Huawei na veletrhu Mobile World Cogress představil novou generaci smartphonů "P". Model P10 a větší P10 Plus slibuje "kosmopolitní životní styl", v praxi jde však o evoluci stávajícího úspěšného telefonu P9, který je opět podobnější iPhonům.

Od loňského modelu se Huawei P10 odliší snadno při pohledu na přední i zadní stranu. Huawei přesunul čtečku otisků prstů na čelní panel telefonu. Huawei přitom od počátku dával čtečku otisků na zadní stranu telefonu. Odlišnost je patrná i na bocích, které jsou nyní oblé v barvě těla zařízení.

Neviditelnou, ale důležitou změnou je ochrana telefonu proti vodě a prachu. P10 bude mít také odolnější sklo nad displejem, využije novou generaci Gorilla Glass 5 se zaoblenými hranami. Pod sklem bude i čtečka otisků. Díky tomu má telefon lépe snášet případné pády.

Netradičně vyřešil Huawei ovládání telefonu: čtečka slouží jako univerzální ovládací tlačítko pomocí gest nebo se na obrazovce objeví virtuální tlačítka, což je výchozí způsob ovládání. Pruh se čtečkou v takovém případě zabírá zbytečně místo.

Nejdůležitější zpráva je však spíše příznivá. Huawei P10 se bude prodávat za rozumných 15 990 korun, a tak pouze mírný pokrok bez zásadní změny designu nebo displeje základního modelu nijak nevadí. Prodávat se však začne až na konci března. P10 Plus se 6 GB RAM, 128GB úložištěm a QHD obrazovkou se bude prodávat za 21 990 Kč.

Huawei P10 Graphite Black

Výkon jako u Mate 9

Vnitřní vybavení P10 nepřináší žádnou revoluci, nový telefon používá stejný čipset Kirin 960 a 4 GB RAM jako loňský Mate 9, který v závěru roku překvapil špičkovou rychlostí v testech, v některých překonal i iPhone 7. Výrazné zlepšení se dotklo grafického čipu, který byl dlouho slabší stránkou čipových sad Kirin. Dokud na trh nepřijdou nové iPhony a telefony se Snapdragonem 835, bude P10 spolu s Mate 9 patřit k nejvýkonnějším telefonům na trhu.

Kapacita úložiště přechází na nový standard vlajkových lodí: 64 GB dat. Model P10 Plus na tom ale bude lépe. Nabídne 128 GB prostoru pro data a 6 GB RAM, kromě toho bude mít LCD obrazovku s úhlopříčkou 5,5" a QHD rozlišením. Příplatek šest tisíc korun je ale poměrně vysoký, P10 Plus tak bude v přímém souboji s Galaxy S8 nebo LG G6. Oba konkurenti přitom nabídnou větší změny proti loňským modelům, zejména větší obrazovky v kompaktním těle.

Vylepšení se dočkala i bezdrátová část telefonu. Huawei používá termín 4,5G LTE, což je zavádějící. Vyšší rychlosti dosahuje P10 díky čtverné anténě (s technologií 4 x 4 MIMO), která má zajistit silnější signál bez ohledu na polohu telefonu, P10 má i duální anténu pro wi-fi s podporou technologie 2 x 2 MIMO. Ve spojení s moderním routerem bude telefon v domácí síti komunikovat i několikanásobně rychleji než starší telefony. Standardem zůstává podpora dvou SIM a globálních LTE frekvencí.

Huawei se tradičně chlubil také výdrží baterie a rychlostí nabíjení. I tady jde o opakování výborných vlastností Mate 9, který se dobíjí extrémně rychle díky tomu, že je vnitřní baterie rozdělená do dvou nezávisle napájených článků. Malý P10 má akumulátor s kapacitou 3200 mAh, do většího P10 Plus se vešel akumulátor s kapacitou 3750 mAh. K napájení slouží samozřejmě moderní konektor USB Type-C. A abychom nezapomněli, Huawei P10 má konektor na sluchátka.

Leica vpředu i vzadu

Nový fotoaparát má znovu dva snímací čipy, výrazně kvalitnější je ale optika. Ta nese označení Summilux-H a má nízké clonové číslo f1.8. Díky tomu by měl Huawei P10 zvládnout ještě lepší snímky ve špatném osvětlení nebo zachycení rychlejšího pohybu. To ale platí pouze pro model Plus, základní verze zůstane u užší clony f2.2. Oba modely však mají optickou stabilizaci obrazu a umí nahrávat v UltraHD. Konfigurace senzorů je stejná jako u Mate 912 Mpx barevný + 20 Mpx černobílý. Vpředu je solidních 8 Mpx.

