reklama
reklama
7. 5. 2014 | poslední aktualizace: 8. 5. 2014  12:39
Mobilní televize O2TV Go vypadá lákavě

První dojmy: Aplikace O2TV Go nabízí živé vysílání, pro sledování mobilní televize stačí i 3G

Dvacet televizních kanálů legálně v telefonu nebo tabletu? S mobilní televizí O2TV Go můžete mít s sebou Fandu, “déčko” nebo CNN. Hlavním nepřítelem mobilního sledování televize budou omezené datové tarify, slabinou povedené služby je také zvuk.
2014507181959
2014507181959
foto:

Sledování televizních kanálů na internetu dosud volně umožňovala jen Česká televize a také Nova, která má ale své vysílání zamknuté v placeném Voyu. Vysílání na internetu ale omezovala licenční ujednání, kvůli kterým některé pořady na internet nesmí. To se snaží změnit O2 se svou aplikací O2TV Go, ve které nabízí plnohodnotné živé vysílání televizních kanálů.

Aplikace od O2 má nyní dvě úrovně. Pro běžného uživatele se jeví jen jako televizní program s možností nakoupit filmy ve videotéce. Televizní vysílání pak “ožije” platícím zákazníkům O2TV, kterých je nyní zhruba 160 tisíc. Ti službu dostanou zdarma, s jejím zpoplatněním se ale do budoucna počítá. Jestli bude možné zaplatit si jen O2TV Go bez předplatného klasických televizních služeb, nechce nyní operátor komentovat.

reklama

V rámci jednoho předplatného zákazník může připojit až čtyři zařízení, podobně jako to má například aplikace HBO GO. Zařízení jsou pak propojená, a na mobilu je tak možné například zadat nahrávání a uložený pořad zhlédnout v televizi.

HN mají k dispozici přístup ke zkušební verzi aplikace. V ní je nyní dostupných 20 kanálů. Převážně se jedná o česky mluvící stanice z rodiny České televize, Novy i Primy, najdeme však i zahraniční zpravodajské kanály BBC a CNN. V přehledu jsou i sportovní kanály, jako je Eurosport, ale ty bohužel ukazují jen televizní program. Chybí i prémiové kanály, jako je HBO nebo Filmbox.

Po prvním dni používání můžeme říct, že přehrávání funguje poměrně plynule i při připojení přes pomalejší internet v 3G. Platí však, že se video občas zadrhne kvůli často přetíženým sítím a slabému pokrytí. Dobrou zprávou však je, že O2TV Go funguje i v konkurenčních mobilních sítích Vodafonu a T-Mobile. Je však možné, že datové přenosy v rámci sítě O2 budou plynulejší, protože O2 může videu ze své služby dát v síťovém provozu prioritu.

Obraz zatím bez HD

Kvalita obrazu je na displeji telefonu docela dobrá, s přihlédnutím k tomu, že všechna videa včetně filmů z placeného archivu, jsou dostupná pouze v SD rozlišení. V HD rozlišení jsou dostupné pouze filmy sledované přes settop box. Na pětipalcových telefonech je samozřejmě nižší rozlišení znát, ale to by bylo podobné při sledování záznamu televizního vysílání z MP4 souborů.

Systém podle rychlosti a typu připojení sám nastaví datovou náročnost přehrávání. Podle O2 by dvouhodinový film Rivalové měl spotřebovat kolem 460 MB dat při připojení přes 3G sítě a více než 900 MB na rychlejším LTE. Televizní noviny by odhadem měly z FUP uživatele ukrojit 188 nebo 375 MB podle připojení.

Kvůli náročnosti na datové přenosy budou uživatelé pravděpodobně používat O2TV Go hlavně při připojení přes wi-fi. I nejvyšší běžně nabízený tarif pro mobily od O2 má totiž limit 10 GB dat a stojí 550 korun. Uživateli by vydržel na 40 hodin sledování filmů nebo televize.

Zvuk na druhé koleji

Velkou slabinou živého vysílání v aplikaci je velmi nekvalitní zvuk. Bez ohledu na kvalitu připojení i reproduktorů či sluchátek je zvuk evidentně obětí snahy o snížení datového toku. To je hodně špatné rozhodnutí, i když ho půjde snadno napravit, pokud O2 přistoupí na argument, že pro vnímání kvality televizního vysílání je zvuk velice důležitý. Není to jen náš dojem, potvrzují to i nejrůznější studie a zkušenosti filmařů. 

Pro část uživatelů je škoda, že aplikace neumožňuje vysílání přehrávat v telefonu na pozadí, tak jak to umožňuje například hudební přehrávač, a při odchodu na plochu se video vypne. Není to takový nesmysl, jak se může zdát. Nejen, že spousta lidí používá televizní vysílání jako zvukovou kulisu, ale hlavně se přehrávání přeruší zbytečně i ve chvíli, kdy jen potřebujete rychle odpovědět na e-mail.

V telefonu je možné využívat i další funkce O2TV. V archivu operátora zůstávají pořady až 30 hodin po jejich odvysílání a v rámci přehrávání ve videu jde “přetáčet”.

Zákazníci budou moci aplikaci stáhnout do svých zařízení s Androidem (od verze 4.0) už 15. května. Zařízení od Applu s iOS 7 se pak dočkají do konce měsíce. Verze pro Windows se připravuje do budoucna. Zajímavá bude služba zejména v případě, že se O2 rozhodne nabízet ji bez návaznosti na svou "velkou" televizní službu jako placenou samostatnou alternativu k satelitní a kabelové televizi.

Autoři: Michal Kopřiva
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
První dojmy: Aplikace O2TV Go nabízí živé vysílání, pro sledování mobilní televize stačí i 3G (anonym)
Prolhanou ČT měli dávno zrušit!
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama