Největší dodavatel Applu, tchajwanský Foxconn, vsadil všechno na roboty. Firma už propustila 60 tisíc zaměstnanců a nahradila je stroji, nyní pokračuje v plánu plně automatizovat výrobu elektroniky. Firma celý proces rozplánovala do tří fází, v některých továrnách už přitom zkouší poslední krok – vyřazení lidí z výroby.

V prvním kroku Foxconn podle šéfa automatizační komise Dai Jia-penga nasazuje jednoúčelové roboty na stanoviště, kde je práce lidem nebezpečná nebo ji zaměstnanci nechtějí vykonávat, protože obtěžuje hlukem či zápachy. Druhá fáze už počítá s celými výrobními linkami, kde do sestavování produktů nezasahuje lidská ruka, pouze ty robotické. Plány firmy prozradil Jia-peng v rozhovoru pro Digi Times.

Cílem, ke kterému se firma blíží už v několika továrnách, je automatizace celé továrny s tím, že k dispozici bude pouze malé množství zaměstnanců: techniků, kteří budou zajišťovat provoz robotů, pracovníků v logistice. Lidský faktor bude hrát roli i při výstupní kontrole kvality, i když i ta je z větší části automatizovaná.

Firma aktuálně provozuje deset plně automatických výrobních linek. Na jedné roboti kompletně skládají počítače typu All-in-One a monitory, na jiné probíhá kompletní obrábění kovových součástek. V druhé fázi automatizace, tedy s plně robotickými linkami už je i továrna v Zhengzhou, kde Foxconn vyrábí až 500 tisíc iPhonů denně. Apple však plánuje snížení objednávek až o 10 procent kvůli slabšímu odbytu. Na základě zdrojů Nikkei to uvádí to server Mac Rumors. Slabší odbyt údajně hlásí dodavatelé Applu navzdory tomu, že iPhony opět během Vánoc v USA porazily v počtu aktivací telefony s Androidem.

Foxconn zatím nasadil více než 40 tisíc „Foxbotů“, strojů, které si firma vyvinula sama. Ročně zvládne Foxconn vyrobit dalších 10 tisíc robotů. S úplným nahrazením lidské práce ale Foxconn nepočítá, protože průmyslovým robotům chybí flexibilita, je nutné je vyvinout nebo alespoň pečlivě nastavit pro konkrétní úkol.