Hlavním důvodem, proč jsou mobilní aplikace pro úpravu fotografií pomocí grafických filtrů tak populární, je prostý. Instagram a jemu podobné programy umožňují zamaskovat nekvalitní fotografie.

Díky napojení na sociální sítě (nebo vlastním sociálním funkcím) potom umožňují prezentovat vlastní díla na veřejnosti. Na úpravy ani na sdílení fotografií není Instagram nutný. K dispozici jsou desítky podobných aplikací. My jsme vybrali takové, které si zaslouží vaši pozornost.

Pokud se chcete pustit do úprav svých fotografií ze smartphonů, zkuste to nejprve s tlačítkem smazat - špatné obrázky prostě vymažte. Ty zajímavé zkuste upravit nejprve jen změnou nastavení expozice nebo retuší červených očí.

Až pokud není zbytí, můžete použít filtry, které z kvalitního ostrého snímku udělají rádoby historický artefakt. Opravdu zajímavé výsledky nabízejí hlavně dva postupy - tilt-shift tedy efekt miniaturizace změnou hloubky ostrosti a perspektivy.

iPhoto (iPhone, iPad), 100 Kč
Placená aplikace iPhoto pro iPad a iPhone nabízí “instagramové” funkce jako jednu z několika záložek. Nabídka filtrů obsahuje všechny obvyklé hrátky s barevností a ostrostí, navíc přidává méně tradiční umělecké efekty, které fotografii opticky převedou například na olejomalbu. Mnohem užitečnější jsou tradiční nástroje na úpravu fotografií včetně změny vyvážení bílé nebo nástrojů pro tradiční retuši. Možnosti sdílení jsou průměrné. Aplikace přímo podporuje Twitter, Facebook a obrázkovou síť Flickr. Navíc ale Apple přidal funkci deníků pro vytváření webových galerií - deníků. Ty fungují skvěle, ale chybí jednoduchý webový přístup, nutná je znalost přímého odkazu.

Hipstamatic (iPhone, iPad), 40 Kč
Hipstamatic je duchem nejblíže Instagramu, ale zásadně se liší přístupem - efekt totiž uživatel nevybírá po pořízení fotografie, ale před stiskem spoušti. Ovládání je hodně odlišné. Hipstamatic vypadá jako starý fotoaparát, u kterého uživatel mění objektivy, typ filmu a blesk - kombinací těchto faktorů pak snímky získávají charakter vybledlých fotografií z doby před čtyřiceti lety. Aplikace umí posílat snímky i do sítě Instagramu a také na Twitter, Facebook a do vlastních soutěží. Podobně funguje i Retro Camera pro iOS a Android.

Snapseed, (iPhone, iPad) 100 Kč
Snapseed je podobně jako iPhoto komplexní editor fotografií s nabídkou různých efektů. Nechybí ani nástroje pro úpravu perspektivy a hloubky ostrosti, dobře funguje i automatická úprava fotografie na základě analýzy histogramu. Od konkurence se Snapseed odlišuje povedeným ovládáním, ve kterém pohyb prstem do stran určuje intenzitu vybraného efektu.

Pixlr-o-Matic (iPhone, iPad, Android), zdarma
Na vlnu “kazítek” fotografií naskočil i renomovaný tvůrce profesionálních grafických programů Autodes. Pixlr-o-matic nabízí těžko uvěřitelné dva miliony kombinací efektů, z nichž většina kvalitu fotografie spolehlivě sníží. Kromě efektů připomínajících staré fotoaparáty nabízí Autodesk i přidání artefaktů - světelných čar, odlesků. Nechybí ani efekt zmačkaného papíru. Základní nabídka (nepřeberná) je zdarma, další je možné dokoupit za 20 korun. V nabídce sdílení vyniká možnost umístění upravených obrázků do online úložiště Dropbox.

Paper Camera (iPhone, iPad, Android), 20 Kč iOS, 35 Kč Android
Paper Camera umí podobně jako prostředí Sense pro telefony HTC přidávat živý náhled pořizovaných snímků na velké ploše. Umělecké efekty včetně komiksového tisku nebo pastelové kresby umí přidávat i na video.

Camera+ (iPhone, iPad), 20 Kč
Aplikace pro iPhone použitelná i na iPadu na sebe bere kompletní proces pořízení a zpracování fotografií. Oproti základní ovládací aplikaci k fotoaparátu nabízí například možnost trvalého zapnutí přisvětlovací diody pro přesnější expozici nebo samospoušť a sériové snímání. K dispozici je také spíše zbytečný digitální zoom. Úpravy fotografií jsou standardní - od opravy expozice až po barevné a náladové filtry a rámečky.

HTC Sense (HTC), zdarma
Úpravy fotografií jsou důležité i pro výrobce telefonů. Google výrazně rozšířil možnosti nativní aplikace v Androidu 4.0, ale HTC šlo u své nové řady telefonů One ještě dál. Hlavní zajímavostí je možnost nastavit filtr už při fotografování, takže je hned zřejmé, jak bude výsledná fotografie vypadat.

TiltShift Generator for iPad (iPad), 60 Kč
Někdo chce být trpaslíkem, majitelé iPadů mají šanci stát se obrem a zmenšit svět kolem sebe. Pomáhá v tom aplikace TiltShift Generator. Jak funguje? Složitě se to popisuje: v aplikaci si otevřete fotografii (používat kameru iPadu 2 zatím aplikace neumí) a na vybrané místo zaostříte - zbytek aplikace se lehce rozostří. Výsledný efekt vypadá, jako byste místo automobilu vyfotili jeho model. Pro iPhone existuje zkušební bezplatná aplikace, až jí vyzkoušíte, tak si na 90 procent koupíte plnou pro iPad.

Color FX Pro (Android, iPad, iPhone), 20 Kč
Fotky jako od profíka? Někdy stačí opravdu málo - téměř dokonalých efektů, které vypadají jako od profesionálního grafika, se dá dosáhnout poměrně snadno. Ukazuje to i Color FX Pro, což je aplikace, která umí kouzlit s barvami. Z fotografií můžete udělat omalovánky nebo z fotky udělat černobílou a prstem jenom na klíčových místech obnovit původní barvu. Jak jinak zařídit, abyste ve skupinové fotografii opravdu vynikli?

Piictu (iPhone, iPad), zdarma
V záplavě fotoaplikací je možné najít i české pokusy. Piictu je sociální síť založená na seskupování tématických obrázků. Otec projektu Robin Raszka pro Piictu získal téměř milion dolarů, ale aplikace a sociální síť kolem ní působí opuštěně. Mezi nejpopulárnější skupiny dne patří třeba skupina "Díry v mých riflích" s 11 obrázky.