reklama
reklama
2. 10. 2013 | poslední aktualizace: 2. 10. 2013  23:54
Note 3 „švindluje“ v testech výkonu

Galaxy Note 3 „podvádí“ v benchmarcích, Samsung upravil chování telefonu

Note 3 od Samsungu obsazuje nejvyšší příčky v testech výkonu, kupodivu ale poráží i modely se stejným procesorem - několik řádků kódu zajistí, že výkon na potřebnou dobu patřičně naroste. Paradoxní přitom je, že by telefon vyhrál i poctivě.
Čtěte více o: Samsung | mobilní telefon | Android | benchmark
Samsung Galaxy Note 3
Samsung Galaxy Note 3
foto: Samsung

Jak je možné, že je Galaxy Note 3 o tolik rychlejší než LG G2, když mají tak podobnou výbavu? Stejnou otázku si při testech položili i redaktoři arstechnica.com, a zjistili, že vlajková loď od Samsungu tak trochu podvádí.

Benchmarky by měly měřit výkon při chování srovnatelném s běžným provozem, kdy je aktivní jen jedno jádro a celý procesor je podtaktovaný na 300 MHz kvůli úspoře energie. Pokud ale zapnete některý z populárních benchmarků, aktivuje Note 3 všechna jádra a zvýší frekvenci na maximálních 2,3 GHz. Výsledky jsou pak až o 20 % lepší.

reklama

Redaktoři zkusili zkompilovat aplikaci s benchmarkem pod jiným názvem, a okamžitě dostali standardní výsledky, Note se choval podle očekávání. Podobným obviněním ze zkreslování výsledků přitom čelil Samsung i v minulosti (u grafického čipu mezinárodní verze Galaxy S4), kdy omlouval umělé navyšování výkonu tím, že podobně se telefon chová i v jiných aplikacích, například v prohlížeči, fotoaparátu nebo galerii, aby šetřil baterii a vyzařoval méně tepla.

Stejný benchmark s jiným jménem na Galaxy Note 3

Vlevo původní benchmark, vpravo úplně stejný, ale se změněným jménem. Tři jádra procesoru jsou nyní offline. Zdroj: http://arstechnica.com

Tentokrát se ale redaktorům podařilo rozkompilovat soubory použitého Androidu a dostat se až ke kódu, který navyšování výkonu spouští. Zjistili, že jsou v něm explicitně vyjmenované nejpoužívanější a nejpopulárnější benchmarky – zařízení zjevně kromě CPU upravuje výkon i u grafického čipu. Galerie a další zmiňované aplikace sice také mají specifická nastavení, ale s „benchmark modem“ se nemůžou srovnávat.

Redaktoři následně nainstalovali přejmenované verze ostatních aplikací, a průměrně dosáhnul Samsung o 20 % nižšího skóre než předtím. Paradoxní je přitom to, že i po odstranění neférové pomoci je Note 3 podle měření arstechnica.com rychlejší než LG G2, celá aféra je tedy vlastně i z pohledu Samsungu zbytečná.

Jiné zdroje pak naznačují, že Samsung není jediný výrobce, jehož zařízení se takto chová. Podle Slashgear.com nestandardně navyšují výkon například i HTC One nebo právě LG G2.

Autoři: Zdeněk Král
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
K cemu ty uvozovky? Vzdyt to JE normalni podvod. (Nm)
Predstavte si ten neskutecny povyk, kdyby tohle udelal Apple....
Galaxy Note 3 „podvádí“ v benchmarcích, Samsung upravil chování telefonu (Martin)
"redaktorům podařilo rozkompilovat soubory". :) to je hlod.
nechapu (nerw)
proc ten telefon neni standardne pustenej na plny kotel? to by...
Re: Galaxy Note 3 „podvádí“ v benchmarcích, Samsung upravil chování telefonu (anonym)
Protože by jeho životnost šla rychle do kopru a prodělali by gatě...
to chcete rict (nerw)
ze by se ten procesor opotreboval jako motor auta? nebo by se...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama