reklama
reklama
4. 5. 2012 | poslední aktualizace: 5. 5. 2012  09:03
První dojmy z Galaxy S III

Samsung s Galaxy S III technicky konkurenci nepřekoná, výhodu bude mít v ovládání

Žádné zmínky o Androidu, ale důraz na vlastní malá i velká vylepšení. Představení telefonu Galaxy S III bylo působivé stejně jako samotný telefon. Tenká Galaxy S III v ideálním případě pojme až 128 GB dat a je hodně rychlá.
Čtěte více o: Samsung | Android | smartphone
GALAXY S III
GALAXY S III
foto:

Galaxy S III možná není nejlepší telefon s Androidem na trhu. Z technického hlediska totiž Samsung v základních parametrech jen dohnal konkurenci a naplnil to, co se od něj čekalo. Za přibližně 15 tisíc korun bude od 4. června Galaxy S III na špičce nabídky i v českých obchodech.

Galaxy S III se nesnaží tvářit jako supertelefon. Je to prostě špičkový telefon, který větší důraz než na technické parametry klade na používání. Podobně, jako to dělá s úspěchem Apple. Stejně tak bude Samsung bojovat i s nabídkou příslušenství, které bude vyrábět sám. V nabídce bude i krásná dockovací reprosoustava s elektronkami.

reklama

Galaxy S III logicky míří mezi absolutní špičku mobilních telefonů bez ohledu na systém a výrobce. Podobně jako Panasonicu se Samsungu podařilo dostat obrovský displej do malých rozměrů telefonu. Jemná zakřivení těla telefonu připomínají Galaxy Nexus nebo HTC X One a dobře se i přes svou velikost drží v ruce.

video: První dojmy z Galaxy S III (video)
Galaxy.mov.jpg

Samotný displej vypadá lépe než většina AMOLED displejů na trhu – má lépe nastavené barvy, jsou přirozenější, nekřičí tolik, výhoda „černé černé“ přitom zůstává, stejně jako vysoký jas. Oproti AMOLED displejům s nižším rozlišením má Galaxy S III i menší problém se zubatostí písmen – vyšší rozlišení nedostatek pentile matice prakticky eliminovalo.

Samsung v případě štíhlého těla Galaxy S III vsadil na plasty, na keramiku nedošlo, a to je určitě škoda. Trochu zbytečné se zdají být barevně odlišené hrany telefonu – falešný chrom na bílém modelu a šedý pruh na tmavě modré variantě se ale podle reakcí účastníků akce v Londýně líbil.

Navrch nad konkurencí má Samsung v kapacitě pro ukládání dat. Na trh uvádí tři modely s kapacitou 16, 32 a 64 GB a všechny modely podporují ještě paměťové karty s kapacitou až 64 GB.

Výměnná je i baterie, což znamená další výhodu oproti části konkurence, stejně jako kapacita zvýšená na 2100 mAh. Telefon by měl díky použití AMOLED displeje a vyladěné správě spotřeby vydržet více, než na co jsou uživatelé špičkových smartphonů zvyklí.

Přirozené ovládání

Samsung opravdu nevěnoval žádný prostor popisu operačního systému. Ano, Galaxy S III běží na Androidu 4.0, ale to podle Samsungu není důležité. Hlavní je, jak se telefon ovládá. Korejská firma se snažila co nejvíce odlišit od konkurence na poli Androidu a zároveň se přiblížila tomu, co nabízí Apple.

Nejvíce je to samozřejmě vidět na technologii S-Voice, která může být jen těžko podobnější Siri od Applu nebo hlasovému ovládání Kinectu od Microsoftu. Stejně jako Siri i S-Voice podporuje pouze několik světových jazyků, ale podle informací z českého zastoupení Samsungu bychom se měli podpory češtiny dočkat před Vánoci.

