reklama
reklama
1. 5. 2013 | poslední aktualizace: 30. 4. 2013  16:38
Změňte svůj telefon k nepoznání

Změňte svůj telefon k nepoznání: 8 aplikací, které odemknou nové možnosti chytrých zařízení

Ideální je, když telefon nebo tablet funguje perfektně už při vybalení. V praxi ale jedno prostředí nemusí vyhovovat všem. Abyste snáze našli vhodnou podobu pro svůj telefon, vyzkoušeli jsme hned osm různých aplikací, které mobil zásadně promění.
Čtěte více o: smartphone | aplikace | Android | iOS | Windows
Go Launcher EX Hello Kitty jpg
Go Launcher EX Hello Kitty jpg
foto: Otakar Schön

Každý den v týdnu jiný smartphone, někdy i dva. Majitelé chytrých zařízení s Androidem mají ve srovnání se svými protějšky, iPhony či telefony s Windows Phone, spoustu možností, jak změnit prostředí svého mobilu. Téměř libovolný telefon se systémem od Googlu se může alespoň na oko proměnit v iPhone, Lumii od Nokie nebo třeba v zařízení, které jako by vypadlo z Matrixu nebo kresleného filmu.

Majitelé telefonů s jinými operačními systémy mají mnohem nudnější vyhlídky. Změnit vzhled a fungování telefonu je náročné nebo nemožné, místo proměny telefonu se vzhled a funkce dají měnit jen spuštěním samostatné aplikace, která se snaží nahradit úvodní obrazovku.

reklama

Změnit telefon je možné i v přísně kontrolovaném prostředí iOS nebo Windows Phone. Má to ale háček – vzhled a chování systému změnit nejde, takže jde jen o to, že uživatel používá místo domácí obrazovky telefonu samostatně spuštěnou aplikaci. Takové řešení nabízí třeba Google Search se službou Google Now pro iOS nebo aplikace od HTC, která ve Windows Phone 7 simuluje prostředí Sense, známé z Androidu.

My jsme pro vás vybrali dvě aplikace, které umí změnit alespoň trochu Windows Phone a iOS, a také šest takzvaných launcherů, které nahrazují standardní prostředí telefonů s Androidem.


Android

Facebook Home (zdarma)
Pravděpodobně první launcher (aplikace, která mění vzhled domovské stránky a upravuje či doplňuje některé další funkce telefonu), který získá místo v telefonech běžných uživatelů, je Facebook Home. Facebook Home je hodně zjednodušeně hezký spořič obrazovky, který ukazuje aktuální příspěvky ze sociální sítě, po odemčení telefonu pak nabízí rychlou možnost napsat nový příspěvek.

Součástí Facebook Home je také integrace aplikace Facebook Messenger hlouběji do systému, takže se v jedné aplikaci spojují SMS a vzkazy na Facebooku podobně, jako to dělá iMessage od Applu. Facebook Home ale zároveň schovává upozornění na e-maily nebo zprávy z jiných sociálních sítí, v základním nastavení totiž neukazuje notifikační lištu, která je nedílnou součástí Androidu.

Facebook Home oficiálně funguje pouze na vybraných telefonech, jako jsou HTC One, Samsung Galaxy S III a Galaxy Note II. Neoficiálně šířená upravená verze umožní spuštění a pohodlný běh aplikace i na jiných telefonech, včetně Galaxy Nexu nebo Xperie T.

Go Launcher EX (zdarma)
Jeden z nejpopulárnějších Launcherů si už nainstalovalo více než 50 milionů lidí a několik desítek uživatelů z Česka,alespoň podle počtu stažení balíčku s českou jazykovou verzí. Go Launcher je v základní verzi standardně zdarma, ale součástí launcheru je instalace odkazů na stažení dalších aplikací, ze kterých mají vývojáři provizi, takže je nutné hlavní obrazovku nejprve vyčistit.

Hlavním lákadlem pro instalaci Go Launcheru EX se potom stává možnost grafických úprav. Pro launcher existují stovky grafických témat, včetně třeba Hello Kitty. Spousta témat je dostupná zdarma, ale například právě Hello Kitty přijde na několik desítek korun. Vybírat je možné z několika různých verzí, které se liší kvalitou provedení.

Nova Launcher (zdarma)
Jeden z nejpopulárnějších launcherů mezi pokročilejšími uživateli nabízí obrovské možnosti nastavení vzhledu telefonu nebo řazení aplikací. I v základu hned po instalaci na telefonech s vyšším rozlišením nabídne například možnost umístit na obrazovku několikanásobně více aplikací zmenšením ikon a lepším využitím místa. Maximum je mřížka 12 × 12 ikon, na plochu se tedy vejde 144 aplikací proti standardním dvaceti.

Mezi zajímavé funkce "navíc" patří například možnost umístit více programů do řádku nejdůležitějších aplikací, které se zobrazují na všech obrazovkách - přepínat mezi nimi lze posunem ikon prstem.

Vzhled telefonu je možné upravit s pomocí barevných schémat. Další možnosti rozšíření a úpravy systému přináší placená verze Nova Launcher Prime. Nejvýraznějším prvkem plné verze je možnost ovládat telefon s pomocí vícedotykových gest.

