Galaxy S III možná není nejlepší telefon s Androidem na trhu. Z technického hlediska totiž Samsung v základních parametrech jen dohnal konkurenci a naplnil to, co se od něj čekalo. Za přibližně 15 tisíc korun bude od 4. června Galaxy S III na špičce nabídky i v českých obchodech.

Galaxy S III se nesnaží tvářit jako supertelefon. Je to prostě špičkový telefon, který větší důraz než na technické parametry klade na používání. Podobně, jako to dělá s úspěchem Apple. Stejně tak bude Samsung bojovat i s nabídkou příslušenství, které bude vyrábět sám. V nabídce bude i krásná dockovací reprosoustava s elektronkami.

Galaxy S III logicky míří mezi absolutní špičku mobilních telefonů bez ohledu na systém a výrobce. Podobně jako Panasonicu se Samsungu podařilo dostat obrovský displej do malých rozměrů telefonu. Jemná zakřivení těla telefonu připomínají Galaxy Nexus nebo HTC X One a dobře se i přes svou velikost drží v ruce.

video: První dojmy z Galaxy S III (video)
Galaxy.mov.jpg

Samotný displej vypadá lépe než většina AMOLED displejů na trhu – má lépe nastavené barvy, jsou přirozenější, nekřičí tolik, výhoda „černé černé“ přitom zůstává, stejně jako vysoký jas. Oproti AMOLED displejům s nižším rozlišením má Galaxy S III i menší problém se zubatostí písmen – vyšší rozlišení nedostatek pentile matice prakticky eliminovalo.

Samsung v případě štíhlého těla Galaxy S III vsadil na plasty, na keramiku nedošlo, a to je určitě škoda. Trochu zbytečné se zdají být barevně odlišené hrany telefonu – falešný chrom na bílém modelu a šedý pruh na tmavě modré variantě se ale podle reakcí účastníků akce v Londýně líbil.

Navrch nad konkurencí má Samsung v kapacitě pro ukládání dat. Na trh uvádí tři modely s kapacitou 16, 32 a 64 GB a všechny modely podporují ještě paměťové karty s kapacitou až 64 GB.

Výměnná je i baterie, což znamená další výhodu oproti části konkurence, stejně jako kapacita zvýšená na 2100 mAh. Telefon by měl díky použití AMOLED displeje a vyladěné správě spotřeby vydržet více, než na co jsou uživatelé špičkových smartphonů zvyklí.

Přirozené ovládání

Samsung opravdu nevěnoval žádný prostor popisu operačního systému. Ano, Galaxy S III běží na Androidu 4.0, ale to podle Samsungu není důležité. Hlavní je, jak se telefon ovládá. Korejská firma se snažila co nejvíce odlišit od konkurence na poli Androidu a zároveň se přiblížila tomu, co nabízí Apple.

Nejvíce je to samozřejmě vidět na technologii S-Voice, která může být jen těžko podobnější Siri od Applu nebo hlasovému ovládání Kinectu od Microsoftu. Stejně jako Siri i S-Voice podporuje pouze několik světových jazyků, ale podle informací z českého zastoupení Samsungu bychom se měli podpory češtiny dočkat před Vánoci.

První dojmy z S-Voice jsou zatím rozporuplné. Výraznou vinu na tom má prostředí, kde jsme telefony testovali. V tom hluku, který vydávalo několik tisíc lidí, bylo pro telefon těžké rozlišit povely. Ale i když telefon správně zachytil příkaz, neodpověděl správně, když jsme se ptali na počasí v ČR, na displeji správně přepsal dotaz, ale poskytl předpověď počasí pro Fulham místo Prahy.

Mnohem lépe fungovaly chytré reakce telefonu na okolí – například automatické vytočení čísla, pokud jste z pohledu na SMS přiložili telefon k uchu. Kombinace údajů z pohybového senzoru a proximitního senzoru stačila, aby telefon sám zahájil hovor.

Podobně telefon například sleduje polohu očí a podle ní mění orientaci obrazu nebo udrží obrazovku zapnutou. Pochvalu si pak Samsung zaslouží i za zachování tlačítek, na která jsou uživatelé zvyklí ze starších verzí androidu. Fyzické „hlavní“ tlačítko patří k Samsungu a při ovládání telefonu poslepu slouží jako důležitý orientační bod.

Video viditelné všude

Další novinkou je nový způsob sdílení videa, který vyžaduje speciální přijímač k televizorům (v budoucích modelech bude pravděpodobně součástí televizorů Samsung). Technologie funguje stejně jako AirPlay Mirroring u Applu a umožňuje zobrazit přes WiFi na velké obrazovce aktuální obraz z telefonu.

Videa se týká i další vylepšení operačního systému – možnost přehrávat video nebo obraz z jiné aplikace formou Picture in Picture. Vypadá to sexy, funguje to bezvadně, ale je to trochu zbytečné. Pokud chcete například pokračovat ve sledování filmu a mezitím třeba přečíst a odpovědět na e-mail, budete s malým oknem videopřehrávače muset několikrát pošoupnout.

Fotoaparát s nedostatky

Nejméně spokojenosti vzbuzuje fotoaparát. Samsung použil snímač s 8MPx rozlišením, který používá stejnou technologii zpětného osvícení jako Apple nebo HTC One X. Výsledky ale nejsou přesvědčivé. Kontrolní snímky v šeru vyšly na Samsungu neostře a za denního světla jsme neměli možnost fotit.

Na závěry je ale brzy, telefon má ještě měsíc do zahájení prodeje a do té doby se může ještě kvalita fotografií hodně změnit. Ale také nemusí. S kvalitou fotografií i nadále bojuje třeba právě HTC i přes hlasité sliby zásadního zlepšení.

Otazníky a lahůdky na konec

Samsung mlčel o operačním systému a příliš se nevěnoval ani použitému procesoru. Evropští zákazníci dostanou Galaxy S III s vlastním procesorem Samsungu, který má čtyři jádra a podle syntetických testů nabídne vysoký výkon (a práce s telefonem měsíc před zahájením prodeje byla plynulá a bez zádrhelů).

V USA a Koreji ale Samsung stejně jako HTC nabídne svůj telefon s jiným procesorem. Stejně jako u HTC to bude nejspíše Snapdragon S4 od Qualcommu, a to kvůli podpoře sítí standardu 4G. Qualcomm má totiž jako jediný výrobce řešení, které na jednom čipu nabízí procesor i podporu 4G sítí, která je v USA letos největším tahákem.

Nakonec si ale Samsung zaslouží i poklonu. Představil totiž příslušenství, které majitelům Galaxy S III budou možná závidět i hudbou posedlí majitelé zařízení od Applu – dockovací stanice Samsung s klasickými elektronkami vypadala výborně. Zvuk kvůli podmínkám v hale posoudit nemůžeme, ale sázka na takhle kvalitní příslušenství je to, co výrobcům androidu zatím chybělo.