Apple se podle neoficiálních zdrojů chystá představit nový telefon, který nabídne lepší poměr ceny a výkonu. iPhone s označením iPhone SE má mít malou 4" obrazovku, ale proti aktuálnímu iPhonu 5s nabídne vedle čtečky otisků prstů také podporu platební technologie Apple Pay a výkonnější procesor Apple A9.

Nový iPhone se měl podle úvodních úniků informací představit už za 14 dní, patnáctého března. Nyní server Recode přinesl zprávu ověřenou z několika nejmenovaných zdrojů, že správné datum odhalení nových produktů je o týden později – v týdnu od 21. března, nejspíše v úterý 22. Úterky Apple volil pro oznámení telefonů nejčastěji. Podle některých spekulací by se nový telefon mohl začít prodávat hned následující pátek.

iPhone SE s bezkontaktním placením

O představení levnějšího iPhonu se spekulovalo už v minulosti, Apple ale po relativně neúspěšném modelu 5c zavedl novou produktovou strategii, kdy v nabídce drží hned tři generace svých telefonů s cenou odstupňovanou od 14 790 korun za iPhone 5s a 17 990 za iPhone 6 po 21 190 za iPhone 6s v základní konfiguraci se 16 GB paměti. Kromě toho Apple nabízí také větší varianty modelů iPhone 6 a 6s vždy ve třech variantách kapacity úložného prostoru.

iPhone 5s se díky nižší ceně stal populární vstupní branou do světa Applu, zejména mimo oficiální obchody Applu – i certifikovaní prodejci v ČR nabízejí iPhone 5s asi za jedenáct tisíc korun. Nová varianta má ale nabídnout Apple Pay, což je důležité v zemích, kde Apple placení mobilem nabízí. Apple také potřebuje zatraktivnit svou nabídku, protože začíná ztrácet dech. Prodeje iPhonů v posledním čtvrtletí reálně zaznamenaly meziroční pokles asi o tři miliony kusů, které Apple dodal do velkoobchodních skladů.

Nový model s výrazně výkonnějším procesorem, lepším fotoaparátem a možností bezkontaktně platit v obchodech by při zachování doporučené ceny 450 dolarů (aktuální cena iPhonu 5s v Apple Store) nepochybně přilákal více zákazníků, kterým ani u iPhonu 5s nevadí podprůměrné rozlišení displeje.

Název iPhone SE bez číslovky zvolil Apple podle serveru 9to5mac.com proto, aby pětka v názvu neodrazovala zákazníky. Kromě základní paměti 16 GB by měla být v prodeji i verze s kapacitou 64 GB. Šestnáct gigabajtů prostoru je u telefonů bez paměťových karet v dnešní době velmi málo, zejména v kombinaci s tím, že Apple nabízí bezplatně pouze 5 GB prostoru na zálohování dat v cloudu.

Menší iPad Pro

iPad Pro byl pro Apple odvážný krok s cílem oslovit náročné zákazníky. Velký iPad nabízel výkon srovnatelný s laptopy a extrémně jemnou obrazovku s rozlišením 2732 × 2048 bodů. Apple k němu vyrobil fyzickou klávesnici a dotykové pero Apple Pencil, ale pokles prodeje iPadů novinka nezastavila. Nyní chce Apple zkusit menší model, ale se stejnými vlastnostmi, tedy s vyšším výkonem, lepším zvukem, klávesnicí a s podporou dotykového pera schopného rozpoznat různé úrovně tlaku.  

S uvedením nového iPadu Apple údajně ukončí výrobu iPadu mini 2 a první generace iPadu Air.

Ani u nového iPhonu, ani u nového iPadu nelze čekat zásadní změnu cenové politiky, Apple totiž pro toto čtvrtletí plánuje zachování ziskové marže jako v předchozím období. Hrubá marže Applu jako celku se pohybuje kolem 40 procent, u iPhonů podle některých odhadů ještě výše.