reklama
reklama
23. 2. 2012 | poslední aktualizace: 23. 2. 2012  10:46
Kdo nabídne výkonnější telefony?

Budoucnost mobilních telefonů: Pět jader proti dvěma chytřejším

Brzy si budete moci vybrat kompletní telefon od nVidie nebo novinku od Qualcommu, která bude šetřit baterii i při připojení k sítím čtvrté generace. Obě firmy zatím volí odlišný přístup, ale konkurence se přiostřuje.
Čtěte více o: nvidia | smartphone | Android | procesor
Chytrý telefon ZTE Mimosa s čipy nVidia
Chytrý telefon ZTE Mimosa s čipy nVidia
foto: ZTE

Na konferenci World Mobile Congress v Barceloně dojde k přímému střetu výrobců čipů pro chytré telefony. Dominantní hráč Qualcomm se chce dostat zpět na výsluní poté, co před rokem na jeho hřiště vpadla nVidia s procesorem Tegra 2 a termínem super-smartphone.

 

Od nVidie se na WMC čeká představení prvních telefonů se čtyřjádrovým procesorem Tegra 3, který zatím našel místo pouze v tabletu Asus Transformer Prime. Qualcomm proti Tegře 3 postaví novou generaci procesorů Snapdragon, které překvapují výkonem – jsou dvakrát rychlejší než dnešní špička v podobě Samsungu Galaxy S II, přitom mají také pouze dvě jádra.

reklama

 

Překvapení od Qualcommu
Qualcomm po letech osamělé dominance mobilnímu trhu musel kvůli soupeření s nVidií urychlit vývoj nových procesorů a pracovat i na marketingu. Výsledkem je nová generace procesorů Snapdragon S4 s architekturou Krait. Pro zákazníky je celkem nepodstatné, že Qualcomm pro výrobu procesorů použije novou technologii 28nm, v praxi to ale znamená obrovský rozdíl.

Qualcommu nová technologie výroby umožňuje nabídnout dvojnásobný nárůst výkonu při stejném počtu procesorových jader a při stejném taktu. To znamená vyšší výkon při stejné nebo nižší spotřebě. A Qualcomm má ještě jeden trumf, který se ale bohužel českých zákazníků ještě dlouho týkat nebude – integrovaný telekomunikační čip s podporou 4G sítí s označením LTE.

Díky integraci LTE do jednoho čipu budou telefony úspornější právě při využívání datových sítí, které baterii vyčerpávají výrazně rychleji než WiFi připojení.

První testy nové generace procesorů Qualcomm přinesl server Anandtech. Jejich výsledky ukazují na generační skok, který nabídne dvojnásobnou rychlost ve srovnání s aktuálně nejvýkonnějšími telefony na trhu a pravděpodobně i větší rychlost než Tegra 3 od nVidie.

nVidia s „kompletním telefonem“
Hlavní zbraní nVidie bude po zbytek roku procesor Tegra 3, který přinesl podobně jako Tegra 2 zvýšení počtu procesorových jader, a tím potenciální výrazné navýšení výkonu. Kromě toho nVidia myslela i na úspornější provoz, takže Tegra 3 nabízí kromě čtyř hlavních jader také jádro páté, které běží na nižší frekvenci s výrazně nižší spotřebou. Pro plné využití čtveřice procesorových jader bude nutné počkat na aplikace, které je dokážou využít.

První telefon s Tegrou 3 už oznámilo LG. Optimus 4X nabídne k čtyřjádrovému procesoru velkou obrazovku typu IPS LCD s úhlopříčkou 4,7"a rozlišením 1280x720 bodů stejně jako Galaxy Nexus. Telefon bude mít Android ve verzi 4.0, ale cenu ani dostupnost LG zatím neoznámilo.

Kromě telefonů s Tegrou 3 se bude nVidia chlubit také kompletní mobilní platformou, která zahrnuje čip pro bezdrátové přenosy ve 3G sítích. Mobilní „modem“ Icera, který nVidia získala akvizicí stejnojmenné firmy, zvládá datové přenosy s maximální teoretickou rychlostí stahování 21 Mbps.

První telefon na kompletní platformě nVidie vyrobí ZTE, která doposud nabízela zejména levné telefony a tablety pod vlastní značkou i pro pro další firmy včetně Vodafonu. Telefon Mimosa X bude mít procesor Tegra 2, obrazovku s úhlopříčkou 4,3“ a rozlišením 960x540 bodů a na trh přijde v druhé polovině roku s Androidem 4.0.

Doplnění portfolia nVidie o modemovou část má samozřejmě háček – jde o samostatný čip, integraci, jakou slibuje v polovině roku Qualcomm, nabídne nVidia nejspíše až v roce 2013.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
---------------------------------------------------------------------------------- (anonym)
Až jednou po pěti stech letech budou nacházet integrované obvody...
Budoucnost mobilních telefonů: Pět jader proti dvěma chytřejším (anonym)
Už pět? Oťas tlačí na pilu. Zítra to bude šest, pak sedm a bude...
Re: Budoucnost mobilních telefonů: Pět jader proti dvěma chytřejším (anonym)
Ještě bych doplnil. Kolik jader potřebují redaktoři, aby byli...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama