Letošní veletrh Mobile World Congress začal ještě o den dříve, než je obvyklé. Zatímco velcí výrobci tradičně představují novinky v neděli před samotným veletrhem, čínské TCL si vybralo pro uvedení nového telefonu pod značkou Blackberry už sobotu.

První novinkou letošního ročníku MWC se tak stalo Blackberry KEYone. Název odkazuje na hardwarovou klávesnici pod displejem telefonu, který svým tvaroslovím připomíná dřívější Blackberry Priv, které mělo klávesnici vysouvací. Novinka má tlačítka napevno pod displejem s úhlopříčkou 4,5" a rozlišením 1620 x 1080 bodů. Výrobce tvrdí, že při psaní se i přes zmenšený displej vejde na obrazovku více textu než při použití softwarových klávesnic na telefonech s 5,5" obrazovkou.

Klávesnice nového telefonu je svým způsobem luxusní. Má specifické tvarování, které zajišťuje vyšší přesnost psaní a klávesy jsou podsvícené. Největším překvapením a technologickou inovací je čtečka otisků prstů schovaná do mezerníku. Další zajímavou novinkou je možnost spouštět aplikace stiskem jednotlivých tlačítek. Uživatelé budou moci vytvořit klávesové zkratky pro spuštění celkem 52 různých aplikací.

Blackberry i pod licencí pokračuje v důrazu na bezpečnost. Tomu odpovídá aktuální operační systém Android 7.1.1 s příslibem aktualizací a vlastní softwarové nástroje Blackberry včetně bezpečnostního systému DTEK a aplikace Blackberry Hub, která usnadňuje přístup k e-mailům a zprávám z různých zdrojů na jednom místě.

Další výbava telefonu už tak zajímavá není. Největší slabinou bude procesor Snapdragon 625, který bude dostatečný pro běh systému, ale náročnější aplikace nebo hry už budou zadrhávat. Nepomůže ani operační paměť, která je omezená na 3 GB, pro lepší telefony už je přitom standardem kapacita 4 GB. Rozdíl jednoho gigabajtu RAM je přitom citelně znát.

Blackberry ONEkey nabídne také 12Mpx hlavní fotoaparát a 8Mpx selfie kamerku se širokoúhlým objektivem, snímače dodává Sony. Hlavní snímač je podle TCL stejný jako u Googlu Pixel, který fotí špičkově a minimálně se vyrovná Galaxy S7 s iPhonem 7. Otázkou ale bude, jak TCL vyladí software.

Při ceně kolem 16 tisíc korun v přepočtu z eur jsou výtky k hardwarové výbavě oprávněné, telefon však zákazníky nepochybně najde díky unikátní klávesnici. Cena se ostatně může změnit, do zahájení prodejů zbývají ještě asi dva měsíce.