První dojmy z S-Voice jsou zatím rozporuplné. Výraznou vinu na tom má prostředí, kde jsme telefony testovali. V tom hluku, který vydávalo několik tisíc lidí, bylo pro telefon těžké rozlišit povely. Ale i když telefon správně zachytil příkaz, neodpověděl správně, když jsme se ptali na počasí v ČR, na displeji správně přepsal dotaz, ale poskytl předpověď počasí pro Fulham místo Prahy.

Mnohem lépe fungovaly chytré reakce telefonu na okolí – například automatické vytočení čísla, pokud jste z pohledu na SMS přiložili telefon k uchu. Kombinace údajů z pohybového senzoru a proximitního senzoru stačila, aby telefon sám zahájil hovor.

Podobně telefon například sleduje polohu očí a podle ní mění orientaci obrazu nebo udrží obrazovku zapnutou. Pochvalu si pak Samsung zaslouží i za zachování tlačítek, na která jsou uživatelé zvyklí ze starších verzí androidu. Fyzické „hlavní“ tlačítko patří k Samsungu a při ovládání telefonu poslepu slouží jako důležitý orientační bod.

Video viditelné všude

Další novinkou je nový způsob sdílení videa, který vyžaduje speciální přijímač k televizorům (v budoucích modelech bude pravděpodobně součástí televizorů Samsung). Technologie funguje stejně jako AirPlay Mirroring u Applu a umožňuje zobrazit přes WiFi na velké obrazovce aktuální obraz z telefonu.

Videa se týká i další vylepšení operačního systému – možnost přehrávat video nebo obraz z jiné aplikace formou Picture in Picture. Vypadá to sexy, funguje to bezvadně, ale je to trochu zbytečné. Pokud chcete například pokračovat ve sledování filmu a mezitím třeba přečíst a odpovědět na e-mail, budete s malým oknem videopřehrávače muset několikrát pošoupnout.

Fotoaparát s nedostatky

Nejméně spokojenosti vzbuzuje fotoaparát. Samsung použil snímač s 8MPx rozlišením, který používá stejnou technologii zpětného osvícení jako Apple nebo HTC One X. Výsledky ale nejsou přesvědčivé. Kontrolní snímky v šeru vyšly na Samsungu neostře a za denního světla jsme neměli možnost fotit.

Na závěry je ale brzy, telefon má ještě měsíc do zahájení prodeje a do té doby se může ještě kvalita fotografií hodně změnit. Ale také nemusí. S kvalitou fotografií i nadále bojuje třeba právě HTC i přes hlasité sliby zásadního zlepšení.

Otazníky a lahůdky na konec

Samsung mlčel o operačním systému a příliš se nevěnoval ani použitému procesoru. Evropští zákazníci dostanou Galaxy S III s vlastním procesorem Samsungu, který má čtyři jádra a podle syntetických testů nabídne vysoký výkon (a práce s telefonem měsíc před zahájením prodeje byla plynulá a bez zádrhelů).

V USA a Koreji ale Samsung stejně jako HTC nabídne svůj telefon s jiným procesorem. Stejně jako u HTC to bude nejspíše Snapdragon S4 od Qualcommu, a to kvůli podpoře sítí standardu 4G. Qualcomm má totiž jako jediný výrobce řešení, které na jednom čipu nabízí procesor i podporu 4G sítí, která je v USA letos největším tahákem.

Nakonec si ale Samsung zaslouží i poklonu. Představil totiž příslušenství, které majitelům Galaxy S III budou možná závidět i hudbou posedlí majitelé zařízení od Applu – dockovací stanice Samsung s klasickými elektronkami vypadala výborně. Zvuk kvůli podmínkám v hale posoudit nemůžeme, ale sázka na takhle kvalitní příslušenství je to, co výrobcům androidu zatím chybělo.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Parametry (indra)
Perfektní telefon, Koho by zajímaly parametry, může se mrknout...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
klasika (Jane Teki)
Hádka o ničem nad reportáží, která vyčerpávajícím způsobem posouvá...
Na tychto telefonoch..... (anonym)
............vlastne smartphonoch.......mi najviac vadi ...........Android,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama