Ještě před příchodem internetu měli lidé v práci v podstatě jen dvě možnosti, jak u počítače zabít čas, když se jim nechtělo pracovat. Menšina hrála miny, většina mastila karty pro jednoho – Solitaire. Díky tomu, že tyto hry tvořily součást operačního systému, zůstaly dostupné i ve firmách, kde si uživatelé nesměli nic instalovat.

Solitaire je zpátky jako součást Windows 10, ale to není vše. Microsoft nyní vydal svou karetní hru, kterou hraje 119 milionů lidí na počítačích, pro mobilní zařízení. Microsoft Solitaire Collection si mohou díky nové firemní strategii „Mobile first, cloud first“ zahrát stovky milionů majitelů iPhonů a telefonů s Androidem.

 Microsoft Solitaire Collection png3

Sada her vhodných k zabavení se během krátkých prostojů obsahuje pět variant karetních her pro jednoho. Nejznámější verzí je Klondike – klasický solitér, jak ho zná většina uživatelů Windows. Free Cell a Spider jsou variace na stejný princip, kdy musíte seřadit karty od nejvyšší k nejnižší či naopak. Další dvě varianty, Pyramid a TriPeaks pracují s počítáním hodnoty karet. V Pyramidě odstraňujete karty, pokud je jejich součet 13, s cílem zlikvidovat celou pyramidu. V Tripeaks se pak snažíte odstranit všechny karty tak, že odebíráte sestupně nebo vzestupně následující karty od té, kterou jste vynesli.

Aby Microsoft hráče udržel u svých karet co nejdéle, nabízí vedle volného hraní také systém výzev. Každý den připraví pět úloh, po jedné z každí varianty hry a s náhodně zvolenou obtížností. Vedle každý den se měnících výzev obsahuje hra také sadu úkolů pod označením Star Club, ale ta je zatím dostupná pouze ve verzi pro PC. Microsoft na mobilní verzi pracuje.

Microsoft Solitaire Collection2

Kromě toho je Solitaire svázaný se službou Xbox Live, takže obsahuje achievementy – virtuální medaile za dosažení určitých milníků ve hře, jako je například otočení 10 tisíc karet nebo hraní výzev každý den po dobu pěti dní nebo celého měsíce.

Microsoft Solitaire Collection má přes časem osvědčený půvab také méně povedené stránky. Tou první je fakt, že vám podobně jako hraní Pokémon Go bude vysávat baterii telefonu, tou druhou je přítomnost reklam. Aktuálně Microsoft nabízí na mobilech měsíční přístup k prémiové verzi zdarma. Poté bude hráčům ukazovat reklamy, nebo si nechá zaplatit asi 50 korun za verzi bez reklam. Nikoliv jednorázově, ale každý měsíc.