Big Launcher (200 Kč, demo zdarma)
Zatímco většina úprav telefonů s Androidem míří hlavně na technologické hračičky, v Česku vyvíjený Big Launcher má jiné ambice - snaží se usnadnit ovládání dotykových telefonů lidem se slabším zrakem. Big Launcher získal několik ocenění, například Vodafone Smart Accessibility Awards 2011 za to, že umožňuje používat chytré telefony i zrakově postiženým a seniorům.

Big Launcher využívá relativně velkou obrazovku chytrých telefonů k zobrazení velkých ikon pro přístup k hlavním funkcím telefonu, nabízí SOS tlačítko s možností rozeslat zprávy na předem připravená čísla i s GPS pozicí telefonu a vytočit číslo záchranné služby nebo jiné nastavené číslo.

Launcher 8 (zdarma)
Telefony s Windows Phone nejsou tak úspěšné, jak by si Microsoft nebo Nokia přáli, ale prostředí dříve označované jako Metro má něco do sebe. Dokládá to mimo jiné hned několik launcherů, které jednoduché pole dlaždic s živými ikonami přinášejí na Android. Populární Launcher 8 kopíruje vzhled a část funkcí nejnovější verze Windows Phonu 8. Živé dlaždice s aktuálními informacemi v tomto případě nahrazují widgety – miniaplikace určené pro připnutí na základní obrazovku telefonů s Androidem.

Launcher 8 umí i věci, které Windows Phone zatím nezvládá. Dlaždicím je možné nastavit libovolnou barvu a také průhlednost, takže pod nimi může prosvítat tapeta. Stejně jako na Windows Phonu je možné na hlavní obrazovku připnout libovolné aplikace a následně zobrazit všechny nainstalované programy posunutím prstu zprava doleva. Zároveň se ale Launcher 8 při přesunu dlaždic snadno „rozpadá“ a obecně je jeho správné nastavení náročnější na trpělivost.

Holo Launcher (zdarma)
Populární Holo Launcher je určený zejména starším telefonům s Androidem ve verzi 2.x. Hlavním přínosem tohoto nástroje pro změnu vzhledu je totiž úprava starších verzí Androidu tak, aby vypadaly jako modernější Android 4.0 s takzvaným Holo vzhledem, který sází na jednodušší typografii a kombinaci černého pozadí s modrými prvky.

Stejně jako většina launcherů s pokročilejšími funkcemi, i Holo Launcher nabízí možnost změnit počet ikon zobrazovaných na domácích obrazovkách. Díky optimalizaci a jednoduchosti pak zrychluje fungování levnějších starších telefonů ve srovnání s originálním nastavením, které telefony často zbytečně zatěžuje. Další výhodou je kompletní český překlad.

Holo Launcher doplňuje také aplikace Holo Locker, která mění vzhled zamykací obrazovky. Pro novější telefony je pak určený Holo Launcher HD, který využívá prvky Androidu ve verzi 4.1.

Windows Phone a iOS

iClone (21 Kč)
Windows Phone, podobně jako iOS, nepodporuje úpravy vzhledu a chování systému, takže se změny musejí odehrávat v rámci konkrétní aplikace. iClone tak vlastně simuluje iPhone uvnitř Windows Phone. Po spuštění se objeví simulovaná odemykací obrazovka a uvnitř samotné aplikace jsou připravené ikony, které vypadají stejně jako na iOS, ale které odkazují k aplikacím v rámci Windows Phone. Z falešného iPhonu se lze dostat k e-mailům, telefonním hovorům, na
Facebook a samozřejmě také k přehrávání hudby.

Nutno podotknout, že za omezenou a vizuálně ne úplně přesnou (kvůli jinému rozlišení a velikosti displeje) kopii iOS je i 21 korun moc.

Launch Center Pro (4,49 Eur)
Asi nejblíže k tomu, aby se iPhone bez zásahu do operačního systému proměnil v trochu jiné zařízení, má aplikace Launch Center Pro, která nabízí možnost spouštět aplikace trochu jiným způsobem než ze základní obrazovky. Kromě spouštění aplikací totiž nabízí možnost otevřít konkrétní akci v dané aplikaci. Například u Instagramu to znamená, že se po kliknutí na ikonu otevře rovnou okno fotoaparátu místo uvítací obrazovky.

Omezení stanovená Applem znemožňují úplnou integraci Launch Centra Pro do systému, takže je pro každé použití nutné aplikaci znovu spustit, respektive se do ní vrátit dvojitým stiskem tlačítka Home a výběrem z aktivních aplikací. Přínos Launch Centra záleží na tom, kolik z podporovaných aplikací používáte a jak si celý systém nastavíte.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
iOS (Erik)
Myslel jsem, že iOS upravím jailbreakem... Ale asi ne...
Re: Změňte svůj telefon k nepoznání: 8 aplikací, které odemknou nové možnosti chytrých zařízení (Pete)
To nevím. Já měl JB v roce 2007 na prvním iPhone, který u nás...
změna za 1 vteřinu (anonym)
Dejte mi kladivo a během vteřiny změním telefon k nepoznání !!!
Změňte svůj telefon k nepoznání: 8 aplikací, které odemknou nové možnosti chytrých zařízení (Lenin)
Uz tak hnusny Android navic ted jeste v kombinaci s Facebook Home...
Re: Změňte svůj telefon k nepoznání: 8 aplikací, které odemknou nové možnosti chytrých zařízení (anonym)
to jsem rád, že to vím
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama