Na Galaxy S8 si budeme muset ještě měsíc počkat. Největší výrobce mobilních zařízení na světě prázdnotu na veletrhu v Barceloně zaplnil trojicí nových tabletů. Zatímco celá kategorie tabletů skomírá a prodeje se propadají i Applu, Samsung sází na zařízení typu 2 v 1, s Androidem i Windows.

Všechny tři představené modely mají LTE modem a v balení je vylepšené pero S-Pen. K tabletům s Windows přibalí Samsung i klávesnici, k Tabu S3 ji Samsung nabídne zvlášť. Společnou mají tablety také podporu HDR videa a elegantní design, který vychází z řady Galaxy.

Galaxy Book proti Surfacu

Nejlukrativnější oblastí mezi tablety jsou prémiová zařízení s Windows, kterým místo na trhu vybojoval Microsoft se svým Surfacem. Galaxy Book nijak nezastírá snahu prosadit se na úkor tabletu od Microsoftu. Nejlépe vybavený model se 12“ Super AMOLED obrazovkou s rozlišením 2160 x 1440 bodů má plnohodnotný procesor Intel Core i5 nejnovější generace Kaby Lake, 4 GB RAM, 128GB SSD a dvojici USB Type-C portů. K dispozici bude i varianta s 8 GB RAM a 256GB SSD. Samsung do tenkého tabletu s tloušťkou 7,4 mm a hmotností 754 gramů vtěsnal i aktivní chlazení procesoru.

Levnější model s 10,6“ LCD obrazovkou pak Samsung osadí méně výkonným procesorem Core 3m. Displej bude mít FullHD rozlišení a konektory zastupuje pouze jeden USB Type-C port a výstup na sluchátka. Vnitřní výbava je jinak základní: 4 GB RAM a 64 nebo 128 GB pomalejšího eMMC úložiště. V obou případech je v balení dotykové pero i klávesnice.

Samsung GalasyTablety 11

Klávesnice není sama o sobě špatná, klávesy mají rozumnou velikost, tisknout je lze o 1,5 milimetru a i touchpad funguje plynule a podporuje vícedotyková gesta. Horší je to s konstrukcí. Zatímco Surface nebo Switch Alpha 12 od Aceru mají zabudovaný stojánek, u Galaxy Booku zajišťuje stabilitu samotná klávesnice připevněná magneticky k tabletu.

V základní poloze leží klávesnice rovně na podložce, chybí drobný sklon, který by zpříjemnil psaní, podobně jako nožičky na klávesnici desktopu. Měnit lze pouze náklon obrazovky ve dvou polohách. Proti tomu je volně nastavitelný stojánek Alphy s vyvýšením uchycením klávesnice mnohem ergonomičtější. Klávesnici, která funguje zároveň jako obal pro Galaxy Book, lze převrátit a změnit ji ve stojánek pro psaní perem nebo kreslení, v tomto režimu už bude tablet stabilní i na klíně.

Samsung GalasyTablety 13

Tablety od Samsungu jsme si mohli vyzkoušet v kontrolovaném prostředí, ale s připojením k internetu a v zátěži, včetně dvou monitorů připojených k jednomu Galaxy Booku. I takové nasazení Galaxy Book zvládal, přestože se logicky zahříval, podobně jako většina tabletů s dospělými procesory od Intelu. Výdrž jsme neměli možnost vyzkoušet, ale výrobce slibuje až 10 hodin, realističtější bude v případě Windows očekávat přibližně šest až sedm hodin podle typu využití.

Samsung si dal záležet i na softwaru. Tabletům s Windows bude sice chybět čtečka otisků prstů, ale majitelé telefonů Galaxy budou moci díky softwarovému propojení Samsung Flow odemykat počítač čtečkou na telefonu. Zároveň budou moci jednoduše přenášet soubory mezi oběma zařízeními.

Galaxy Tab 3 se čtyřmi reproduktory

Galaxy Tab 3 je klasický tablet s Androidem s úhlopříčkou 9,7 a rozlišením 2048 x 1536. Tablet je postavený na procesoru Snapdragon 820 a v balení bude mít nový S-Pen, který firma zvětšila, aby se s ním pohodlněji pracovalo. To ale zároveň znamená, že se pero nevejde do těla tabletu. Samsung chce na Tab3 nalákat hlavně milovníky multimédií. Těm tablet nabídne podporu HDR videa a čtveřici reproduktorů vyladěných ve spolupráci se značkou AKG.

Samsung GalasyTablety 7

Nový tablet má také pozměněný design – podobně jako telefony má kovové tělo a skleněná záda. Na čelním panelu nechybí ani typická čtečka otisků prstů. Proti poslednímu modelu Tab 2 je novinka výrazně výkonnější, bez problémů přehrává video v UltraHD rozlišení s vysokým datovým tokem. Lepší by měl být také fotoaparát a samozřejmě zvuk, který je nejen dostatečně hlasitý, ale také čistý. Fantasticky vypadá také slib 12 hodin přehrávání videa na jedno nabití.

Samsung GalasyTablety

Neznámou zatím zůstávají ceny a dostupnost. Podle neoficiálních informací by se Galaxy Tab S3 měl prodávat přibližně za 20 tisíc korun. Galaxy Book by měl stát asi 40 tisíc korun, v ČR se však prodávat nebude, Samsung v Česku počítače s Windows nenabízí.

Cestu redaktora HN na Mobile World Congress hradí Huawei