyšší kontrolní úřad, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad, dokonce i ministerstva vnitra a financí. Za každý úřad byli na místě zástupci, kteří se o věc zajímali a hlavně věděli, jaká data jsou programátorům k dispozici.

Výsledkem 24 hodin programování bylo hned několik aplikací, které mají praktické využití. Některé z nich svou použitelností konkurují produktům, za něž státní instituce platí statisíce nebo miliony korun. I když dodavatelé technologií pro státní organizace obhajují vysoké ceny tím, že zahrnují servis a dodávky dalších služeb, jsou centrem kritiky. Ukázky z akce Hackuj stát naznačují, že do značné míry právem.

Nejlepší aplikací "hackující stát" se podle poroty stala databáze Hazard vs. Exekuce, která porovnává výskyt "proherních" automatů s počty lidí neschopných splácet své dluhy. Mezi oceněnými aplikacemi byla také CRABapp, která analyzuje informace o kancelářských budovách patřících státu. Tu jeden z porotců Michal Bláha (provozovatel služby Hlídač státu) přirovnal k technologii, kterou za několik milionů vytvořilo IBM pro ministerstvo financí.

Praktická je také mapa, na níž lze zobrazit data Českého statistického úřadu. Ta zatím ukazuje jen tři sady informací, ale na 24hodinou práci je to skvělý výsledek. A pro běžné uživatele je zajímavá mapa, která ukazuje souhrnná statistická data k libovolnému místu v Česku. Mapa je dostupná na adrese kvalita-mista.herokuapp.com a stojí za ní programátoři ze Seznam.cz.

Nyní už zbývá jen sledovat, jak a zda se vytvořené projekty budou rozvíjet. U statistické mapy je nepochybně šance, že ji Seznam podpoří a rozšíří své Mapy.cz o další službu. U dalších aplikací z hackhathonu jde ale hlavně o nápady a prototypy, které k reálnému použití budou potřebovat mnohem více práce. A pokud se jich nikdo neujme, skončí jako většina nápadů z podobných akcí − jako hezká vzpomínka.