fcveb

Proti iPhonu 7 Plus jde také fotografický režim "Leica Portrait" – rozostření pozadí a práce se světlem využívá 3D skenování obličeje. V novém modelu se vrací i monochromatický režim, který využívá pouze jeden ze senzorů. Výsledkem jsou černobílé snímky s vysokým kontrastem, velkým množstvím detailů a velkým dynamickým rozsahem. V monochromatickém režimu také telefon zvládá ostřit ještě rychleji než ve standardním režimu. Bohužel i po dlouhých letech výčitek chybí automatický HDR režim.

mon

Leica je tentokrát i na čelní straně telefonu. Objektiv má u obou variant telefonu clonové číslo f1,9, nejzajímavěji ale vypadá automatický "zoom", který uzpůsobí záběr podle počtu lidí před čelním fotoaparátem.

Design po stopách iPhonu

P10 pokračuje v dietě, telefon je tenký  pouze 6,98 mm, fotoaparát je přesto zapuštěný do těla telefonu. Hrany Huawei P10 jsou zakulacené, žádný zbroušený hliník jako u předchozích modelů. Inspirace iPhonem 6 a 7 je těžko k přehlédnutí. Huawei se nicméně srovnávání s iPhonem nebojí a kontruje tím, že do stejného těla dokáže vtěsnat větší obrazovku, a hlavně výrazně větší baterii, která má u modelu P10 Plus kapacitu 3700 mAh. Menší model má baterii s mírně nadstandardní kapacitou 3200 mAh.

Huawei se pochlubil také novou povrchovou úpravou – diamantem vyřezávaným drážkováním, které má být odolné vůči otiskům prstů. Nový povrch ale nabídnou pouze vybrané modely, ostatní zůstanou u tradičního matného hliníku, který se příjemně drží, ale snadno se ušpiní.

V oblasti barev pokračuje Huawei v pronásledování Applu, kdy po zlaté či růžové přidal také matnou černou barvu. Kromě toho přidává zelenou barvu Greenery a modrou barvu Dazzling Blue. Na výběru nových barev Huawei spolupracoval s Pantone Color Institutem. Zelená připomíná Rákosníčka, ale tmavě modrá vypadá velmi dobře.

První dojmy z P10 v praxi

Huawei má dobrý zvyk novinářům hned poskytnout telefony na testování, byť ještě nemají zcela vyladěný software. První dojem neohromí, protože P10 působí příliš povědomým dojmem. Rychlost reakcí je ale vyšší než například u rok starého Mate 8, odpovídá skvělému Mate 9, který jsme krátce testovali na konci loňského roku.

Fotoaparát funguje dobře, alespoň za slunného dne v Barceloně, absence automatického HDR je ale tím nepříjemnější, čím lepší je tato funkce u konkurence, jako je Galaxy S7, a to je rok starý telefon. Kompaktní rozměry a oblé hrany jsou příjemné, telefon se dobře drží. Hezky vypadá výrazné tlačítko vypínače.

Zvyknutí si vyžádá nové ovládání. Je nesmysl používat telefon s dotykovými tlačítky na displeji. Univerzální tlačítko nepůsobí špatně. Jako čtečka otisků funguje spolehlivě. Jako navigační nástroj vlastně také. Jedno ťuknutí simuluje tlačítko zpět, krátké podržení znamená návrat na domovskou obrazovku a k seznamu spuštěných aplikací se dostanete posunem prstu do strany.

Příjemné je naopak uživatelské prostředí EMUI 5.1 postavené na Androidu 7.0 s únorovými aktualizacemi. Huawei v tomto prostředí nabízí možnost nastavit si domácí stránku se zásobníkem na aplikace a notifikace a panel rychlého nastavení fungují stejně jako v čistém Androidu – to je velký pokrok pro uživatele, který je zvyklý třeba na Samsungy nebo telefony s čistým systémem bez výrazných nadstaveb.

Při pohledu na LG G6 nebo uniklé fotografie Galaxy S8 P10 působí trochu nemoderně. Má příliš mnoho prostoru nad a pod displejem. Nejhorší na tom je, že Huawei dlouho vynikal tenkými rámečky, na Mate 8 jsou doslova poloviční. Zbytečně působí také ochranná fólie nalepená ve výrobě, telefon s Gorilla Glass 5 by ji neměl potřebovat, navíc nepůsobí hezky.

Na hodnocení fotoaparátu je zatím brzy. Portrétní režim funguje dobře, ale snímky mají dost šumu, což je způsobené časnou verzí softwaru, podobně jako u Mate 8 lze čekat zlepšení. 

Nakonec uvidíme, jak se P10 osvědčí v náročnějších podmínkách při focení, zda se zpomalí při delším používání. Na recenzi je do zahájení prodeje času dost.

 

Cestu redaktora HN a IHNED.cz na Mobile World Congress hradí Huawei