Na oficiální čísla prodejů za poslední čtvrtletí roku 2016 si ještě musíme počkat, ale Apple má důvod pro opatrný optimismus. Díky ústupu Microsoftu z mobilního trhu a díky problémům Samsungu totiž iPhone posílil svou pozici na trhu téměř ve všech zemích, které sleduje společnost Kantar. Pokračuje pouze ústup z Číny, kde Apple meziročně ztratil přes pět procentních bodů z 25,3 procenta na 19,9 procenta trhu.

V USA Apple dodal hned tři nejprodávanější telefony: iPhone 7, iPhone 7 Plus a iPhone SE. Za nimi následovala Galaxy S7 a S7 Edge od Samsungu. Toto rozdělení nejúspěšnějších modelů naznačuje, že za růstem Applu v USA stojí neúspěch modelu Galaxy Note 7, který získal vynikající recenze a měl solidní úvodní prodeje, než jej Samsung stáhl z trhu kvůli problémům s bateriemi.

V dalších zemích, jako je Velká Británie nebo Francie, rostl Apple zejména na úkor systému Windows 10 Mobile, který také končí, Microsoft přestal uvádět nové telefony a v podstatě jen vyprodával zásoby Lumií 950 a 650. Ve Velké Británii tak podíl mobilních Windows klesl meziročně z 9 procent na dvě procenta, ve Francii ze 7,7 procenta na 3,6 procenta a v Itálii z 9 na 4 procenta.

Během následujících týdnů lze čekat vydání statistik globálních prodejů od společností Gartner a IDC, které obsahují informace o jednotlivých výrobcích telefonů i s reálnými prodejními čísly. Až potom bude zřejmé, zda růst prodejů iPhonů na úkor mobilních Windows a Galaxy Note 7 v západní Evropě a USA vynahradí výrazný pokles v Číně a zda se Applu podaří ve čtvrtém čtvrtletí dosáhnout lepšího výsledku než ve stejném období roku 2015.

Jako první výrobce mobilů zveřejnil celkové výsledky za rok 2016 Huawei, který zaznamenal další dramatický růst o 29 procent, tržby firmy přitom narostly o 43 procent s tím, jak Huawei zvyšoval ceny svých lepších modelů a obecně prodával více telefonů střední a vyšší třídy.