reklama
reklama
3. 4. 2013 | poslední aktualizace: 3. 4. 2013  19:11
Motorola DynaTAC: 40 let prvního mobilu

Mobilní telefon právě oslavil 40. narozeniny. Motorola, v níž vznikl, je na ústupu

První hovor z mobilního telefonu byl lehce jízlivý a samolibý. Viceprezident Motoroly jím popíchl svého konkurenta z Bell Labs. Po čtyřiceti letech jsou telefony všudypřítomné a volání už není jejich primární funkce.
Čtěte více o: telefon | mobilní telefon | Motorola
Motorola DynaTAC 8000X
Motorola DynaTAC 8000X
foto: Motorola

První mobilní telefon na světě vyvinula americká společnost Motorola jako další etapu vývoje rádií a vysílaček. První veřejný hovor z telefonu DynaTAC proběhl 3. dubna v New Yorku, když Martin Cooper z Motoroly zavolal šéfovi vývoje konkurenčních Bell Labs, aby mu oznámil, že se účastní historického okamžiku.

Legendární DynaTAC vážil přibližně jeden kilogram a jeho akumulátor umožňoval podle oficiálních údajů 35 minut hovoru. V praxi byla doba hovoru ještě kratší, jak je u telefonů obvyklé. Zato doba nabíjení byla dostatečně dlouhá – deset hodin.

reklama

Motorola prožila slavnou minulost v oblasti telekomunikací. Poslední vrchol přišel s telefonem RAZR, ikonicky tenkým telefonem typu V (další prvenství Motoroly, první véčko na světě byla Motorola StarTAC), který svým názvem i designem odkazoval k břitvě. Motorola následně udělala ještě jeden historický krok – jako první výrobce telefonů kompletně přešla na výrobu telefonů s Androidem.

Zatímco se ale telefonům, a zejména těm chytrým, od nástupu iPhonu extrémně daří, Motorola upadá, a nepomohlo jí zatím ani spojení s Googlem, který amerického výrobce telefonů koupil, aby získal přístup k obrovskému portfoliu patentů spojených s mobilními technologiemi.

Motorola je i pod Googlem ztrátová a nepředstavila žádný telefon, který by mohl technologickými parametry konkurovat špičce v podání iPhonu, série Galaxy S nebo Xperia Z. Z českého trhu se Motorola stáhla již před několika lety.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
v tom clanku je nekolik bludu (bubblelife)
a jeden z nich je ze Motorola jako privni kompletne presla na...
Mobilní telefon právě oslavil 40. narozeniny. Motorola, v níž vznikl, je na ústupu (anonym)
Google ještě do vývoje v Motorole nestačil příliš promluvit, nyní...
Motorola byla prvni ale Nokia je evropsky upadek. (Thyronx)
o tom se radeji iHNus nezminuje. Nokia nepredstavuje vubec nic...
Motorola upadá (ps)
už minimálně 20 roků, na druhou stranu produkty toho úpadku obohatila...
No to vis ze jo trumpeto. (Mahler)
Motorola upada minimalne 20 roku. Kam na to chodis?
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama