Populární Zenfony dostanou nového člena rodiny. Asus na veletrhu CES představí nové zařízení s označením Zenfone AR. Základní informace o novém telefonu přitom firmě utekly s dvoudenním předstihem. Asus se s novým modelem zařadí mezi výrobce s nejvýkonnějšími telefony.

Novinka nabídne Snapdragon 821, který má zajistit dostatek výkonu pro zobrazení virtuální reality i rozšířené reality, jež spočívá v projekci virtuálních objektů na záběry z fotoaparátu. Asus je teprve druhý výrobce, který do svého telefonu vloží technologii Google Tango. Díky ní funguje rozšířená realita přesněji, Takto vybavený telefon navíc umí měřit vzdálenosti v prostoru.

První údaje o telefonu Zenfone AR prozradil blog společnosti Qualcomm, který zveřejnil předem připravený článek dříve, než měl. V popisu však chybí většina informací o výbavě. Neznámá je zatím velikost obrazovky i její rozlišení nebo kapacita RAM. Dá se ale předpokládat, že půjde o větší telefon s úhlopříčkou 5,5“ a QHD rozlišením, které by lépe odpovídalo požadavkům na virtuální realitu.

Podpora funkce Daydream pak znamená, že telefon nabídne operační systém Android 7.0. Půl roku po vydání nové verze Androidu bude patřit k prvním. Nový Android zatím nabízí z nových telefonů LG V20 nebo Huawei Mate 9.

Kompletní specifikace a cenu představí Asus ve středu. Na druhou stranu už máme k dispozici i fotografii přístroje, kterou zveřejnil asi nejznámější „leaker“ Evan Blass na svém Twitteru.

Tango na začátku cesty

Technologie Tango má být největším lákadlem nového telefonu. Na místě je nicméně drobná skepse. V redakci jsme již mohli krátce testovat první telefon s touto technologií, Phab2 Pro od Lenova. Obří phablet s úhlopříčkou 6,4“ nás zatím nepřesvědčil. Jednak nemá dost výkonu, jednak samotné technologie Google Tango nabízí zatím jen omezené možnosti využití. Proti běžným telefonům nabízí možnost zobrazit vzdálenosti v prostoru, ale aplikací, které toto využívají, je naprosté minimum.

V nabídce jsou hry, které do vašeho bytu zasadí třeba zombie a vy je musíte postříkat barvami, nebo katalogy nábytku, který můžete virtuálně vyzkoušet, tedy hlavně zjistit, jestli se vám vejde do pokoje.

Celý projekt je však v podstatě ve stádiu betaverze. Tomu odpovídá i všudypřítomné upozornění na to, že zobrazené vzdálenosti a rozměry nemusí odpovídat realitě. Aby se Tango ujalo, potřebuje větší podporu vývojářů a k tomu je zase potřeba větší rozšíření telefonů s touto technologií. Asus a Lenovo nestačí. Možná nás ale Asus s Googlem příjemně překvapí.